Freelancers (2012) Kirli Oyun

Metot oyunculuğun ustalarından olan Robert De Niro’nun kariyeri, geçtiğimiz sene rol aldığı Silver Linings Playbook ile biraz olsun düzlüğe çıkmıştı. Yaşı arttıkça çerez filmlerde gördüğümüz bu değerli oyuncunun vizyonları süsleyen(!) yeni filmi Freelancers ise Playbook’un ardından De Niro’nun ivmesini hızlı bir şekilde düşürüyor. Jessy Terrero isimli bir yönetmenin (evet, adını ilk kez duyuyorum) rap müziğin aranılan isimlerinden 50 Cent’i ve Oscar ödüllü Forest Whitaker’ı da yanına alarak çektiği Freelancers, iki değerli oyuncunun varlığında bile kendini kurtaramayan bir fiyaskodan öteye geçemiyor.

Ölen babasının yakın arkadaşlarından biriyle sokakların gizli güçlerine katılan bir polis memurunun yaşadıklarını izlediğimiz film, daha ilk dakikalarında seyirciye nasıl bir doksan dakika yaşatacağının sinyallerini veriyor. 50 Cent’in ayaklar altındaki oyunculuğu ve anlamsız kelimeler bütünü birkaç replikle izleyicisini doğal yollardan olmayan bir afete hazırlayan yönetmen, daha sonra ırkçılık üzerinden bir şeyleri düzeltme yoluna başvuruyor. Oldukça hızlı ilerleyen, senaryosunun bu hızını diyaloglarına ve tüm repliklerine aktarma hatasına da düşen film, çocuklar için hazırlanmış animasyonların olgunluğuna dahi erişmekte sıkıntı çekiyor. Önceleri uyuşturucu bulundurmaktan hapse girmiş (daha doğrusu girecekken bir şekilde kurtarılmış) üç gencin birdenbire doğruyla yanlışı ayırt etmeyi öğrenip, suça karşı savaş açmak adına polis olma arzularını esas alan bir filmden daha fazlasını beklemek de hata olurdu.

Forest Whitaker gibi yetenekli denebilecek bir aktörün kariyerindeki en büyük hata olduğuna inandığım filmde Robert De Niro’nun yer alması için ne kadar para teklif edildiğini anlayabilmek içinse aktörün performansına biraz olsun bakışlarınızı dikmeniz yeterli. 50 Cent ismiyle tanınan Curtis Jackson’ın yeteneğin yakınından yahut uzağından geçmeyen oyunculuğu, olmayan mimikleri hakkında pek bir şey söylemenin ise anlamı yok. Yan öyküsü ve yan karakterleri olmayan filmin tutunduğu dallardan en önemlisi olan oyunculukların (daha doğrusu şöhretli isimlerin) fos çıkmasının ardından gözler böylesi boş bir filmden beklenebileceği üzere aksiyon temasına dönse de seyirci o yönden de mutlu olamıyor. Herhangi bir yapımda karşınıza çıkabilecek kovalamaca sahneleri, ucuz romantizm, iyilik ve kötülüğün devamlı savaşıyla yoğrulan filmin her an kulaklarda patlayan rap ve hip-hop üzerine kurulu müzikleri ise baygınlık verebilecek derecede kötü.

Yaklaşık 15 milyon Dolar bütçeyle çekilen ve ülkemizde henüz vizyon şansı bulan Freelancers, sezonun en kötü yapımlarından biri olmakla kalmayıp pek değerli bir doksan dakikanızı çalarak size kötülük ediyor. Filmi seyrettikten sonra aklınızda ise tek bir soru işareti kalıyor: Sözleşmeyi imzaladıkları sırada De Niro ve Whitaker’ın bilinçleri açık mıydı?

Diğer yazıları Burak Hazine

66. BAFTA Ödülleri

Bu yıl 66. kez dağıtılan ve İngiliz Oscarları olarak bilinen BAFTA Ödülleri...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir