32. İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

32. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri 14 Nisan Pazar gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen Kapanış Galası ve Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

Ceyda Düvenci ve Mert Fırat’ın sunuculuğunu üstlendiği 32. İstanbul Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni, NTV’den canlı olarak yayımlandı. Festivalle ilgili hazırlanan kısa filmin ardından sahne alan, Türkiye sinemasının en büyük kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit ve oyuncu Nejat İşler, Emek sineması özelinde, devam eden sürece ilişkin düşüncelerini dile getirdiler.

Törende ayrıca Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı, Gelibolu, Ölü Ozanlar Derneği, Yeşil Kart ve Truman Show gibi filmlerin usta yönetmeni Peter Weir’e Sinema Onur Ödülü takdim edildi. Peter Weir’e ödülünü İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan verdi.

ALTIN LALE ULUSLARARASI YARIŞMA

Yönetmen Peter Weir başkanlığında sinema yazarı Mark Adams, yönetmen Sebastian Lelio, oyuncu Simin Fatemeh Motamed Arya ve yönetmen Malgoska Szumowska’dan oluşan 32. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisi;

 • Altın Lale Ödülü’nü Şakir Eczacıbaşı anısına, Jüri üyelerini etkileyen, profesyonelce kotarılmış bu güçlü ve kışkırtıcı film, sade olay örgüsü ve insanı zorlamayan berrak görsel tarzıyla sağlam oyunculuğu ustaca birleştiriyor diyerek Lenny Abrahamson’un yönettiği WHAT RICHARD DID / NE YAPTIN RICHARD (İrlanda) adlı filme;
 • Jüri Özel Ödülü’nü ise Juliette Binoche’un büyüleyici oyunculuğuyla güçlenen ve akıp giden bu güzel filmde, jüri Bruno Dumont’un titiz sanatsal yaklaşımına ve hikâyesine olan hâkimiyetine hayran kalmıştır” diyerek Bruno Dumont’un yönettiği CAMILLE CLAUDEL 1915 (Fransa) adlı filme vermeye karar vermiştir.

Eczacıbaşı Topluluğu Altın Lale’yi kazanan filmin yönetmenine 10.000 Avro, bu filmin Türkiye dağıtımcısına 10.000 Avro, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine ise 5.000 Avro para ödülü verecektir.

 

ALTIN LALE ULUSAL YARIŞMA

Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu başkanlığında, Montpellier Uluslararası Akdeniz Filmleri Festivali Direktörü JeanFrançois Bourgeot, Cine+Club, Classic&Star ve Famiz kanallarının direktörü Bruno Deloye, ressam Komet ve oyuncu Nihal Yalçın’dan oluşan 32. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma jürisi;

 • Altın Lale En İyi Film Ödülü’nü Onur Ünlü’nün yönettiği SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ adlı filme;
 • En İyi Yönetmen Ödülü’nü Hayatboyu filmiyle ASLI ÖZGE’ye vermiştir.

Altın Lale’yi kazanan filmin yapımcısına 150.000 TL, En İyi Yönetmene 50.000 TL para ödülü verilecektir.

 • Jüri Özel Ödülü Derviş Zaim’in yönettiği DEVİR adlı filme verilmiştir

EfesOnat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısı Derviş Zaim’e 30.000 ABD Doları para ödülü verecektir.

 • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Özür Dilerim filmindeki rolüyle SEMA POYRAZ’a,
 • En İyi Erkek Oyuncu ÖdülüYozgat Blues filmindeki rolüyle ERCAN KESAL’a verilmiştir.

En İyi Kadın ve En İyi Erkek Ödüllerini kazananlara 10.000’er TL para ödülü verilecektir.

 • En İyi Senaryo Ödülü, Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle ONUR ÜNLÜ’ye;

 • En İyi Görüntü Yönetmeni ÖdülüHayatboyu filmiyle EMRE ERKMEN’e;

 • En İyi Kurgu Ödülü, Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle EMRE BOYRAZ’a;

 • En İyi Müzik Ödülü, Soğuk filmiyle MURAT BAŞARAN’a verilmiştir

SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ

Jürisinde yönetmen Emin Alper, oyuncu Saadet Aksoy ve sinema eleştirmeni Rüdiger Suchsland’ın yer aldığı Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü bu yıl ilk kez verildi. Festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları’nın yanı sıra, Türkiye Sineması bölümünde yer alan Yarışma Dışı ve Yeni Türkiye Sineması kuşakları ile Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilerek değerlendirilen Türkiye yapımı tüm ilk filmler arasından Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü;

 • “Harikulade taşkın ve -parlak bir şekilde- histerik bu film, sıradanlıkla aşırılık arasındaki hassas dengeyi ustalıkla korumayı başarıyor. KÖKSÜZ’de sinemada ihtiyaç duyulan her şey var: özgün sinemacılık, sağlam belirlenmiş karakterler ve etkileyici bir dramatik yapı. Deniz Akçay Katıksız’ın yönetimi cüretkâr ve tutarlıyken hem beklenmedik gelişmelere açık hem de her zaman kontrollü. Bu yönetmen, ne yaptığını gayet iyi biliyor ve biz de onun gelecekteki sinema yapıtlarını dört gözle bekliyoruz” diyen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisi tarafından, festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yer alan Deniz Akçay Katıksız’ın KÖKSÜZ adlı filmine verilmiştir.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan yönetmene, CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30.000 TL takdim edilecektir.

AVRUPA KONSEYİ SİNEMA ÖDÜLÜ, “FACE”

Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE), festivalin Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan bir filme verilmektedir. Bu bölümde gösterilen filmleri, geçen yıl FACE Yarışması’nda Özel Mansiyon alan yönetmen Anca Damian başkanlığında, Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuki İşler (günümüzde Hukukun Üstünlüğü) Yönetmenliği Direktörü Philippe Boillat, yönetmen Dan Setton ve Eurimages Genel Sekreteri Roberto Olla’dan oluşan jüri değerlendirmiş, bronz bir heykel ile 10.000 Avro’dan oluşan FACE Ödülü’nü;

 • “Acımasız ve karmaşık bir gerçekliğe ışık tutup bu gerçekliği su yüzüne çıkararak kadınlara uygulanan şiddete karşı durduğu ve yönetmeni, özgün kitabı olağanüstü estetik nitelikleriyle muhteşem bir şekilde sinemaya uyarlayarak neredeyse imkânsızı başardığı için” Atiq Rahimi’nin yönettiği SYNGUÉ SABOUR / SABIR TAŞI (Afganistan-Fransa-Almanya) adlı filme vermiştir.
 • Jüri, “sade ve dokunaklı bir yoksulluk ve ayrımcılık öyküsünü öne çıkardığı ve yönetmeni, yenilikçi olduğu kadar neredeyse belgesel yaklaşımıyla en temel haklarından mahrum bırakılmış bir ailenin hayatından bir kesiti aktardığı için” Danis Tanovic’in yönettiği EPIZODA U ZIVOTU BERACA ZELJEZA / BİR HURDACININ HAYATI (Bosna Hersek-Fransa-Slovenya) ve “1948’deki Kore çatışmasında geçtiği halde tüyler ürpertici bir şekilde günümüzde de güncelliğini koruyan mesajı nedeniyle ve yönetmeni, harikulade çektiği bu siyah-beyaz filmde savaşın saçmalığını fon olarak kullanarak eksiklikleriyle de olsa insani niteliklerin gökkuşağını çizdiği için” Muel O’nun yönettiği JISEUL (Güney Kore) filmine Özel Mansiyon vermeye karar vermiştir.

FIPRESCI (ULUSLARARASI SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ FEDERASYONU) ÖDÜLLERİ

Başkanlığını Hollanda’dan Dana Linssen’in yaptığı, Avustralya’dan Lesley Chow, İsveç’ten Jon Asp, Kanada’dan Guilhem Caillard ve Türkiye’den Berke Göl ile Burcu Aykar’dan oluşan 32. İstanbul Film Festivali FIPRESCI Jürisi:

 • Uluslararası Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü, “geleneksel biyografi filmini biçimlendirip dönüştürerek aşıp, çağdaş bir Jan Dark’a ulaştırma biçimi için” Bruno Dumont’un yönettiği CAMILLE CLAUDEL 1915 (Fransa) adlı filme;
 • Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü ise “görsel yaklaşımı ve kendine has mizah anlayışı için” Onur Ünlü’nün yönettiği SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ adlı filme vermiştir.

RADİKAL HALK ÖDÜLÜ

Radikal Gazetesi’nin sponsorluğunda verilen ve festival izleyicilerinin oylarıyla belirlenen Radikal Halk Ödülleri:

 • Uluslararası Yarışma’da Eva Neymann’ın DOM S BASHENKOY / KULELİ EV filmine;
 • Ulusal Yarışma’da Deniz Akçay Katıksız’ın KÖKSÜZ filmine verilmiştir.

CINEUROPA.ORG ÖDÜLÜ

32. İstanbul Film Festivali kapsamında Ziad Doueri’nin THE ATTACK / SALDIRI adlı filmi, Cineuropa.org Ödülü’ne layık görüldü. Cineuropa.org Başkanı Valerio Caruso ve Montreal Cinemania Film Festivali Programcısı, sinema yazarı Guilhem Caillard’dan oluşan jüri filmin berraklığı, inkârı ve birbirine zıt fikirlerden kurulmuş olmasının getirisi olarak durumu hiç bir şekilde yalınlaştırmadan yansıtan anlatımının yanı sıra sinemanın zorlu siyasal gerçekliklerle birebir konuşabileceği ve kalıplaşmış yargıları insan bağlamında ele alıp, onları hem yüceltip hem de ifşa ederek sarsabilme becerisine sahip olduğunu tekrar hatırlattığı için” verdiklerini belirttiler.

Quentin Tarantino’ya asistanlık yaparak yetişmiş bir yönetmen olan Ziad Doueri’nin, Yasmina Khadra’nın liste başı kitabından sinemaya uyarladığı Saldırı, ailesinden birinin terörist olduğu gerçeğinin bir insan üzerindeki duygusal etkisini tüyler ürpertici ve fazlasıyla gerçek bir şekilde anlatıyor. Kimi zaman farklılık gösteren ama genelde inandırıcı ve alkışa layık bir oyunculukla filmin dramatik ağırlığını ustalıkla taşıyan Ali Suliman (Paradise Now) filmin başrolünde oynuyor. Saldırı, Ziad Doueri için aynı zamanda kişisel bir başarı anlamına da geliyor. Doueri, bu güçlü ve dokunaklı filmi bir Katar, Lübnan, Mısır, Fransa ve Belçika ortak yapımı olarak, Canal+ ve Doha Film Enstitüsü’nün katkılarıyla gerçekleştirmeyi başarmış.

Cineuropa.org Ödülü, sanatsal açıdan tartışmasız değeri olan, bunun yanısıra karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştirici özellik taşıyan filmlere verilmektedir. Ödül, filmin tanıtımı için Cineuropa.org sitesinde 5,000 Avro değerinde sürmanşet ilanının yayınlanmasını da içermektedir.

Tüm kazananlar şu şekilde:

Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü: Ne Yaptın Richard?, Lenny Abrahamson

Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü: Camille Claudel 1915, Bruno Dumont

Ulusal Yarışma Altın Lale En İyi Film: Sen Aydınlatırsın Geceyi, Onur Ünlü

Ulusal Yarışma Jüri Özel Ödülü: Devir, Derviş Zaim

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: Köksüz, Deniz Akçay Katıksız

En İyi Yönetmen: Hayatboyu, Aslı Özge

En İyi Kadın Oyuncu: Sema Poyraz, Özür Dilerim

En İyi Erkek Oyuncu: Ercan Kesal, Yozgat Blues

En İyi Senaryo: Sen Aydınlatırsın Geceyi

En İyi Görüntü Yönetimi: Hayatboyu

En İyi Özgün Müzik: Soğuk

En İyi Kurgu: Sen Aydınlatırsın Geceyi

Avrupa Konseyi Sinema Ödülü: Sabır Taşı

FIPRESCI Ödülü Uluslararası Yarışma: Camille Claudel 1915, Bruno Dumont

FIPRESCI Ödülü Ulusal Yarışma: Sen Aydınlatırsın Geceyi, Onur Ünlü

Radikal Halk Ödülleri Uluslararası Yarışma: Kuleli Ev, Eva Neymann

Radikal Halk Ödülleri Ulusal Yarışma: Köksüz, Deniz Akçay Katıksız

 

Diğer yazıları Burak Hazine

Medianeras (2011) Sidewalls

İzleyenin karnında sevgi kelebekleri uçuşturan romantizm filmlerini pek sevdiğim söylenemez. Bu türün...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir