Grown Ups 2 (2013) Büyükler 2

Adam Sandler filmlerinin kesintisiz yönetmeni Dennis Dugan, ünlü komedi aktörüyle 2010 tarihli Büyükler filminin devamı için bir araya geldi. İlk filmin 162 milyon Dolar’lık devasa hasılatından sonra ikinci filmde bir kez daha senarist koltuğuna oturan Sandler, ilk filmin ardından ailesini ve arkadaşlarını tekrar bir araya getiriyor. Bu sefer eski korkularıyla yeni korkuları kesişiyor, ortaya ise doksan dakikalık klasik bir Hollywood komedisi çıkıyor.

İlk film eleştirel anlamda vasatın çok altında kalsa da box office listelerinde çok iyi sonuçlar alınca Büyükler için bir devam filmi kaçınılmaz olmuştu. Bu filmde de ilkinde olduğu gibi Sandler’ın rol arkadaşları Chris Rock, Kevin James ve David Spade, yaşlanmış sıkı dostları oynarken bir kez daha çocuktan da çocuk olarak filmin isminin hakkını veriyor. Filmin geyikli açılış sahnesi, seyircinin ilk dakikalardaki beklentisini yükseltse de Büyükler 2’nin bu çizgiden çıkması için fazla beklememiz gerekmiyor. Herhangi bir olay ya da durum öyküsü anlatmayan film, görüntü kalabalığı şemasıyla ilerlerken mizah ögeleri yönünden de sığ ve basit Amerikan sokak kültüründen besleniyor. Taylor Lautner’ın aslında oldukça sempatik duran karakterinin başını çektiği bir grup zorba gencin asıl dörtlüyle oynadıkları küçük bir oyun ise filmin temasını oluşturuyor. Ne yazık ki bu tema, seneler önce uzun bir seri halinde seyrettiğimiz Amerikan Pastası fenomeninin seviyesinden öteye gidemiyor. Aralara serpiştirilmiş eğlenceli birkaç an bile filmin yüzeyselliğinden kaçabilmemize izin vermiyor. Selma Hayek’in menopoza girmiş kadın modu, çılgın bebekler, onlardan da çılgın çocuklar, ahmaklıkta sınır tanımayan gençler göz önünde bulundurulunca birkaç mizahi ögeden öteye geçemeyen Büyükler 2, en sondaki kostümlü balo sahnesiyle de çaldığı zamanın yerini biraz olsun doldurmaya çalışıyor. Chris Rock gibi yeteneğini harcadığını düşündüğüm bir komedyen ise filmde oldukça geri planda kaldığını düşündüğüm bir karakterle seyirciyi tatmin etmeye çalışıyor. Aslında bunun altında yatan başlıca sebep filmin çok geniş oyuncu kadrosu. Ne kadar fazla performans, o kadar fazla boş replik ve mizah anlayışının bir ürünü gibi gözüken bu kuru kalabalık sayesinde filmin üzerine oturduğu bir öykü var olamıyor. Neden seyrettiğinizi anlamamakla beraber üniversiteli gençlerin ortaya çıkmasına kadar filme dair pek fazla çıkarımda da bulunamıyorsunuz.

Herhangi bir Adam Sandler filminden daha fazlasını vaat etmeyen Büyükler 2, ABD’deki hasılatı göz önünde bulundurulduğunda üçüncü bir filmin kapısını aralar gibi gözükmekte. Popüler kültürden beslenmeye çalışan komedi örneklerine akın eden insanlar olduğu sürece böyle filmler sinema tarihinde isminden söz ettirmeye devam edecek fakat metodu, başarı tanımının yalnızca maddi yönüyle sağlamış olacaklar.

Diğer yazıları Burak Hazine

Star Wars Episode I: The Phantom Menace (1999/2011)

Sizce George Lucas, 1977 yılında çektiği ilk Star Wars filminin daha sonra...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir