Towheads (2013) Sarı Kafalar

Kristen Wiig’in yolundan ilerleyen bir sinemacı gibi gözüken Shannon Plumb, ilk uzun metraj filmi Towheads’te (Sarı Kafalar) çaresiz bir annenin öyküsünü bol komedi unsuruyla süsleyerek anlatıyor. Aynı zamanda senaryosunu yazdığı, bir de üstüne ana karakter olarak kamera karşısına geçtiği filminde şekilden şekle giren yönetmen zaman zaman yapmacık ve abartılı gibi duran, mübalağanın alasının yapıldığı hissini veren bir iş çıkarsa da ilk deneyiminden alnının akıyla ayrılıyor.

Filmde iki çocuğuyla Brooklyn’de yaşayan ve işkolik kocasından şikayetçi, kariyeri ile annelik arasında kalmış Penelope karakterini izliyoruz. Yaramaz çocuklarına boyun eğmeyi öğrenmiş bir hava veren Penelope, kendini işe yaramaz, çekici ve güzel olmayan bir kadın görüyor. Böyle hissetmesi için ise önünde pek çok sebep var. Bunlardan en önemlisi kocasının ne kendisine ne de çocuklarına ilgi gösteriyor oluşu. Zaten bir süredir anne profili dışına çıkabilmiş de değil; öyle ki kolunda “mum (anne)” yazan koca bir dövme bile var. Kendini çeşitli uğraşlarla meşgul etmek ve bazen de ilgi çekmek içinse yapmadığını bırakmıyor: Striptiz kurslarına gidiyor, erkek kılığına girip insanların arabalarını park etmelerine yardımcı oluyor, Noel Baba olarak bağış topluyor. Kocasına başarılı olduğu bir yönü var mı diye sorduğunda aldığı “sen başarılı bir annesin” cevabı ise suratına bir tokat daha çarpıyor. Kendini biraz olsun gururlu hissetmek içinse olimpiyatlarda yarışan bir jimnastikçi, golf turnuvasında şampiyon olan yaşlı bir kadın olduğu oyunlar oynayıp bunları kameraya kaydediyor. Seyircinin yapabileceği tek şey ise gülümsemekten ve eğlenmeye bakmaktan ibaret.

Toplum ve aile içinde kadının kendi ve ona dayatılan rollerini eleştiren Shannon Plumb, gerçek kocasını oynattığı filmde baba karakterinin yüzünü hiçbir zaman göstermemeyi tercih ederek de güzel mesajlar vermeye çalışıyor. Erkeğin almadığı sorumluluktan dert yanışını bu şekilde anlatıyor. Gerçek kocasının mükemmel bir baba olduğunu ise film gösterimine katılan yapımcının ağzından duyuyoruz. Yani Plumb bu karaktere kocasının adını yazdırırken amacı çok başka. Yarı otobiyografik olan filmin sonunda annesine, anneannesine ve tüm annelere teşekkür eden, oyuncu kadrosunun en sonuna ise isim vermeden “ve baba” yazarak çizgisinde silintiye izin vermemekte kararlı olan yönetmenin gelecek projesinin film figüranları ile alakalı olacağını belirteyim. Sonuç olarak Towheads başarılı bir çıkış filmi ve erkek egemen sektörde kadın gözünden birkaç eleştiri görmek oldukça keyifli.

Diğer yazıları Burak Hazine

Billy Elliot (2000)

2000′li yıllar denince akla gelen usta yönetmenlerden Stephen Daldry, 90′ların sonunda başladığı...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir