32. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen ve yaklaşık 150 bine ulaşan takipçisiyle Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali’nin otuz ikincisi 30 Mart’ta başlıyor.

Festival sponsorluğunu dokuzuncu kez Akbank’ın üstlendiği İstanbul Film Festivali’nin otuz ikincisi, 30 Mart–14 Nisan tarihlerinde yapılacak. Her zaman olduğu gibi programındaki filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle öne çıkan 32. İstanbul Film Festivali, sinemaseverlere 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu iki hafta sunuyor.

Festival bu yıl 2012 ve 2013’ün parlak filmlerinden unutulmaz sinema klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından Ocak ayında Sundance ve Şubat’ta Berlin Film Festivali’nde prömiyeri yapılan filmlere, Altın Lale ve FACE yarışmalarından belgeseller ve çocuk filmlerine uzanan bir yelpazede izleyiciyle buluşacak. Festival programında “Kadın Hikâyeleri” gibi yeni bir bölümün yanı sıra, uzun bir aranın ardından yeniden canlandırılan “Edebiyattan Beyazperdeye”, Eylül’de başlayacak 13. İstanbul Bienali işbirliğiyle hazırlanan “Ben-Kentli Vatandaş Değil Miyim?” ve “Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas” gibi özel bölümler yer alıyor. Festival kapsamında sektörden her yıl daha çok ilgi toplayan Köprüde Buluşmalar’ın da sekizincisi düzenlenecek.

FESTİVALİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ TÖRENLERİ 

32. İstanbul Film Festivali, 29 Mart Cuma akşamı İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki açılış töreniyle başlayacak. Sunuculuğunu Memet Ali Alabora’nın yapacağı açılış töreni CNN TÜRK’ten canlı yayımlanacak. Törenin hemen ardından, Pedro Almodovar’ın, festival kapsamında “Akbank Galaları”nda izlenebilecek son filmi I’m So Excited / Aklımı Oynatacağım, festivalin açılış filmi olarak gösterilecek.

14 Nisan Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak kapanış ve ödül töreni ise NTV’den canlı yayımlanacak. Ceyda Düvenci ve Mert Fırat’ın sunacağı gecede, Altın Laleler ile festivalin diğer ödülleri açıklanacak. Törenin ardından Altın Lale Uluslararası Ödülü’nü kazanan film gösterilecek.

FESTİVALİN ONUR ÖDÜLLERİ

İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri bu yıl altı önemli isme veriliyor.

Festivalin açılış töreninde Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş oyuncu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa’ya festivalin Sinema Onur Ödülü takdim edilecek. Atıf Yılmaz’ın 1966 yılında çektiği, senaryosunu Ayşe Şasa’nın yazdığı Ah Güzel İstanbul, Lale Belkıs’ın rol aldığı Kalbimin Efendisi ve Ahmet Mekin’in oynadığı Bir Türk’e Gönül Verdim filmleri de festival programında gösterilecek.

Usta yönetmen Costa-Gavras da festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacak. Missing / Kayıp, Z ve Eden is West / Cennet Batıda gibi filmlerinin ünlü yönetmeni Costa-Gavras’a ödülü, “Akbank Galaları” kapsamındaki filmi Capital / Kapital’in 7 Nisan Pazar günü Atlas sinemasında saat 13.30’da gerçekleştirilecek gösteriminden önce verilecek. Yönetmen, aynı gün 16.00’da Akbank Sanat’ta Alin Taşçıyan moderatörlüğünde bir de sinema dersi verecek.

Festivalin bu yılki en son onur ödülü ise, 32. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Peter Weir’e takdim edilecek. Gallipoli / Gelibolu, Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği, Green Card / Yeşil Kart ve The Truman Show / Truman Show gibi filmlerinin usta yönetmeni Peter Weir’e Sinema Onur Ödülü, festivalin 14 Nisan Pazar akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreninde verilecek. Yönetmen, festival kapsamında sinema dersi de verecek. Peter Weir’in sinema dersi 12 Nisan Cuma günü 16.00’da Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

FESTİVALDE ALTIN LALE HEYECANI

İstanbul Film Festivali’nin merakla beklenen Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları kapsamında bu yıl da Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örnekleri ödül için yarışacak. Festivalin ikinci haftasında jüri ve izleyici karşısına çıkacak filmlere ödülleri, 14 Nisan Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek kapanış töreninde takdim edilecek.

Yarışma heyecanı Mart ayında başlıyor. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Üyesi, sinema eleştirmeni Ceyda Aşar’ın, yarışma filmlerinin yönetmenleriyle yapacağı röportajlar, Mart ayı ve festival boyunca film.iksv.org adresinden ve sosyal medyadan takip edilebilecek.

Altın Lale Uluslararası Yarışma

32. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 12 film yarışacak. Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25.000 avroluk para ödülüyle desteklenecek. Bu ödülün 10.000 avrosu Altın Lale’nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 10.000 avrosu filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5.000 avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filme verilecek.

32. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nin başkanlığını Peter Weir üstleniyor. Weir’ın yanı sıra jüride Berlin Film Festivali’nde Teddy Ödülü’nü kazanan, festivalin “Dünya Festivallerinden” bölümünde gösterilecek In The Name Of / …Adına filminin yönetmeni Malgoska Szumowska, İranlı oyuncu Fatemeh Simin Motamed-Arya ve Screen International dergisi sinema yazarlarından Marc Adams yer alacak.

Yılmaz Erdoğan’ın iki şairi konu aldığı filmi Kelebeğin Rüyası, “Uluslararası Yarışma”da Altın Lale için yarışacak filmlerden. İkinci Dünya Savaşı döneminden iki genç şairin, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip’in hayat hikâyelerinden yola çıkan filmin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat’ın yanı sıra Belçim Bilgin, Farah Zeynep Abdullah ve Yılmaz Erdoğan yer alıyor.

İlk filmi Köprüdekiler, 28. İstanbul Film Festivali’nde “Ulusal Yarışma”da Altın Lale Ödülü’nü alan Aslı Özge’nin ikinci filmi Hayatboyu da “Uluslararası Yarışma”da Altın Lale için yarışacak. Hayatboyu, birbirinden kopamayan ama duygusal bakımdan tıkanan, biri sanatçı biri mimar, evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor. Şubat ayında Berlin Film Festivali’nin “Panorama” bölümünde ilk gösterimi gerçekleştirilen filmin başrollerini Defne Halman ve Hakan Çimenser paylaşıyor.

“Uluslararası Yarışma”nın bir diğer filmi, ödüllü yönetmen Bruno Dumont’un, Fransız kadın heykeltıraş Camille Claudel’in akıl hastanesindeki günlerini konu edindiği filmi Camille Claudel, 1915. Filmde sanatçıyı, Avrupa sinemasının yıldızlarından Juliette Binoche canlandırıyor. Film Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışmıştı.

Yönetmenliğini Tony Krawitz’in üstlendiği Avustralya yapımı Dead Europe / Ölü Avrupa, tarih, suçluluk ve sırlar üzerine bir film. Yönetmenin Yunan tragedyası formundan esinlendiği filmi, Avrupa’nın geneline yayılmış suçluluk hissini, ailesinin günahlarıyla yüzleşmek zorunda kalan Isaac karakteri üzerinden işliyor.

Yaron Zilberman’ın yönettiği A Late Quartet / Son Konser, Beethoven’in Yaylılar Dörtlüsü Opus 131 adlı olağanüstü eserinden esinleniyor. Son konserlerinden önce duygusal çalkantılar yaşayan bir klasik müzik dörtlüsünün ekseninde ilerleyen filmin kahramanlarını, Hollywood’un parlak oyuncularından Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Christopher Walken ve Mark Ivanir canlandırıyor.

The Class / Sınıf filmi ile Altın Palmiye Ödülü kazanan Laurent Cantet’in ikinci İngilizce filmi Foxfire / Can Ateşi, Amerikan yazar Joyce Carol Oates’in Türkçeye de Can Ateşi adıyla kazandırılan Foxfire: Confessions of a Girl Gang romanının uyarlaması. 1950’lerde erkek egemen, şiddet ve gerilim dolu bir ortama dönüşen New York’ta, beş cesur genç kızın oluşturdukları çete, kadın isyanını çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor. Laurent Cantet, festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek ve filminin gösterimine katılacak.

Yönetmenliğini Lenny Abrahamson’un üstlendiği, Kevin Power’in Bad Day In Blackrock adlı romanından uyarlanan What Richard Did / Ne Yaptın Richard?, Dublin’in kaymak tabakasından, altın çocuk tabir edildiği halde kendine güveni olmayan bir lise öğrencisinin bir anlık öfkesi sonucu trajediyle sonlanan hikâyesini anlatıyor.

Kenya’nın bugüne kadarki ilk Oscar adayı olan Nairobi Half Life / Yarım Kalan Hayat, ülkesinde yerli bir film için görülmemiş bir gişe başarısı yakaladı. Soluk soluğa izleyeceğiniz film, Kenya’da küçük bir köyden oyuncu olma hayalleriyle başkent Nairobi’ye gelen Mwas’ın hikâyesini anlatıyor. Yönetmen David Tosh Gitonga, içinde mücadele, hırs, suç, fahişelik ve yozlaşma geçen gerçek bir Nairobi hikâyesi anlatıyor.

It’s All So Quiet / Her Şey O Kadar Sessiz Ki yalnızlık, cinsel baskı ve yaşlanmak hakkında dokunaklı bir aile dramı. Gerbrand Bakker’in aynı adlı, çoksatan ödüllü romanını uyarlayıp yöneten, Hollanda’nın başarılı isimlerinden Nanouk Leopold. Film, Berlin Film Festivali’nde, Aralık ayında hayatını kaybeden başrol oyuncusu Jeroen Willems anısına gösterildi.

İran’ın yasaklı sinemacılarından Cafer Panahi’nin, yine gizlice ve yetkililerden izin almadan çektiği son filmi Closed Curtain / Perde, Berlin Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görüldü. Film çekmesi 20 yıl boyunca yasaklanan Panahi’nin, ortak yönetmen Kamboziya Partovi ile birlikte çektiği Perde, hayat, gerçeklik ve film çekmek hakkında fikirler yürütürken, hem film türleri hem de öykü içinde öyküler arasında geziniyor.

Yasmina Khadra’nın Türkçe dahil 40 dile çevrilen ve dünya çapında çok satan kitabından aynı adla uyarlanan The Attack / Saldırı, İsrailli Arap doktor Emin’in, karısı hakkındaki asıl gerçeği keşfetmesini anlatıyor. Filmin yönetmeni Ziad Doueiri hikâyeyi olabildiğince sade ve gerçekçi bir şekilde aktarabilmeyi hedeflediğini söylüyor.

Tarkovski’nin Solaris’inin senaryosunu kaleme almış Ukraynalı Yahudi yazar Friedrich Gorenstein’in bir öyküsüne dayanan House With A Turret / Kuleli Ev’in yönetmen ve senaristi Eva Neymann. Film, sekiz yaşında bir çocuğun gözünden savaşla mahvolmuş bir ülkenin perişan durumunu anlatıyor. Karlovy Vary, Batum ve Tallinn’de ödüller kazanan filmin yönetmeni Eva Neymann, festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek.

Kazakistan’ın en başarılı yönetmenlerinden Darezhan Omirbayev, senaryosunu da üstlendiği Student / Öğrenci filmiyle Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sını yepyeni bir bakış açısıyla beyazperdeye uyarlıyor. Bresson havası taşıyan Öğrenci, neredeyse elle tutulabilir yoğunluktaki umutsuzluk duygusuyla, komünizm sonrası korsan-kapitalist Kazakistan toplumunun acımasız bir politik incelemesi.

FESTİVAL SİNEMALARI VE SEANSLARI

Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda City’s, Ortaköy’de Feriye ve Kadıköy’de Rexx olmak üzere 6 sinemada yapılacak.

Filmlerin gösterim seansları 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Festivalin büyük ilgi gören “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümünde bu yıl her cuma ve cumartesi gecesi 24.00’da yüksek gerilimli bir film gösterilecek.

FESTİVAL BİLETLERİ 16 MART CUMARTESİ GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR

32. İstanbul Film Festivali biletleri 16 Mart Cumartesi günü 10.00’dan itibaren:

-Biletix satış noktaları,

-Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00),

-Biletix web sitesi (www.biletix.com) ve

-Atlas, Beyoğlu ve Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden alınabilecek.

Festivalde bilet fiyatları tam 15 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için ise 10 TL olacak. Hafta içi gündüz seanslarındaki indirimli bilet uygulaması bu yıl da devam edecek. Festival boyunca, hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30 ve 16.00) yalnızca 5 TL olacak.

Festival boyunca filmleri en ucuza izleme şansı Lale üyelerinin olacak. Lale üyeleri biletlerinde %25’e varan özel indirimlerden yararlanabilecekler. Lale Kart sahipleri için indirimli ön satış dönemi 12 Mart’ta başlayacak. 12 Mart’ta Siyah Lale üyeleri, 13, 14 ve 15 Mart’ta Beyaz, Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri biletlerini özel indirimlerle temin edebilecekler. Lale üyeleri öncelikli biletlerini Atlas, Beyoğlu ve Rexx sinemalarından alabilecekler.

Festivalde seyircinin karşısına çıkacak 200’den fazla film şu şekilde;

ULUSLARARASI YARIŞMA – 13 FİLM

-Ne Yaptın Richard? / What Richard Did / Lenny Abrahamson / İrlanda

-Can Ateşi / Foxfire / Laurent Cantet / Fransa-Kanada

-Saldırı / The Attack / Ziad Doueiri / Lübnan-Fransa-Katar-Belçika

-Camille Claudel, 1915 / Bruno Dumont / Fransa

-Kelebeğin Rüyası / The Butterfly’s Dream / Yılmaz Erdoğan / Türkiye

-Yarım Kalan Hayat / Nairobi Half Life / David Tosh Gitonga / Kenya-Almanya

-Ölü Avrupa / Dead Europe / Tony Krawitz / Avustralya

-Her Şey O Kadar Sessiz Ki / Boven is het stil / It’s all so quiet / Nanouk Leopold / Holland-Almanya

-Kuleli Ev / Dom s bashenkoy / House With A Turret /  Eva Neymann / Ukrayna

-Öğrenci / Student /  Darezhan Omirbayev / Kazakistan

-Hayatboyu / Lifelong / Aslı Özge / Türkiye

-Perde / Pardé / Closed Curtain / Jafar Panahi & Kamboziya Partovi / İran

-Son Konser / A Late Quartet / Yaron Zilberman / ABD

YARIŞMA DIŞI – 2 FİLM

-Bayanlar ve Baylar / Final Cut – Hölgyeim és uraim / Final Cut – Ladies and Gentlemen / György Pálfi / Macaristan

-Mekong Hotel / Apichatpong Weerasethakul / Tayland-İngiltere

SİNEMADA İNSAN HAKLARI YARIŞMASI – 10 FİLM

-F Tipi Film / F Type Film / Ezel Akay, Barış Pirhasan, S. Süreyya Önder, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, İnan Altın, Vedat Özdemir, M. İlker Altınay / Türkiye

-Küf / Mold / Ali Aydın / Türkiye

-İnşallah / Inch’Allah / Anaïs Barbeau-Lavalette / Kanada-Fransa

-Dünya Bizim Değil / A World Not Ours / Mahdi Fleifel / İngiltere-Lübnan-Danimarka

-Kesişen Hayatlar / Krugovi / Circles / Srdan Golubovic / Sırbistan-Almanya-Fransa-Slovenya-Hırvatistan

-Roket / The Rocket / Kim Mordaunt / Avustralya-Laos

-Bir Gece / Una Noche / One Night / Lucy Mulloy / ABD-İngiltere-Küba

-Jiseul / Muel O / Güney Kore

-Sabır Taşı / Syngué Sabour / The Patience Stone / Atiq Rahimi / Afganistan-Fransa-Almanya

-Bir Hurdacının Hayatı / Epizoda u zivotu beraca zeljeza / An Episode in the Life of an Iron Picker / Danis Tanovic / Bosna Hersek-Fransa-Slovenya

TÜRKİYE SİNEMASI – 31 FİLM

ULUSAL YARIŞMA – 10 FİLM

-Özür Dilerim / Forgive Me / Cemil Ağacıkoğlu

-Köksüz / Nobody’s Home / Deniz Akçay Katıksız

-Yozgat Blues / Mahmut Fazıl Coşkun / Türkiye-Almanya

-Saroyan Ülkesi / Saroyanland / Lusin Dink

-Kelebeğin Rüyası / The Butterfly’s Dream / Yılmaz Erdoğan

-Karnaval / Can Kılcıoğlu

-Hayatboyu / Lifelong / Aslı Özge

-Sen Aydınlatırsın Geceyi / Thou Gild’st The Even / Onur Ünlü

-Soğuk / Cold / Uğur Yücel

-Devir / The Cycle / Derviş Zaim

YARIŞMA DIŞI – 2 FİLM

-Rüzgarlar / Winds / Selim Evci

-Uzun Hikaye / A Long Story / Osman Sınav

YENİ TÜRKİYE SİNEMASI – 6 FİLM

-Toprağa Uzanan Eller / King of the Cotton / Ömer Can

-İçimdeki Çember / The Circle Within / Deniz Çınar

-Oyuncu / The Actor / Serhat Furtuna

-Evdeki Yabancılar / Strangers in the House / Dilek Keser-Ulaş Güneş Kacargil

-Mavi Ring / The Blue Van / Ömer Leventoğlu

-Uvertür / Overture / Alpgiray M. Uğurlu

BELGESELLER – 13 FİLM

-Gurbet Pastası / Journey of the Cake / Ayşe Funda Aras

-Fecîra / Piran Baydemir

-Ot / Was / Grass / Caner Canerik

-Böyle Söyledi Habip / Thus Spoke Habip / Münir Alper Doğan

-Zemo / Kemal Emir

-Bûka Baranê / Dilek Gökçin

-Hasret / Garod / Longing / Onur Günay & Burcu Yıldız

-Annemin Pusulası / Qiblenameya deya min / My Mother’s Compass / Hatice Kamer

-İşkenceyi Gördük / We Have Seen Torture / Cenk Örtülü & Zeynel Koç

-Elveda İstanbul / Adieu Istanbul / Dieter Sauter / Türkiye-Almanya

-Savaşın Tanıkları / The Witnesses of the War / Sami Solmaz

-Yolun Başında / Beginnings / Somnur Vardar

-Taşkafa, Bir Sokak Hikayesi / Taşkafa, Stories from the Street / Andrea Luka Zimmerman

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ – 3 FİLM

-Kalbimin Efendisi / Master of My Heart / Ertem Eğilmez

-Bir Türke Gönül Verdim / I Loved A Turk / Halit Refiğ

-Ah Güzel İstanbul / Oh, Beautiful Istanbul / Atıf Yılmaz

ÖZEL GÖSTERİM: TÜRK KLASİKLERİ YENİDEN – 1 FİLM

-Vesikalı Yarim / My Prostitute Love / Lütfi Ö. Akad

AKBANK GALALARI – 13 FİLM

-Aklımı Oynatacağım / Los Amantes Pasajeros / I’m So Excited / Pedro Almodovar / İspanya

-Sadece Aşk / Den skaldede frisør / Love is all you need / Susanne Bier / Danimarka

-Lanetli Kan / Stoker / Park Chan-wook / ABD-İngiltere

-Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being A Wallflower / Stephen Chbosky / ABD

-Babadan Oğula / The Place Beyond the Pines / Derek Cianfrance / ABD

-Yasak Aşk / Two Mothers / Anne Fontaine / Fransa-Avustralya

-Kapital / Le Capital / Capital / Costa-Gavras / Fransa

-Yolların Prensi / Prince Avalanche / David Gordon Green / ABD

-Bir Vampir Hikayesi / Byzantium / Neil Jordan/ İrlanda-İngiltere

-Geceyarısından Önce / Before Midnight / Richard Linklater / ABD

-Başka Bir Hayat / Dans la maison / In the House / François Ozon / Fransa

-Disconnect / Henry Alex Rubin / ABD

-Kayıp Umutlar / Promised Land / Gus Van Sant / ABD

USTALAR  – 14 FİLM

-Aşk Kokusu / Après Mai / Something in the Air / Olivier Assayas / Fransa

-Uyuyan Güzel / Bella Addormentata / Dormant Beauty / Marco Bellocchio / İtalya-Fransa

-Gebo ve Gölge / O gebo e a sombra / Gebo and the Shadow / Manoel De Oliveira / Portekiz-Fransa

-Fransa Günlüğü / Journal De France / Raymond Depardon & Claudine Nougaret / Fransa

-Güreş ve Aşk / Mes séances de lutte / Love Battles / Jacques Doillon / Fransa

-Gördüğüne İnan / Suspension of Disbelief / Mike Figgis / İngiltere

-Goltzius ve Pelikan Kumpanyası / Goltzius and the Pelican Company / Peter Greenaway / İngiltere-Hollanda-Fransa-Hırvatistan

-İftira Ağı / Sou Suo / Caught in the Web / Chen Kaige / Çin

-45’ Ruhu / The Spirit of 45’ / Ken Loach / İngiltere

-Gün Doğarken / Kad svane dan / When Day Breaks / Goran Paskaljevic / Sırbistan-Fransa-Hırvatistan

-Henüz Bir Şey Görmediniz / Vous N’avez Encore Rien Vu / You Ain’t Seen Nothin’ Yet / Alain Resnais / Fransa-Almanya

-Balığa Gidiyorum / Días de pesca / Gone Fishing / Carlos Sorin / Arjantin

-İhanet Oyunları / Steekspel / Tricked / Paul Verhoeven / Hollanda

-Hannah Arendt / Margarethe Von Trotta / Almanya-Lüksemburg-Fransa

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN – 22 FİLM

-Tim Buckley’den Sevgilerle / Greetings from Tim Buckley / Daniel Algrant / ABD

-Ailem İçin / At Any Price / Ramin Bahrani / ABD

-Renoir / Gilles Bourdos / Fransa

-Bir Yudum Bahar / Quelques heures de printemps / A Few Hours of Spring / Stéphane Brizé / Fransa

-Tarihi Şehir Merkezi / Centro Histórico / Historic Centre / Manoel de Oliveria & Aki Kaurismaki & Victor Erice & Pedro Costa / Portekiz

-Dörtlü / Quartet / Dustin Hoffman / İngiltere

-Hayallerin Ötesinde / Imagine / Andrzej Jakimowski / Polonya-Portekiz-Fransa-İngiltere

-Kalbimdeki Işık / Ni Guang Fei Xiang / Touch of the Light / Chang Jung-Chi / Tayvan-Hong Kong

-Wasseypur Çeteleri / Gangs of Wasseypur / Anurag Kashyap / Hindistan

-Derin Sular / Djúpið / The Deep / Baltasar Kormákur / İzlanda

-7 Kasa / 7 Cajas / 7 Boxes / Juan Carlos Maneglia & Tana Schembori / Paraguay

-Çatışmadan Sonra / Baad el Mawkeaa / Apres la Bataille / After the Battle / Yousry Nasrallah / Mısır-Fransa

-Çocuk Pozu / Pozitia Copilului / Child’s Pose / Calin Peter Netzer / Romanya

-Ölü ve Mutlu / El muerto y ser feliz / The Dead Man and Being Happy / Javier Rebollo / İspanya-Fransa-Arjantin

-Zeytin / Zaytoun / Eran Riklis / İngiltere-İsrail

-Bwakaw / Jun Robles Lana / Filipinler

-Kon-Tiki / Joachim Rønning & Espen Sandberg / Norveç-Danimarka-İngiltere

-… Adına / W imie… / In the Name of / Malgorzata Szumowska / Polonya

-Beyaz Fil / Elefante Blanco / White Elephant / Pablo Trapero / İspanya-Arjantin-Fransa

-Sanatçı ve Modeli / El artista y la modelo / The artist and the model / Fernando Trueba / İspanya

-Yarım Kalan Şarkı / Song For Marion / Paul Andrew Williams / İngiltere

-Gizem / Mystery / Lou Ye / Çin-Fransa

YENİ BİR BAKIŞ – 16 FİLM

-Saygın Bir Aile / Yek Khanévadéh-e Mohtaram / A Respectable Family / Massoud Bakhshi / Fransa-İran

-Hamallar / Peddlers / Vasan Bala / Hindistan

-Karakuş / Blackbird / Jason Buxton / Kanada

-Belalı Mahalle / Ill Manors / Ben Drew / İngiltere

-Lucia’dan Sonra / Después de Lucía / After Lucia / Michel Franco / Meksika-Fransa

-Nur / Noor /  Guillaume Giovanetti & Çağla Zencirci / Fransa-Pakistan

-Ayakçı / Chalán / Gofer / Jorge Michel Grau / Meksika

-Seni Gördüğümde / When I Saw You / Annemarie Jacir / Filistin-Ürdün-Yunanistan-Birleşik Arap Emirlikleri-ABD

-Neredesin Süpermen? / Bekas / Karzan Kader / İsveç-Finlandiya-Irak

-Malları Ver / Gimme the Loot / Adam Leon / ABD

-Fidye / Kapringen / A Hijacking / Tobias Lindholm / Danimarka

-Son / Hayuta ve Berl / Epilogue / Amir Manor / İsrail

-Ayıcık / Teddy Bear / Mads Matthiesen / Danimarka

-Kurt Çocuk / Neuk-dae-so-nyeon / A Werewolf Boy / Jo Sung-Hee / Güney Kore

-Villegas / Gonzalo Tobal / Arjantin-Hollanda-Fransa

-Göç / Alyah / Elie Wajeman / Fransa

NTV BELGESEL KUŞAĞI – 20 FİLM

-Liderin Gülüşü / Il Sorriso del Capo / The Smile of the Leader / Marco Bechis / İtalya

-Bir Şarkının Peşinde / Searching for Sugar Man / Malik Bendjelloul / İsveç-İngiltere

-Traviata ve Biz / Traviata et Nous / Becoming Traviata / Philippe Béziat / Fransa

– İp / The Tightrope / Simon Brook / Fransa-İtalya

-Leviathan / Lucien Castaing-Taylor & Véréna Paravel / Fransa-İngiltere-ABD

-Bir Deneysel Sinema Tarihi / Free Radicals: A History of Experimental Film / Pip Chodorov / Fransa

-Marina Abramovic’in Yaşamı ve Ölümü / Bob Wilson’s Life and Death of Marina Abramovic / Giada Colagrande / İtalya

-İnanmaktan Vazgeçme / Don’t Stop Believin’: Everyman’s Journey / Ramona S. Diaz / ABD

-Oyuncu Seçimi / Casting by / Tom Donahue / ABD

-Sapığın İdeoloji Rehberi / The Pervert’s Guide To Ideology / Sophie Fiennes / İngiltere-İrlanda

-Madonna Ağlıyor / Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God / Alex Gibney / ABD

-Sound City / Dave Grohl / ABD

-Baldan Acı / More than honey / Markus Imhoof / Almanya-Avusturya-İsviçre

-Görevimiz Lars / Mission to Lars /  James Moore & William Spicer / İngiltere-ABD

-Bekçiler / The Gatekeepers / Dror Moreh / İsrail-Fransa-Almanya-Belçika

-Ölümcül Yardım / Assistance mortelle / Fatal Assistance / Raoul Peck / Fransa-Haiti-ABD-Belçika

-Radyo Evi / La Maison de la Radio / Nicolas Philibert / Fransa

-State 194 / Dan Setton / İsrail-Filistin-ABD

-Balkan Ruhu / Balkan Spirit / Hermann Vaske / Almanya

-Roman Polanski: İstenmeyen Adam / Roman Polanski: Odd Man Out / Marina Zenovich / ABD

MAYINLI BÖLGE – 12 FİLM

-Beşinci Mevsim / La cinquième saison / The Fifth Season / Peter Brosens & Jessica Woodworth / Belçika-Hollanda-Fransa

-Gizli Kimya / Upstream Color / Shane Carruth / ABD

-Silikon Gelin / The Mechanical Bride / Allison De Fren / ABD-Almanya-Japonya-İngiltere

-Tanrı Amerika’yı Korusun / God Bless America / Bobcat Goldthwait / ABD

-Beyaz Nöbet / White Epilepsy / Philippe Grandrieux / Fransa

-Yük / The Weight /  Jeon Kyu-hwan / Güney Kore

-Kuş Yemi Yiyen Oğlan / To agori troei to fagito tou pouliou / Boy Eating the Bird’s Food / Ektoras Lygizos / Yunanistan

-Makao’yu Son Gördüğümde / A Última Vez Que Vi Macau / The Last Time I Saw Macao / João Pedro Rodrigues & João Rui Guerra da Mata / Portekiz-Fransa

-Cennet: Aşk / Paradies: Liebe / Paradise: Love / Ulrich Seidl / Avusturya-Almanya-Fransa

-Cennet: İnanç / Paradies: Glaube / Paradise: Faith / Ulrich Seidl / Avusturya-Almanya-Fransa

-Cennet: Umut / Paradies: Hoffnung / Paradise: Hope / Ulrich Seidl / Avusturya-Almanya-Fransa

-Halat / La Sirga / William Vega / Kolombiya

EDEBİYATTAN BEYAZPERDEYE – 11 FİLM

-Gülen Adam / L’Homme Qui Rit / The Man Who Laughs / Jean-Pierre Améris / Fransa-Çek Cumhuriyeti

-Lizbon’a Gece Treni / Night Train to Lisbon / Bille August / Almanya-İsviçre-Portekiz

-Hipnozcu / Hypnotisören / The Hypnotist / Lasse Hallström / İsveç

-Bukalemunun Rengi / Tsvetat Na Hameleona / The Color of the Chameleon / Emil Hristow / Bulgaristan

-Kollarımda Kal / À coeur ouvert / A Monkey On My Shoulder / Marion Laine / Fransa-Arjantin

-Sislerin İçinde / V tumane / In the Fog / Sergei Loznitsa / Almanya-Rusya-Hollanda-Belarus-Letonya

-Arada Kalan / What Maisie Knew / Scott McGehee & David Siegel / ABD

-Bir Kadının Gözyaşı / Thérèse Desqueyroux / Claude Miller / Fransa

-Büyük Umutlar / Great Expectations / Mike Newell / İngiltere-ABD

-Katil / The Iceman / Ariel Vromen / ABD

-Kuru Gürültü / Much Ado About Nothing / Joss Whedon / ABD

ANTIDEPRESAN – 10 FİLM

-Montreuil Kraliçesi / Queen of Montreuil / Sólveig Anspach / Fransa

-The Sapphires / Wayne Blair / Avustralya

-Erkek Aklı / A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III / Roman Coppola / ABD

-Zıt Kardeşler / Le Grand Soir / Gustave de Kervern & Benoît Delépine / France-Belgium

-Eyvah / Oh Boy / Jan Ole Gerster / Almanya

-Salyangozlar ve İnsanlar / Despre oameni si melci / Of Snails and Men / Tudor Giurgiu / Romanya-Fransa

-Kutsal Dörtlü / Svatá Ctverice / The Holy Quaternity / Jan Hrebejk / Çek Cumhuriyeti

-Kuzeye Giden Yol / Tie pohjoiseen / Road North / Mika Kaurismäki / Finlandiya

-Bu Aşk Fazla Sürmez / I Give It A Year / Dan Mazer / İngiltere

-Garip Turistler / Sightseers /  Ben Wheatley / İngiltere

KADIN HİKAYELERİ – 9 FİLM

-Vecide / Wadjda / Haifaa Al-Mansour / Suudi Arabistan

-Starlet / Sean Baker / ABD

-Boşluğu Doldurmak / Lemale et Ha’Halal / Fill the Void / Rama Burshtein / İsrail

-Çocuklarım / À perdre la raison / Our Children / Joachim Lafosse / Belçika-Lüksemburg-Fransa-İsviçre

-Telekız / Call Girl / Mikael Marcimain / İsveç-Norveç-Finlandiya-İrlanda

-Ye Uyu Öl / Äta sova dö / Eat Sleep Die / Gabriela Pichler / İsveç

-Bir Hayalimiz Vardı / Ginger & Rosa / Sally Potter / İngiltere

-Ölme / Mai Morire / Enrique Rivero / Meksika

-Küçük Şeyler / Halbschatten / Everyday Objects / Nicolas Wackerbarth / Almanya-Fransa

GERÇEK MUCİZEDİR: CARLOS REYGADAS – 6 FİLM

-Karanlıktan Aydınlığa / Post Tenebras Lux / Meksika-Fransa-Hollanda-Almanya

-Sessiz Işık / Stellet licht / Silent Light / Meksika-Fransa-Hollanda-Almanya

-Cennette Savaş / Batalla en el cielo / Battle in Heaven / Meksika-Belçika-Fransa-Almanya-Hollanda

-Japonya / Japón / Japan / Meksika-Almanya-Hollanda-İspanya

-Tutsaklar / Prisoners / Prisonniers / Belçika

-Max / Maxhumain / Belçika

ÇOCUK MÖNÜSÜ – 3 FİLM

-İki Arkadaş / Ernest et Célestine / Ernest & Celestine / Stéphane Aubier & Vincent Patar & Benjamin Renner / Fransa

-Kirikou ve Erkekler ve Kadınlar / Kirikou et les Hommes et les Femmes / Kirikou and The Men and the Women / Michel Ocelot / Fransa

-Aydaki Adam / Der Mondmann / Moon Man / Stephan Schesch / Almanya-Fransa-İrlanda

GECEYARISI ÇILGINLIĞI – 3 FİLM

-Ölümün Alfabesi / The ABCs of Death / 26 yönetmen / ABD

-Herkes Ölecek / No one lives / Ryûhei Kitamura / ABD

-Ceset / El cuerpo / The Body / Oriol Paulo / İspanya

ANILARINA – 11 FİLM

-Geçmiş Zaman Elbiseleri / Dresses of Times Past / Metin Erksan / Türkiye

-Hanende Melek / Melek The Singer / Metin Erksan / Türkiye

-Bir İntihar / A Suicide / Metin Erksan / Türkiye

-Müthiş Bir Tren / A Terrific Train / Metin Erksan / Türkiye

-Sazlık / Reeds / Metin Erksan / Türkiye

-Dekameron / Il Decameron / The Decameron / Pier Paolo Pasolini / İtalya-Fransa-Almanya

-Güvenlik Sonra Gelir / Safety Last! / Fred C. Newmeyer & Sam Taylor / ABD

-Mutlu Noeller Bay Lawrence / Merry Christmas Mr. Lawrence / Nagisa Ôshima / İngiltere-Japonya

-Açlık / The Hunger / Tony Scott / İngiltere

-Karşımdaki Gece / La noche de enfrente / Night Across the Street / Raoul Ruiz / Fransa-Şili

-Kirli Kan / Dark Blood / George Sluizer / ABD-İngiltere-Hollanda

BEN KENTLİ-VATANDAŞ DEĞİL MİYİM? BARBARLIK, SİVİL UYANIŞ VE ŞEHİR – 17 FİLM

-1960 Yazı / Chronique d’un été / Chronicle of a Summer / Edgar Morin & Jean Rouch / Fransa

-Yabancılar Dışarı! / Ausländer Raus! Schlingensiefs Container / Foreigners out! Schlingensief’s Container / Paul Poet / Avusturya

-Kule / The Tower: A Songspiel / Chto Delat / Rusya

-Bana Renk Ver / Dammi I Colori / Anri Sala / Arnavutluk

-İnşaat Var / En Construcción / Work in Progress / Jose Luis Guerin / İspanya

-Gravity Hill Haber Filmi No. 5 / Gravity Hill Newsreel No. 5 / Jem Cohen / ABD

-Yarın / Zavtra / Tomorrow / Andrey Gryazev / Rusya

-Artıklar / Spoils: Extraordinary Harvest / Alex Mallis / ABD

-Kaliforniya Rüyası / California Dreaming / Bregtje van der Haak / Hollanda

-Sıkıştırma / Squeeze / Mika Rottenberg / ABD

-İşgal / The Take / Avi Lewis / Kanada

-Ah Güzel İstanbul / Oh, Beautiful Istanbul / Atıf Yılmaz / Türkiye

-Gizli Topluluk / Secta / Egle Budvytyte / Hollanda

-Saç / Hair / Agniezska Polska / Polonya

-Bu Bir Kapı / C’est une Hek / Joost Conijn / Hollanda-Fas

-Beyaz Kadına Dokunma / Touche pas à la femme blanche / Don’t touch the white woman / Marco Ferreri

-Yok Edici Melek / El ángel exterminador / The Exterminating Angel / Luis Buñuel / Meksika

Diğer yazıları Burak Hazine

Altın Küre Ödülleri 2015 Adayları: Yarışta Kim Önde?

Hollywood ahalisinin (sınırsız sayıda alkollü içki ve daha dostane bir ortam dolayısıyla)...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir