Before Midnight (2013) Geceyarısından Önce

Viyana’ya giden bir trende yaklaşık 20 yıl önce tanışan Jesse ve Celine’in üçüncü durum öyküsünü izlediğimiz Before Midnight, ilk iki filmin büyük beğeni alması ve yüksek başarılara imza atmasının sonrasında, gerçek zamanda geçen süre paralelinde ikilinin hikayesinde geçen süreç sonrasında bir kez daha seyirciyi büyülemek için vizyonları şenlendiriyor. Before Sunset’te olduğu gibi filmin başrol oyuncuları Ethan Hawke ve Julie Delpy ile senaryo üzerinde çalışan yönetmen Richard Linklater bu sefer daha profesyonel, daha yoğun ve daha akıcı bir işe imza atmış gibi gözüküyor.

Jesse’in oğlu Hank’i Chicago’ya uğurlamasıyla açılan film, oldukça uzun süren bir araba yolculuğu ile devam ediyor. Uzatmalı aşıkların hem bireysel hem de ailesel meselelerini tartıştıkları bu uzun plan sekansta, ikilinin güzeller güzeli kız çocuklarıyla da tanışmış oluyoruz. Celine’in yeni iş fırsatları, Jesse’in ise oğlu Hank’in yanında olamadığı için kendini suçlu hissetmesi üzerine olabildiğince doğal ilerleyen diyaloglar, arabaları, Yunanistan’ın cennet gibi bir köşesine varana kadar devam ediyor. Ünlü bir yazarın evinde kaldıkları altı hafta boyunca güzel bir tatil geçirdiklerini anladığımız karakterler, daha sonra hem kendi iç hesaplaşmalarını yaşıyorlar hem de birbirlerine olan sevgilerini sınayacak raddeye geliyorlar. Elbette ki sinema tarihinin en doğal aşklarından birini izlediğimiz serinin bu son filmi, seyirciyi üzecek hiçbir şeye mahal vermiyor.

Araba sekansı gibi yaklaşık 5-6 uzun mu uzun sekanstan oluşan Before Midnight’ın her bir bölümünde cinsellikten aşka, yalnızlıktan birlikteliğe, felsefeden edebiyata pek çok konu geniş biçimde tartışılıyor. Üzerinde pek uğraşılmamış, bir hayli doğal gözüken diyaloglar, güldürü ögeleriyle süslü olsa da oldukça derin anlamlar barındırdığından seyircinin dikkatini dağıtmıyor. Esprileri bile güldürürken düşündüren cinsten olan filmin akıcılığı, kelimelerde saklanmış gibi bir hava veriyor. Filmdeki şahsi favorim olan yemek masası sekansında, masada oturan sekiz karakterin de gelişigüzel öykülerini dinlemek seyircinin o masanın bir parçasıymış gibi hissetmesine neden olurken Jesse ve Celine’in Bizans döneminden kalma şapele doğru yaptığı yürüyüş, güzel bir ziyafetin ardından gelen rahatlama hissini yaratacak kıvamı yakalıyor. İkilinin otel odasında yaşadıkları tartışma ve sahil kenarındaki masalsı diyalogları ise filmin her bakımdan naifliğini, saflığını ve doğallığını kanıtlayacak nitelikte.

Gerek seyircilerden, gerekse eleştirmenlerden tam puan alarak 2013’ün en başarılı filmlerinden biri haline gelen Before Midnight, bağımsız sinemanın geldiği noktanın güzelliğinin bu sezonki temsili olurken, kurgudan sıkılmış bünyelere ilaç gibi gelecek kıvamdaki gerçekçiliği ile de sinemanın realist yönünü sevenleri fazlasıyla mutlu etme garantisi veriyor. Linklater, Delpy ve Hawke üçlüsünün durum öyküsü yazmadaki kabiliyetleri ise parmak ısırtıcı cinsten. Oyunculuklardaki doğallık bir yana, filmin rahatlatıcı müzikleri ve görüntü yönetmeninin muazzam kamera kullanımı da cabası.

Diğer yazıları Burak Hazine

Thanks For Sharing Fragmanı

Yönetmen: Stuart Blumberg Oyuncular: Gwyneth Paltrow, Mark Ruffalo, Pink, Tim Robbins Vizyon tarihi: 20 Eylül 2013
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir