The Queen of Versailles (2012)

Tek başına yürüttüğü dev şirketi ile hem pek çok rekora ismini yazdırmış hem de sektörünün bir numarası olan David Siegel, 1998 yılında tanıştığı Amerika güzeli Jackie ile evlendikten sonra eskilere ek olarak yedi çocuk daha yapmış bir para babasıdır. 75 milyon Dolar masraf ederek dünyanın en büyük evini inşa etmeye başladıktan birkaç yıl sonra ekonomik kriz tarafından vurulunca batma eşiğine gelir. The Queen of Versailles da bu ailenin geçirdiği süreçleri tesadüfi bir şekilde anlatmayı başaran iddialı bir belgesel.

Film, David ve Jackie çiftinin maddi varlıklarını ballandıra ballandıra anlatmaları, geçmiş yaşantılarını ve bugünlere nasıl geldiklerini anlatmalarıyla başlıyor. Daha sonra David Siegel’ın George W. Bush’un başkan seçilmesindeki etkisinden de bahsediliyor ve filme de adını veren, Versailles isimli devasa evin inşası kısmı başlıyor. Yeni evi için oldukça heyecanlı olan Jackie’nin antikalarla süsleyeceği bu küçük diyemeyeceğimiz saray için ne kadar heyecanlı olduğunu gördükçe, Amerikan rüyası denen olgunun filmdeki gücünü de yavaş yavaş hazmetmeye başlıyoruz. Ne belgeselcilerin ne de Siegel ailesinin tahmin edemediği bir şekilde borsanın ters düz olması sonucu milyarder olan bu insanların bir anda nasıl dibe vurdukları anın gelmesi de çok uzun sürmüyor. Fakat buna rağmen Jackie har vurup harman savurma konusunda çekingen davranmayarak seyircinin kendisine beslediği sempatinin bir anda antipatiye doğru kaymasına sebep oluyor.

Alttan alta kapitalizm eleştirisi yapmaktan da çekinmeyen, bize ait olmayan yeşil kağıtların hayatları nasıl alt üst edebileceğini gösteren etkileyici ve gösterişli bir belgesel The Queen of Versailles. İzlerken bir dakika bile sıkıntı vermemesinin sebebi ise abartıyı ve naifliği bir arada tutarak pek çok zıtlık ve ironi arasında ideal bir denge kurması. Güzel bir ev ve herkesin hayali olan servetin içine bir an olsun dalmak da cabası.

Diğer yazıları Burak Hazine

2015 Cannes Film Festivali Ödülleri

2015 Cannes Film Festivali’nin sonuna gelindi. 11 gün süren bir serüvenin ardından...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir