I Give It a Year (2013) Bu Aşk Fazla Sürmez

Hollywood tarihinin en ünlü hiciv komedilerinden olan Borat’ın senarist ekibiyle birlikte Oscar’a aday olmuş Dan Mazer’ın sinemadaki ilk yönetmenlik deneyimi olan Bu Aşk Fazla Sürmez, bir İngiliz komedisi olmasına rağmen İngilizlerin mizah anlayışından Hollywood’a kaymış bir romantik komedi örneği. Her işiyle kendine hayran bırakan güzel aktris Rose Bryne ile en son Life of Pi’da karşımıza çıkan Rafe Spall’ı bir araya getiren bu film, sezonun en gülümseten romantik yapımlarından biri olacağa benziyor.

Tanıştıkları bir partide birbirlerine aşık olduklarını sanıp hemen evlenen Nat (Bryne) ve Josh’ın (Spall) sorunları aslında düşündüklerinden de büyüktür. İkili, bir ilişkinin üzerine oturduğu pek çok temel kavram karşısında çevrelerine çok farklı gözlerle bakmakla birlikte arkadaşları ve ailelerine de bunu hissettirmekte güçlük çekmemeye başlar. Evliliklerinin ardından dokuz ay geçince, her ikisi de aslında aşkın başka bedenlerde gizli olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlayacaktır. Fakat onlar, evliliğin devamı için geçmesi gereken sihirli süre olan bir yılı tamamlamak için ellerinden geleni yapmaya hazırdır.

Romantik komediler göz önünde bulundurulduğunda abartılı olmayan ve seyirciyi rahatsız etmeyecek bir hikayesi olan Bu Aşk Fazla Sürmez, güldürme görevini yerine getirirken pek de zorluk çekmiyor. Kara mizahı bir kenara bırakarak, daha çok Hollywood-vari metotlara başvuran (aynı zamanda filmin senaristliğini üstlenmiş) Dan Mazer, güncel komedi malzemelerine cinselliği ve durum mizahını da ekleyerek tatmin edici bir karışım sunuyor. Birbirinden tamamen farklı iki karakteri incelerken aralarında kurduğu değişik bağlarla da kopuklukların önüne geçiyor. Çenesi düşük ve patavatsız arkadaş karakterleriyle asıl öykünün çevresini sularken seyirciye mizahının odak noktasını da yedirmiş oluyor.

Filmde Justin Bieber’ı arzulayan olgun kadınlardan tutun romantizmi sağlamak için klişeleşmiş güvercin numaralarına kadar seyircinin, bir komedi filminden memnun olarak ayrılmasına yetecek kadar malzeme mevcut. Elbette her romantik komedide olduğu gibi duygusal yoğunluğun yaşandığı önemli noktalar da mevcut. Eski sevgili laneti, çekici ve karizmatik “öteki” erkek gibi unsurlar da bu noktaların oluşmasına kaynaklık eden faktörleri oluşturuyor. Fakat Mazer, seyircisini dramatik sahnelerde boğmak istemediğinden olsa gerek, bunları çok da uzun tutmayı tercih etmiyor. Beyonce gibi dans eden bir erkeği ve görülebilecek en absürt grup seks sahnesi ile sessiz sinema oyununu, onlara zıtlık oluştursun diye aralara serpiyor.

Sıradan sinema izleyicisini memnun edeceğine inandığım Bu Aşk Fazla Sürmez, seyrettiği her filmde özgünlük ve farklılık arayanlar için çıtır çerez dakikalar bütünü olarak gelebilir. Karakterleri itibariyle bir romantik komedi filminden beklenmesi gereken kadar iyi işlenmiş bu yapımın ilk kez bir “boşanma teklifi” izletmesi bile doksan dakikanızı ayırmaya yetebilir.

Diğer yazıları Burak Hazine

Dupa dealuri (Beyond the Hills – 2012) Tepelerin Ardında

Bundan beş yıl önce 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile (4 Ay,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir