Altın Koza’da Yabancı Film Rüzgarı

Bu yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali’nin, dünya sineması bölümü ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, dünyanın çeşitli festivallerinden ödülle dönmüş pek çok eserin Türkiye prömiyerlerinin, Adana’da yapılacağını açıkladı.

Bu yıl 20. yaşını kutlayacak olan, Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nin, uluslararası gösterim bölümünün detayları açıklanmaya başlandı. Cannes ve Berlin gibi festivallerden ödüllerle dönen filmlerin, Türkiye’deki ilk gösterimlerinin Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacağını ifade eden, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ‘Her yıl belirttiğim gibi, festivalimizin gösterim bölümüne özel bir önem veriyoruz. Bu yıl, dünyadaki festivallerden ödüllerle dönmüş pek çok önemli filmin ülkemizdeki ilk gösterimi, Altın Koza kapsamında gerçekleştirilecek. Tüm sinemaseverleri, normal şartlarda sinemalarda görme imkanı bulamayacakları bu filmleri, ücretsiz izlemek üzere, sinema salonlarına davet ediyorum’ dedi.

Coen Kardeşler’in, Cannes’da yarışan ve Büyük Ödülü alan son filmi INSIDE LLEWYN DAVIS, festival kapsamında Türkiye’deki ilk gösterimi yapılacak filmlerden ilk göze çarpanlar arasında bulunuyor.

Yine Türkiye’deki ilk gösterimleri yapılacak olan bazı filmler; Berlin Film Festivali’nde büyük beğeni toplayan ve En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen, Sebastian Lelio imzalı GLORIA; Bu yılki Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmler arasında yer alan, Amerikan bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Jim Jarmush’un yönettiği SADECE AŞIKLAR HAYATTA KALIR (Only Lovers Left Alive); Bir Ayrılık adlı filmiyle büyük ses getiren Ashgar Farhadi’nin yönettiği, bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan GEÇMİŞ (The Past); Cannes’da Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen, Kore-Eda Hirakazu imzalı BENİM BABAM BENİM OĞLUM (Like Father Like Son); filmleriyle ses getiren Meksikalı Amat Escalante’ye Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü getiren  HELİ; Arnaud Desplechin imzasını taşıyan, Cannes’da altın Palmiye için yarışmış olan DÜŞ VE GERÇEK (JIMMY P. PSYCHOTHERAPY OF A PLAINS INDIAN); Karlovy Vary Film Festivali’nde büyük ödül Kristal Küre’yi alan Janos Szasz’ın yönettiği Macaristan yapımı NOT DEFTERİ (Le Grand Cahier); Tanınmış yönetmen Hany Abu-Assad’ın son filmi ÖMER (OMAR) ve Cannes’da Eleştirmenler Haftası İzleyici Ödülünü kazanan, Ritesh Batra’nın yönettiği  SEFERTASI (The Lunchbox).

 

Festival kapsamında yapılacak gösterimler, ücretsiz olarak izlenebilecek.

Diğer yazıları Burak Hazine

Izgnanie (The Banishment – 2007) Sürgün

Tarkovskiy’nin tahtının varisi olarak görülen Andrei Zvyagintsev, 2003 yılının en çok ses...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir