En Önemli 10 Politik Bilim-Kurgu Filmi

Bilim kurgu türü geleceğe göz kırpar; fakat aynı zamanda yaratıldığı zamanın da bir yansımasıdır. Ve en iyi bilim kurgu örnekleri halka bir takım gerçekleri fısıldayanlar arasından çıkar. Bugün vizyona giren yeni Neill Blomkamp filmi Elysium’un şerefine popüler kültürde büyük bir etki bırakmış, aynı zamanda derin siyasi mesajlar da içeren 10 bilim kurgu filmini sıraladık. Elbette böylesi bir liste on filmle sınırlandırılamayacak kadar geniş fakat belli bir sayıya indirgenmek her listenin kaderinde vardır. Aşağıdaki on film hem finansal hem de eleştirel anlamda büyük başarılar elde etmiş filmlerden oluşuyor. Eklemek istediğiniz yapımları belirtmekten çekinmeyin!

ku-xlarge

1. Metropolis (1927)

Her ne kadar vizyona girdiği dönemde seyircinin ilgisini pek fazla çekmese de gün geçtikçe kıymeti anlaşılan ve on yıllar sonrasının sinemasına ışık tutan bir yapımdı Metropolis. Terry Gilliam gibi sinemacılara ilham kaynağı olurken pek çok yönden modanın da üzerinde etki bırakmayı başarmıştı. Film, klasisizm üzerinde oldukça açık bir mesaj vermekle birlikte benzersiz bakış açısıyla da politik filmler klasmanında önemli bir noktada yer alıyor. Filmin montaj anlamında pek çok değişikliğe uğramasının sebeplerinden biri de komünizme yatkınlık yaratacak ögeler barındırması olarak kabul ediliyor.

ku-xlarge (1)

2. The Day the Earth Stood Still (1951)

Vizyona girdiği zaman epeyce başarılı olan bu film, zamanla tüm zamanların en iyi bilim kurgu yapımlarından biri olarak kabul görmeye başladı ve sinemacıların en iyi 100’ü arasında sık sık adı geçti. Klaatu Barada Nikto tabiri bir efsane haline geldi. Filmin pasifsizim ve şiddet karşıtlığı konusundaki eleştirisi oldukça aşikarken çoğu kaynağa göre bu yapım, ABD eski başkanı Ronald Reagan’ın Mikail Gorbaçev’e dünya dışı yaşamın uluslar arasındaki farklılıkları ortadan kaldırabileceği yönündeki önerisine de ilham oldu.

ku-xlarge (2)

3. Dr. Strangelove, or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)

Bir felaket filmi olarak Dr. Strangelove, seyirci karşısına çıktığı ilk dönemlerde oldukça büyük başarılar elde etmişti. Yıllar geçtikçe popüler kültür üzerindeki etkisi gittikçe artan bu Kubrick filmi için, geçtiğimiz aylarda vefat eden eleştirmen Roger Ebert “çağımızın en iyi politik hicvi” yorumunda bulunmuştu. Film, Soğuk Savaş’ı taşlamakla birlikte Karşılıklı Garantili Yok Etme konseptine de göndermelerde bulunmuştur. Kubrick bu filmde yalnızca bir askerin her şeyi yok edebilme yetkisini ve dünyanın nüfusunun yeniden oluşturulmasını abartılı bir dille anlatmıştır.

ku-xlarge (3)

4. Alphaville, une etrange aventure de Lemmy Caution (1965)

Jean-Luc Godard imzalı bu film, yönetmenin kariyerinin zirvesindeyken çektiği ve hala tüm zamanların en iyileri listelerinde boy gösteren, popüler kültür ve sanatın en önemli kaynaklarından biri. Alman bir synthpop grubuna ismini veren film, sayısız distopik bilim kurgu yapımına da ilham vermiştir. İnsanları kontrol eden bir bilgisayar ve duyguları yasaklamış zalim bir hükümdarı barındıran distopik hikayesiyle Alphaville oldukça yoğun ve çarpıcı bir anlatıma sahip. Ryan Babula’nın da dediği gibi Alphaville, bir devletin yönettiği halkın kimliklerini ve benliklerini teknoloji ve çağdaşlıkla baskılaması fikrini anlatıyor.

ku-xlarge (4)

5. A Clockwork Orange (1971)

Sonraki nesillere tonlarca imge ve alıntı bırakan bir diğer Stanley Kubrick filmi olan Otomatik Portakal da zamanının box office şampiyonlarından biri. Film, sosyal yaşam bir yana sinema tarihini o kadar derinden etkilemiştir ki Heath Ledger, Joker karakterini canlandırırken Alex’i örnek almış, Quentin Tarantino Rezervuar Köpekleri’ni çekerken bu filmden ilham almıştır. Kubrick’in bu filmi sosyal kontrol ve onun şiddet ve suçluluk üzerindeki etkilerinin karanlık noktalarına değinmektedir. Filmde bahsedilen terapötik metotlar, içinde yaşadığımız toplumun totaliter olduğunu, özellikle de politik bölünmelerin ön planda tutulduğunun altını çiziyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (2001) Harry Potter ve Felsefe Taşı

Kolay değil, tüm zamanların en çok satan ve en çok okunan kitap...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir