En İyi Bağımsız Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri deyince insanların aklına ışın kılıçları veya uzaylılar gelir, değil mi? Fakat iyi bir bilim kurgu filmi ortaya koymak için Inception’ı çeken Christopher Nolan kadar pahalı yönetmenlere ya da Transformers’taki gibi takırdayan metallere ihtiyaç yoktur. Onlar, seyirciyi meraklandırmak ve bilime yönelik içinden çıkılmaz bir takım soruları tartışmaya açabilmek için varlar. Aşağıdaki yedi bağımsız film de tam olarak bunu yapıyor:

1. “Primer”

primer_movie_poster

7000 Dolar gibi oldukça mütevazı bir bütçeyle çekilen Primer, zaman yolculuğunun şans eseri keşfedilmesini anlatıyor. Bir matematikçi tarafından yönetilip finanse edilen filmin tematik yapısının karışıklığı ve diyalogları, Primer’ın herhangi biri tarafından anlaşılmayacak kadar değerli bir sanat yapıtı olduğunu gösteriyor. Dört mühendisin zaman makinesini icat etmek üzere kafa kafaya vermesini izlediğimiz film seyirciyi düşünmeye, işleri karıştırmaya, hayal kırıklığına uğramaya ve daha fazla düşünmeye itiyor. Bir kez izlersiniz, iki kez izlersiniz. Eğer bu filmin ne anlattığını anlarsanız, bir daha düşünün derim.

2. “Being John Malkovich”

being-john-malkovich-poster

Yıldızlarla dolu kadrosu ve başarılı pazarlama stratejisi düşünüldüğünde bu filmin nasıl bir bağımsız film olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat yönetmen Spike Jonze’un Being John Malkovich için ayırdığı bütçenin yalnızca 13 milyon Dolar olduğunu belirtmek gerekir. Cinsellik, bağlılık, başkalarını kontrol etme gibi meseleler üzerine yoğunlaşan film, işsiz bir kuklacının ünlü bir aktörün zihnine girerek deneyimlediği dramı, ilişkileri ve ilginçlikleri konu alıyor. Aslında filmi anlatabilmenin tek yolu onu seyretmenizi önermek olmalı. Eh, o halde yapılacak şey belli.

3. “Moon”

moon-poster1-header

Being John Malkovich’in malum oyuncu kadrosu göz önünde bulundurulduğunda Moon, Sam Rockwell tarafından canlandırılan tek bir karakteri ile oldukça mütevazı gözüküyor. Üç yıldır Ay’daki bir kazı alanında çalışan Sam Bell karakterinin en sonunda eve; karısının ve çocuğunun yanına dönmeyi beklerken kazı alanına yaptığı rutin ziyaretlerden birinde bilincini kaybetmesini konu alan filmde bilinci açılan Sam’in hezeyanlarını seyrediyoruz. 97 dakika boyunca yönetmen Duncan James yalnızca Sam’in gerçekle olan bağını değiştirmekle kalmayıp seyirciyi de bu hikayenin çözümleme sürecine dahil ediyor.

4. “Safety Not Guaranteed”

Safety-Not-Guaranteed-poster-slice

Zaman yolculuğunu konu edinen bir diğer bağımsız film olan Safety Not Guaranteed, 2012 yılında Sundance’te gösterildiğinde eleştirmenlerden bir hayli olumlu eleştiriler alıp festivalin en iyi senaryo ödülünü de kucaklamıştı. 1997 yılında Backwoods Home Dergisi’nde yayınlanan bir ilandan yola çıkılarak çekilen filmde kendisiyle birlikte zaman yolculuğuna çıkacak birini aramak için gazeteye ilan veren bir adamın hikayesini izliyoruz. Eğlenceli, heyecanlı ve ilgi çekici olan bu film için yönetmen ve senaristi büyük bir alkışı hak ediyor. Eleştirisini okumak için tıklayın.

5. “Brazil”

brazil

Terry Gilliam’ın yönettiği bu bağımsız filmde Jonathan Pryce ve Robert De Niro da filme parıltı katan iki önemli Hollywood aktörü aslında. Her ne kadar vizyona girdiği 1985 yılında box office listelerinde beklenen başarıyı gösterememiş olsa da yıllar geçtikçe kült film sıfatına erişen Brazil, insanların teknoloji tarafından esir edildiği bir gelecekte geçen distopik bir yapım. Gerilmiş yüz derisi ve evlerin içine döşenmiş kablolar Gilliams’ın zekasının filmden akıldan kalan yansımalarından yalnızca ikisi.

6. “Silent Running”

silent-running-01

Astronotlarla ilgili bir diğer film olan Silent Running, tüm bitkisel yaşamın yok edildiği distopik bir dünyada geçiyor. Filmin geçtiği evrende yalnızca bazı bitki örnekleri, Satürn’ün bir uydusunun etrafında, kubbe şeklindeki yapıların altında korunuyor. Botanist Freeman Lowell, geriye kalan bu örnekleri de yok etmesi için emir aldığında bir ikilemde kalıyor: Ya emirleri uygulayacak ya da tüm bitki çeşitliliğinin devamını sağlayacak. Bitkileri yok etme konusunda kuşkuları olan Lowell, bu uğurda astronot arkadaşlarından birini öldürüyor. Pixar animasyonu Wall-E ve geçtiğimiz sene vizyona giren Lorax dışında bitkileri korumaya yönelik pek film seyretmediğimiz şu dönemlerde bu film çevre bilinci adına oldukça önemli mesajlar vererek seyirciyi büyülüyor.

7. Aurora/Vanishing Waves

600full-vanishing-waves-poster-600x350

Safety Not Guaranteed ile birlikte sene başında !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde seyrettiğimiz Aurora, Litvanyalı kadın yönetmen Kristina Buozyte imzası taşıyor. İnsan zihninin sınırlarını zorlayan fikirlerle ortaya atılan bilim kurgu örneklerinin en yenilerinden olan filmde Lukas isimli bir bilim adamının komadaki bir kadının zihnine girebilmek için yaptığı yolculukları gerçeği yanlış yorumlama problemiyle seyrediyoruz. Aşkın çok farklı bir boyutuyla da tanıştığımız film, seyirciye daha önce denemediği bazı şeyleri sunma garantisi veriyor. Filmin deneyselliği ise felsefik ve sosyolojik boyutlarıyla ortaya çıkıyor. Eleştirisini okumak için tıklayın.

Diğer yazıları Burak Hazine

Senenin En İyisi Anketi Sonuçlandı

İki hafta kadar önce başlattığım ve bu blogu yazmaya başlayalı henüz 1...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir