Monsters University (2013) Sevimli Canavarlar Üniversitesi

Pixar’ın eski işlerinden, 2001 tarihli Monsters Inc.’in devam filmi niteliğinde fakat karakterler Mike ve Sullivan’ın geçmişlerini ve ilk tanışmalarını anlatan Monsters University, başarılı animasyon şirketinin 2013 yılındaki ödül avcısı adayı olarak seçtikleri bir yapım. Küçük, misketten farksız bir canavar olan Mike’ın bir ilkokul gezisinde gittiği Monsters Inc.’te hayattaki amacının üniversiteye gitmek olduğunu anlamasıyla başlayan film, aradan seneler geçip de karakterin Canavar Üniversitesi’ne kayıt olma dönemiyle devam ediyor. Üniversitede mühendislik temalı bölümlere (korku şişesi, geçit kapısı yapımı gibi) ilgi duymayan Mike, korku fakültesine kayıt oluyor. Elbette işler kayıtla bitmiyor çünkü Mike’ın fakülteye uyumuyla alakalı çok önemli bir eksiği bulunuyor: Korkutuculuk kendisinde sıfır. Başlarda kendisiyle oldukça barışık olan Mike, bütün kitapları hatim ediyor ve inek öğrenci modunda ilk dönemin bitmesini bekliyor. Finallerin olduğu gün, daha sonra çok yakın arkadaşı olacak olan Sullivan ile yaptığı bir hata, onun üniversite hayatını bitirme riski taşıyacakken birden bire kendini, hiç de korkutucu olmayan bir grup canavar ile geleneksel korku yarışmalarının içinde buluyor.

Yaratıcılıkta sınır tanımayan beyinlere ev sahipliği yapan Pixar, bugüne kadar okyanusun ötesinde verilmiş en güzel animasyon örneklerini veren şirkettir desek yalan olmaz. Avrupa’nın animasyon anlayışının çok daha farklı oluşu, Uzak Doğu’nun anime sanatının çok farklı bir kategoride değerlendirilmesi gerektiği gibi durumlar, şirketi rakiplerinden bir adım öne çıkarmak için yetiyor. Üzerinde uzunca bir süre çalışıldıktan sonra 2001 yılında vizyona sokulan ve animasyon sevenler için bir dönüm noktası teşkil eden Monsters Inc.’in ardından bir devam filmi projesi, şirketin son yıllarda başvurduğu yöntemlerden biri olarak gündeme gelmiş. Arabalar ve Oyuncak Hikayesi’nin devam filmlerinin ardından 2013 sezonunda beyazperdede beğeniye sunulan Monsters University, ekibin inişli (Arabalar 2) ve çıkışlı (Toy Story 3) devam filmi çizgisinde ikinci bir inişe tekabül ediyor ne yazık ki. Her ne kadar artık kült birer karakter haline gelmiş Mike ve Sullivan’ın tanışıklıklarını anlatma gibi bir noktadan harekete başlamış olsalar da konu sıkıntısı yaşadığı belli olan şirket, yetişkinler için yaptıkları animasyonların ardından seviyelerini düşürmeleri ile de işi aceleye getirdiklerini kanıtlıyor. 12 sene önce vizyona girmiş bir filmin devam filmini bekleyenlerin artık birer yetişkin olduğu gerçeğini atlayan yönetmen Dan Scanlon ve arkadaşları, şirketin Oyuncak Hikayesi 3’te yaptığı dostluk ve birliktelik mesajlarını yeniden vermeye kalksa da bunda pek başarılı olamıyor. Filme heyecan katmak adına yarışmaları senaryoya dahil etmeleri, yarışların çok kısa sürede tamamlanışı üzerine havada kalıyor -ki Pixar’ın söz konusu yarışma üzerinden filmin çok büyük reklamlarını yaptığını belirtmek gerekir.

Yeni eklenen karakterler her ne kadar eğlenceli ve yaratıcı (özellikle üniversiteli kız imajı veren ekip) olsalar da ilk filmdeki atmosferi yakalayamıyor. Seslendirme kadrosunda John Goodman, Steve Buscemi ve Billy Crystal sabit kalırken üç yetenekli isme Helen Mirren eşlik ediyor. Oscarlı oyuncu, yeni filmde korku fakültesinin otoriter ve ürkütücü dekanı Hardscrabble’ı seslendiriyor. 12 sene önceki film için bestelediği If I Didn’t Have You isimli şarkıyla Oscar’ı kucaklayan müzisyen Randy Newman ise bir kez daha, nedense kendini pek öne çıkaracak tınılar olmaksızın, besteci koltuğuna oturmuş durumda.

Pixar’ın çok beğenilen yapımlarına devam filmi çekme geleneği Kayıp Balık Nemo ile devam edecek olması bir bakıma seyirciyi heyecanlandırsa da Monsters University ile düşen ivmenin, ekibin yaratıcılıkta tökezlemeler yaşadığı ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerektiği sinyallerini veriyor. Bakalım şirketin henüz ismi açıklanmayan dört projesi arasında Wall-E ve The Incredibles’a yönelik bir şeyler çıkacak mı?

Diğer yazıları Burak Hazine

Senaristler Birliği Ödülleri ve Oscar’a Etkisi

Amerikan Senaristler Birliği (WGA) Ödülleri sahiplerini buldu. Kazananlar, sizin de tahmin edebileceğiniz...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir