Seven Psychopats (2012) Yedi Psikopat

In Bruges ile büyük bir çıkış yakaladıktan sonra Colin Farrell’ı yeniden koluna takarak deli işi sinema serüvenine Yedi Psikopat ile devam eden Martin McDonagh, filminde türler arasında kendini bir kalıba sokmaktansa her yönden tatlar barındıran bir yolu tercih ediyor. Usta oyuncu kadrosunu da filmin dikkat çekmesi için ön plana çıkarmaya çalışıyor.

Bir film senaryosu yazmak için daktilosunun başına geçen Marty, Yedi Psikopat ismini verdiği filminin öyküsünü kurgulamakta zorlanmaktadır. Köpekleri kaçırıp daha sonra onları bulmuş süsü vererek kolay yoldan para kazanan Hans ve Billy isimli iki arkadaşı da ona yardım etmek için çaba sarf etmektedir. İkili, Charlie isimli bir mafya babasının küçük sevimli köpeğini kaçırınca işler karışır ve tam da Marty’nin yapmak istediği filme uygun psikopatça bir öykü ortaya çıkar.

Komedi, drama, gerilim, suç ve diğer bazı türler arasında gezinen bir film yapan yönetmen, önceki filminde olduğu gibi bu karmaşanın altından ustaca kalkmasını bilmiş. Seyircisini gereksiz ayrıntılarla boğmaktansa olabildiğince akıcı ve basit bir anlatım kullanarak onların hikayeye dahil olmasında zorlanmayacakları bir iş ortaya koymuş. Tarantino filmlerinden alışık olduğumuz kanın gövdeyi götürdüğü sahneleri de abartılı olmayan bir şekilde kullanmayı seçmiş. In Bruges’da da malum yönetmenle karşılaştırılan McDonagh, bana kalırsa Tarantino’ya göre daha ılımlı ve kara komediyle bütünleşik filmler yapmayı tercih ederek efsane olma yolunu seçmişe benziyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Inside Llewyn Davis Fragmanı

Yönetmenler: Ethan & Joel Coen Oyuncular:  Carey Mulligan, Garrett Hedlund, John Goodman, Justin Timberlake, Oscar Isaac Vizyon...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir