Altın Koza’dan Haberler

20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler ile bu sene verilecek onur ödüllerinin sahipleri belli oldu. Yarışmaya başvuru yapan 47 eserden, 12’si jüri önüne çıkmaya hak kazandı. Onurlandırılacak isimler ise Yeşilçam’un usta oyuncuları Çolpan İlhan, İzzet Günay ve Demir Görgün Karahan ile yapımcı Necip Sarıcı.

Bu yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yer alan ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak filmler açıklandı. Radikal’in haberin göre Altın Koza’da yarışacak filmler şöyle:

Çanakkale Yolun Sonu / Yönetmen: Mustafa Kemal Uzun
Daire / Yönetmen: Atıl İnaç
Eve Dönüş Sarıkamış 1915 / Yönetmen: Alphan Eşeli
Gözümün Nuru / Yönetmen: Hakkı Kurtuluş – Melik Saraçoğlu
Hadi baba Gene Yap / Yönetmen: Emre Yalgın
Hayat Boyu / Yönetmen: Aslı Özge
Jin / Yönetmen: Reha Erdem
Köksüz / Yönetmen: Deniz Akçay Katıksız
Lal / Yönetmen: Semir Aslanyürek
Soğuk / Yönetmen: Uğur Yücel
Yarım Kalan Mucize / Yönetmen: Biket İlhan
Yozgat Blues / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

En iyiye 350 bin TL ödül

En İyi Film seçilecek eserin 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmanın sonuçları 22 Eylül gecesi yapılacak Kapanış Töreni’nde belli olacak.

16 Eylül’de başlayacak Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanı sıra, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması da düzenlenecek.

Özel gösterimler, söyleşiler, sergiler ve atölye çalışmaları ise yine festival haftası boyunca sanatseverleri bekleyen diğer etkinlikler olacak.

Ayrıca bu seneki Yaşam Boyu Onur Ödülleri, Yeşilçam’ın usta oyuncuları Çolpan İlhan, İzzet Günay ve Demir Görgün Karahan ile yapımcı kimliğiyle Türkiye sinemasında önemli bir yer tutan Necip Sarıcı’ya sunulacak. Ödül sahiplerini açıklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Festivalimiz yayımladığı kitaplarla sinema tarihine kalıcı katkılar sağlamakta. Her yıl olduğu gibi bu yıl da onur ödülleri kapsamında İlhan, Günay, Karahan ve Sarıcı’nın sinema serüvenlerini anlatan kitaplar sinema yazarı Burçak Evren tarafından hazırlanacak” diye konuştu.

Diğer yazıları Burak Hazine

Kapı Bir Komşu: Komşu Sinemalar İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, 24 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında Sinema Sponsoru D-Smart’ın...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir