Passion (2012) Öldüren Tutku

Sinemanın efsane isimlerinden kabul edilen Brian de Palma’nın (Scarface, Mission: Impossible) erkek egemen sinemasından sonra kadınları ve şehvetlerini odağına aldığı Tutku (Passion) gerilim türünün bir örneği olarak lanse ediliyor. Sherlock Holmes: A Game of Shadows’tan sonra tekrar bir araya gelen iki aktris Rachel McAdams ve Naomi Rapace’ın başrollerinde oynadığı filmde güçlü bir şirketin üst düzey yöneticisi olan Christine (McAdams) ve onun asistanı Isabelle’in (Rapace) sıradışı ilişkisi ele alınıyor.

Parlak fikirleri ile kendini kısa zamanda gösteren Isabelle, şirketin yeni ürünü için ortaya koyduğu reklam filmini çektiğinde patronu Christine’in bu fikri kendine mal edeceğini düşünemez. Aynı zamanda cinsel ve duygusal bir çekimle patronuna bağlı olan saf asistanımız, zamanla intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunun farkına varacaktır fakat karşısındaki kişiyi kolay bir lokma sandığı için pişman olmayı göze alamayacak kadar da kördür.

Alain Corneau’nün filmi Crime d’amour’un yeniden çevrimi olan Passion, senaryonun özgün versiyonuna tanık olma fırsatı elde edemesem de bana oldukça zorlama bir iş gibi geldi. Müziklerin seyirci üzerinde oldukça efektif kullanıldığı filmin hikayesindeki gidişatın da bu vesileyle etkilenmesi, izleyeni süresi boyunca çoğu zaman gereksiz heyecanlara sürüklemesi, seyirliği oldukça zor bir filmin ortaya çıkmasına sebep vermiş. Perde karşısındakini şaşırtma yoluyla beğenisini kazanmayı tercih etme gibi bir yola sapıldığı şüphesi uyandıran senaryo başta zeka ürünü gibi gelse de aslında sinemanın alışık olduğu oyunların yeniden önümüze serilmesinden başka bir şey olmadığını anlamak çok da uzun sürmüyor. Kağıt üzerindeki bu vasatlığa kıyasla performansları daha iyi olan McAdams ve Rapace biraz olsun filmi kurtarmak için çaba sarf etmişe benziyor. Yan rollerde karşımıza çıkan Paul Anderson ve Karoline Herfurth’ün işlerinin de kötü olmadığını belirtmekte fayda var.

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ve 2013 yılı içinde seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Passion, ne yazık ki benim gibi olan Filmekimi seyircilerini pek memnun etmeyi başaramadı. Cinsellik ve şehvet üzerinden sükse yapmaya çalışan De Palma’nın seyirciye bu konuda hiçbir şey vermemesinin üzüntüsü de film hakkındaki umutların boşa çıkacağının en basit göstergesi olacaktır.

Diğer yazıları Burak Hazine

Carnage (2011) Acımasız Tanrı

2002 yapımı II. Dünya Savaşı dramı The Pianist ile en iyi yönetmen...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir