Oz the Great and Powerful (2013) Muhteşem ve Kudretli Oz

Avatar’dan sonra ivmesi yükselen 3D ve sanal sinematografi furyası arada bir de olsa Hugo gibi başyapıtlara vesile olsa da genelde fiyasko ile sonuçlanan beyazperde deneyimleriyle seyirciyi başbaşa bırakıyor. The Evil Dead ile büyük çıkış yakalayıp Örümcek Adam fenomenini sinemaya taşıyan Sam Raimi de bu furyaya kapılıp Victor Fleming imzalı, sinema tarihinin hiçbir zaman unutulmayacak filmlerinden olan Oz Büyücüsü’nün başlangıcını anlatan Oz the Great and Powerful ile kariyerine devam etmeyi tercih ediyor. Zaten vasat sularda gezinen yönetmen, çocuklara dahi hitap etmesi gerektiğine inanmadığım bu Oz uyarlaması ile neyi kanıtlamaya çalışıyor yahut ne anlatmak istiyor, sanırım henüz kimse anlamış değil.

Oz karakterine hayat veren James Franco, Kansas’ta yaşayan ve yaşamı yalanlardan ibaret olan bir hokkabaz olarak karşımıza çıkıyor. Çapkınlığının ön planda tutulmasının zehrini daha sonra içeceğine dair küçük ipuçlarıyla geçen siyah beyaz başlangıcın ardından bulunduğu yerden kaçmaya çalışan Oz’un kendini bir anda (yine) Oz isimli masalsı bir diyarda bulmasıyla asıl öykü de başlamış oluyor. İşte tam bu andan itibaren Sam Raimi’nin para hırsıyla yönetmenlik sıfatı arasında bir seçim yaptığına tanıklık etmeye de başlıyoruz. Olabildiğince fantastik bir dünya adım atan Oz, gördüğü anda tutulduğu Theodora (Mila Kunis) ile kendisine bahşedilen saraya doğru yola çıkıyor, oraya vardığında ise Theodora’nın kız kardeşi Evanora (Rachel Weisz) ile tanışıyor. Kötü cadının zulmüne maruz kalan halkın beklediği büyücü sanılan Oz, tahtına ve bir oda dolusu altına sahip olabilmek içinse bir takım sınavlardan geçmek zorunda kalıyor. Bu sırada tanıştığı kanatlı bir maymun ve porselenden yapılma cimcime bir kız ile kötü cadıyı öldürmek için yola koyuluyor. Kötü cadı sandığımız kişi ise tahmin edebileceğiniz üzere 1939 yapımı filmde Billie Burke’ün canlandırdığı Glinda karakterinden başkası değil. Lakin bu filmde Glinda karakterine hayat veren aktris Michelle Williams. Asıl kötü cadının Evanora olduğunun anlaşılması, Glinda ile Oz’un el ele vererek bir savaş başlatmaları ve mutlu sondan bahsetmeye ise gerek yok.

Hikayesini anlatmanın bile bir çeşit işkence olduğu Oz the Great and Powerful, klişelerden kaçma konusunda hiç de istekli olmayan kötü bir senaryoya sahip. İşin ilginç yanı senaristlerden birinin Rabbit Hole gibi fena olmayan bir filmde imzası bulunan David Lindsay Abaire olması. Muhtemel hedef kitlesi çocuk seyirciler gibi dursa dahi onları bile memnun etmeyecek derecede bir öykü ve anlatıma sahip filmde Hollywood’un yıldız oyuncuları diyebileceğimiz ekibin performansı ise hiç şüphe yok ki yeni Oz uyarlamasının en kötü yanı. Her role bürünebildiğini kanıtlamaya çalışan bir yeniyetme olarak James Franco’dan bahsetmenin gereksizliği bir tarafa, Mila Kunis ve Michelle Williams gibi geleceğin parlak isimlerini bu şekilde görmek hiç iyi olmadı. Aralarındaki en saygın oyuncu olduğunu düşündüğüm Rachel Weisz ise kötü senaryo ve kötü yönetimin etkisi altında kalarak, diğer üçlüye kıyasla göze o kadar da batmayan fakat The Deep Blue Sea sonrası kariyerinde hızlı bir düşüş yaratacağına inandığım (gerçi işin ucunda para olduğu sürece her şeyi yapmaya hazır bir sektör bu oyunculuk) bir performans sergilemiş. Danny Elfman imzalı film müzikleri kendini hissettirmekten acizken üç boyutlu filmlerde zaman zaman iyi olarak karşımıza çıkan sanal kamera kullanımı ve görüntü yönetimi Oz the Great and Powerful için olabildiğince kötü.

Diğer yazıları Burak Hazine

Filmekimi 2011: Le Havre

İsmini filmekimi 2011 programında görünce konusuna bile bakmadan listeme eklediğim tanınmış yönetmen...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir