Escape From Planet Earth (2013) Kahraman Uzaylılar

2013, animasyonlar için dolu bir sene olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ülkemizde vizyona giren Escape Fron Planet Earth, senenin ilk yarısında vizyonları coşturan eğlenceli yapımlar arasında yerini çoktan aldı. Her ne kadar Hollywood odaklı eleştirmenler tarafından başarısız bulunsa da çocuk animasyonları göz önünde bulundurulduğunda oldukça neşeli, efektleri söz konusu olduğunda ise benzerlerine taş çıkarabilecek derecede başarılı bir film var karşımızda.

Daha önce Despicable Me (Çılgın Hırsız) ve Ice Age (Buz Devri) gibi başarılı animasyonların kadrosunda yer alan Cal Brunker’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Kahraman Uzaylılar iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Dünyadan 16 ışık yılı uzaktaki Baab gezegeninde yaşayan kardeşlerden Scorch, gezegen halkı tarafından kahraman ilan edilen ve galaksinin diğer köşelerindeki zorlu görevlere gönderilen bir askerdir. Ondan yaşça büyük fakat daha cılız olan Gary ise karısı ve meraklı, amcası gibi olmak isteyen oğluyla mutlu bir hayat süren; aynı zamanda Scorch’un gezegen dışındaki operasyonlarını yöneten ve tam anlamıyla bir “nerd” olan bir karakterdir. Scorch’un sıradaki görevinin, daha önce giden kimsenin geri dönmediği Karanlık Gezegen’e yapılacağını öğrenen Gary, kardeşine engel olmaya çalışır ama kendini beğenmişlikte sınır tanımayan Scorch elbette abisini dinlemeyecektir. Karanlık Gezegen ise tahmin edebileceğiniz üzere dünyanın ta kendisidir. Scorch dünyaya iner inmez ABD’li bir takım yetkililerce yakalanır ve diğer uzaylıların yanına, köle gibi çalıştırılmak amacıyla gönderilir.

Öyküsü gereği hiçbir öznellik içermeyen, klişelerde boğulan bir animasyon olmasına karşın Kahraman Uzaylılar, özellikle çocuklar için yapılmış filmleri seyretmeyi seven seyirci kitlesi için eğlenceli bir doksan dakika vaat ediyor. Tatlı mı tatlı mavi bebeklerin dikkat çektiği bir açılış sekansının ardından sorunlu baba-oğul, ezilmiş karakteri ezmeye devam eden kendini beğenmiş ve bencil bir karakter gibi basitliklere kaçılan senaryoda seyirciyi eğlendirmek için düşünülmüş küçük ayrıntılar ise dikkat çekici. ABD’li askerlerin isimlerinin James, Cameron, Christopher, Nolan, George, Lucas gibi seçilmesi tebessüme yol açarken uzaylıları eğitmek için seneler önce çekilmiş video’da dünyada yasaklanmış şeyler arasında komünizmin adının geçmesi de emperyalizme yapılmış ve böyle filmlerin olmazsa olmazı kabul edilen küçük bir gönderme. Diğer galaksi ve gezegenlerden gelen başka uzaylı karakterlerin yaratımına da pek özen gösterilmese de özellikle öfke kontrolü yaşayan ve bunun için bir tedavi programına kaydolmuş dev dişi uzaylı Io’yu başarılı bulduğumu belirtmem gerekir. Hakeza minik fare Doc ve üç “klasik” uzaylı için de aynı şeyleri söylemek mümkün.

Filmde güncel meselelere, sosyal ağların oluşumuna da değinilmesi artık animasyon filmlerin başvurduğu ilgi çekici olduğu düşünülen numaralardan bazıları. Ama özellikle Simon Cowell’a getirilen eleştirinin takdire şayan olduğunu belirtmek gerekir -ki filmin güldüren birkaç bölümünden birini malum sivri dilli eleştirmenimizin eleştirisi kaplıyor. Seslendirme kadrosunda ise karşımıza Ricky Gervais, Jessica Alba, Sarah Jessica Parker, Jane Lynch, Branden Fraser, Sofia Vergara ve George Lopez gibi ünlü isimler çıkıyor. Sonuç olarak Kahraman Uzaylılar, birkaç ay içinde unutulmamak adına hiçbir şey vermese de çerezlik film kategorisinde oldukça iyi bir yer edinebilir. Yapımcı firma Rainmaker’ın dağıtıma çıkan ilk filminin böylesi büyük bütçeli ve üç boyutlu bir animasyon olması bir nevi firmanın geleceği adına ümitlenmemize izin verse de 40 milyon Dolar harcanan bir animasyonun daha akılda kalıcı ve özel bir iş olmasını bekleme hakkımızın olduğuna inanmaktayım.

Diğer yazıları Burak Hazine

Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 4

Bölüm 1, bölüm 2 ve bölüm 3’te oyunculuk ile sanatsal ve teknik...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir