Java Heat (2013)

Endonezya, geçtiğimiz seneye kadar sinema açısından ismini duyurmuş değildi. En azından ben, Serbuan Maut (The Raid: Redemption) ile kendilerinin bir sektörü olduğunu öğrenmiştim. Kimilerine göre milenyumun en iddialı aksiyon filmi olan The Raid, adrenalin pompası görevi gören başarılı bir işti ve bu sene içinde yine aynı yönetmenden (Gareth Evans) devam filmini izleyecek olmak biraz olsun heyecan yaratıyor. Muhtemelen The Raid’in verdiği gazla yapımcıların karşısına çıkan Rob ve Conor Allyn isimli kardeşler, yazdıkları polisiye aksiyon türündeki senaryo ile ülkelerinin ismini daha çok duyurmayı planlıyordu. İkiliden Conor Allyn yönetmen koltuğuna oturdu, filmine Hollywood’un en usta aktörlerinden Mickey Rourke’u da koydu ve Java Heat start aldı.

java_heatKimliği belirsiz bir Amerikalı ile Endonezyalı bir polis memurunun, şantajcı terörist Malik’in (Mickey Rourke) ülkenin prensesini kaçırması üzerine harekete geçmesini anlatan Java Heat, ilk dakikalarında seyircisine aksiyonun ve silah seslerinin, akan kanların bol olacağı; ezan sesini ve Müslümanların zulümleri ile mağduriyetlerini sık sık göreceğimiz bir yapım ile karşı karşıya kalındığının tınılarını veriyor. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olduğu bilgileriyle başlayan filmde yönetmenin bu bilgileri daha sonra ne amaçla kullandığını anlayamasak da Müslüman vurgusu ile terör meseleleri üzerinde sıkça durulacağının sinyallerini alıyoruz. İşin içine Amerika Birleşik Devletleri’nin bağrından kopan, içi doldurulmamış bir ajan da girince pek de yabancı olmadığımız bir senaryo ile karşı karşıya kalacağımızı anlamak çok uzun sürmüyor. İkili, prensesi kurtarmak için işbirliği yapsa da başlarda birbirlerine olan güvenlerini sorgulamak zorunda kalıyorlar. Böylesi farklı iki karakterin bir araya gelmesinde önyargıların sular seller gibi akması da elbette beklenen bir senaryo ögesi. Zamanla düşman iki kültürün neferleri, birbirlerinin düşündükleri gibi olmadığını anlıyor ve filmin aksiyon kısmı zirve yapan takım çalışması bölümleri başlıyor.

Senaristlerin başarısızlığı sadece klişelerle yoğrulmuş bir polisiye öyküsü sunmalarıyla sınırlı değil. Filmdeki diyaloglar o kadar sığ ki karakterler hiç konuşmuyor olsa daha anlamlı ve başarılı bir yapım seyrettiğinizi düşünme olasılığınız artar. Ana dili İngilizce olmayan milletlere, o tuhaf aksanlarıyla İngilizce konuşturma çabası da sadece Allyn karakterlerin düştüğü bir hata olmadığı için görmezden gelinmesi gereken bir noksanlık. Karakterlerin geçmişlerine dair hiçbir şey anlatılmaması, bir takım repliklerde geçen küçük bilgilerle seyirciyi doyurma çabası ise bir senaristin düşebileceği en büyük hatalardan olsa gerek; keza filmin akışına yan öyküler ekleyememek hem yetersizliği hem de yetisizliği gösteren bir ölçüt. Twilight serisinden tanınan aktör Kellan Lutz’un başarısız oyunculuğunun yanında karakterinin doldurulamamış özü, filmin odak noktasını sekteye uğratacak kadar eksiklik yaratıyor. Mickey Rourke’un hayat verdiği ve muhtemelen Fransız asıllı Endonezya’da yetişmiş İngilizce konuşan Malik karakterinin aksanı ise Rourke’un kariyerindeki en kötü seçimlerinden birini yaptığı gerçeğini doğuruyor. Çok şükür ki Java Heat’i Türkçe altyazı ile izleme fırsatımız var fakat filmin, anadili İngilizce olan ülkelerde yine İngilizce altyazı ile vizyona girmesi konusu bu sebepten ötürü tartışmaya açık olmalı.

Politik ve sosyal göndermeleri gereği herhangi bir filmden öteye geçemeyen ve bölge coğrafyasını, insanını ve yaşam tarzını anlatmaya dair bir şeyler içermeyen Java Heat, neresinden tutsanız elinizde kalacak bir yapım. Sadece ve sadece silah seslerinden hoşlananlar için yapıldığı belli olan filmin Türkiye’de vizyona girmeyecek olması da isabetli bir tercih olmuş diyebiliriz. Zira duymak ve görmek istediğinden tatmin olmayı bekleyen kimsenin bu filmi seyretmek için para vermesi beklenmemeli.

Diğer yazıları Burak Hazine

Jîn (2013)

Beş Vakit, Hayat Var ve Kosmos gibi beğenilen filmlerin ardından çizgisini bozmadan,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir