10 Ünlü Yönetmen, 10 Reklam Filmi

Reklam şirketlerinin, müşterilerini etkilemek için her yolu mubah gördüğünü cümle alem bilir. Ünlü yönetmenlere reklam filmi çekmeleri için teklif götürdüklerinde ise ikinci bir hırs devreye girer: Kendini saniyeler içinde kanıtlamanın vereceği hazzı arzulayan bir yönetmen ortaya çıkar. Kısa film çekmekle arasında önemli farkların bulunduğu reklamların, yönetmenlerin kariyerleri (ve cepleri) için düşünüldüğünden daha önemli bir yer tuttuğu kesin. Gelin bugüne kadar reklamlarını izlediğimiz ama o reklamların arkasında kim olduğunu bilmediğimiz 10 örneğe göz atalım:

James Mangold – Fidelity

3:10 to Yuma’nın ardından Wolverine ile şimdilerde adından söz ettiren Mangold, bundan dört yıl kadar önce bir yatırım şirketinin reklamı için yönetmen koltuğuna oturmuştu.

Darren Aronofsky – Kohl’s

Bol ödüllü Black Swan’ın ardından bir dans projesi reklamı için görev başına geçen Aronofsky’ye, video boyunca 4 kıyafet değiştiren Jennifer Lopez eşlik ediyor.

David O. Russell – Ketel One

Votka deyince hemen akla gelmese de kalitenin yüksek olduğu alkollü içecekler arasında sayılan Ketel One için David O. Russell’ın çektiği reklam, klasik olarak gençleri ve bir partiyi ele alıyor. Russell’ın yeni projesi American Hustle ise aralıkta vizyona giriyor.

Kathryn Bigelow – Revlon

Oscar kazanan ilk ve tek kadın yönetmen olma başarısına erişen Bigelow’a, bu kozmetik firması reklamında güzel oyuncu Jessica Biel eşlik ediyor. Yönetmen şimdilerde Mark Boal ile birlikte yeni filmi üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Zach Snyder – EB Beer

Man of Steel ile Superman hayranlarını fazlasıyla mutlu etmeyi başaran Zach Snyder, yavaş çekim ve CGI hayranı biri olarak çektiği reklam filmlerinde de bu huyunu korumaya özen gösteriyor. Videoda Sovyet askerlerinin, bir Sid Vicious cover’ı olan My Way eşliğindeki eğlencelerini slow motion olarak seyrediyoruz.

Jon Favreau – 5 RPM Gum

Favreau, her üç Iron Man filmi ile The Avengers’ta çalışmış bir isim. Şimdilerde kendi yazıp yönettiği komedi filmi Chef üzerinde çalışan yönetmene bu sakız reklamı filminde sanatçı Daniel Ilabaca eşlik ediyor.

Michael Bay – Victoria’s Secret

Transformers serisini uzatmakta ısrarcı olan yönetmen Michael Bay, en az filmi kadar erkeklerin ilgisini çeken bir başka şeyin, iç giyim ve kozmetik markası Victoria’s Secret’ın reklam filmini de yönetmişti üç sene önce.

Wes Anderson – American Express

Hiç şüphe yok ki yaşayan en özgün ve yaratıcı yönetmenlerden biri Wes Anderson. Bağımsız sinemanın aranan çocuğu, bir kredi kartının “Benim Yaşamım” isimli projesinin reklam filmini yönetmekle kalmamış, bir de üstüne kamera karşısına geçmişti. Yönetmen daha önce Stella Artois, Hyundai ve AT&T için de reklam filmleri çekti.

David Fincher – Nike

Oscar’ın en şanssız isimlerinden büyük yönetmen David Fincher, Nike firması için bir buçuk dakika uzunluğunda ve Minnesota Vikings eşliğinde bir reklam filmi çekti. Yönetmen bir yıl önce de aynı firma için “Fate” isimli bir video çekmişti.

Spike Jonze – Adidas

Where the Wild Things Are’ı çekmeden önce Jonze, 2005 yılında Adidas ile rüya gibi bir reklam filmi çekmek için anlaşmıştı. Video’da Adidas marka spor ayakkabılarıyla maceraya atılan bir adam işleniyor. Yönetmen şimdilerde bilim kurgu ve romantik komedi unsurları barındıracak yeni filmi “Her” üzerinde çalışıyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Labor Day Fragman

Yönetmen: Jason Reitman Oyuncular: Kate Winslet, Josh Brolin, Tobey Maguire Vizyon Tarihi: 31...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir