All The Light In The Sky (2012)

Kısa sürede çok film çekmeyi seven Joe Swanberg’in katılımıyla !f İstanbul 2013’te izlediğimiz Gökyüzündeki Tüm Işıklar (All the Light in the Sky), festivalin en pozitif filmi olmaya aday bir çalışmaydı. Daha önce tanıştığı ve filmin öyküsünü şekillendirmek için 3 yıl boyunca beyin fırtınası yaptığı Jane Adams’ın kendi dairesinde geçen bu yapım, Swanberg’in söylediğine göre yalnızca tek sayfalık bir taslaktan oluşan ve uzun süreye yayılan çekimlerine rağmen olabildiğine spontane bir hikaye anlatıyor.

Orta halli bir aktrisi odağına alan film, olabildiğince doğal ve sıradan bir atmosfere sahip. Aktrisin yaşamının da filmin kendisinden pek farkı yok aslında, sadece yeğeninin kendisini ziyarete gelmesiyle birlikte her gün yaptığı aktivitelerde küçük değişimler meydana geliyor. Fakat bunların değişim olarak bile nitelendirilemeyeceğinden mütevellit seyirci için bu, herhangi bir kadının herhangi birkaç günü oluyor. Bu bağlamda da bir belgesel havası yakalıyor film. Zira küçük oyuncu kadrosunun diyalogları bile önceden kağıda dökülmüş değil. Odada bir kamera ve yönetmenin olması dışında her şey sıradan. Bu arada film ekibinin de yalnızca Joe Swanberg ve ses teknisyeninden ibaret olduğunu belirtelim.

Uzun olmayan süresi boyunca daima küçük esprileriyle seyircisine tebessüm ettiren Gökyüzündeki Tüm Işıklar ciddi kaygılara mahal vermeden çekilmiş. İnsanı mutlu hissettirmek dışında çok da bir şey yapmayarak kıvamını kolaylıkla yakalamış. Aynı bir süre sonra sönmeye mahkum yıldızlar gibi vaktini dolduran bir aktrisin hala işe yaradığı son dönemlerinde aradığı ve bulduğu küçük mutluluklarla seyredeni tatmin etmeye çalışan bu filmi izlemeyi bitirdiğinizde isteyeceğiniz ilk şeyin ise Jane Adams’ın elinden bir meyve/sebze suyu içmek olacağına hiç şüphem yok!

Diğer yazıları Burak Hazine

Sight & Sound’dan 2015’in En İyi 20 Filmi

İngiltere’nin on yıllardır yayın yapan ve dünyanın en ünlü sinema dergilerinden Sight...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir