Oscar Sunucularının 30 Yılı

22 Şubat 2015 gecesi düzenlenecek olan 87. Akademi Ödülleri’nin sunucusu, daha önce bu görevi üstlenmemiş bir isim olarak komedi oyuncusu Neil Patrick Harris olacak. Harris’in sunuculuk görevinde neler yapacağı bilinmez ama gelin, geçmiş 30 yılın Oscar sunucularına tek tek göz atalım.

Johnny Carson

Tonight Show’un efsanevi sunucusu Carson, beşinci ve son kez 1984 yılında Oscar Töreni’ni sunma şerefini üstlendi. Ödül tarihinin en sevilen sunucularından biri olarak daha önce 1979 yılı ile 1982 yılları arasında dört kez üst üste Oscar Töreni’ne sunuculuk yapan komedyen, 79 yılında seyircileri “iki saatlik bir eğlencenin dört saatten fazla sürdüğü 51. Akademi Ödülleri’ne hoşgeldiniz!” şeklinde selamlamıştı.

JOHNNY CARSON

Jack Lemmon

1958 yılında sunuculuk görevini Bob HopeDavid NivenJames StewartRosalind Russell ve Donald Duck ile birlikte üstlenen Lemmon, 64 ve 85 senelerinde ise bu görevi tek başına yerine getirmişti. 1972 yılında Helen Hayes, Alan King ve Sammy Davis, Jr. ile de sunuculuk yaptığı sene, 20 yıl boyunca Avrupa’da sürgüne gönderildikten sonra ABD’ye dönen Charlie Chaplin’e 82 yaşında yaşam boyu başarı ödülü takdim edilmişti.

jacklemmon-ap_606

Robin Williams, Jane Fonda & Alan Alda

Oscar tarihinin en düşük reytingi alan üçüncü şovuna ev sahipliği yapan bu üçlü, 1986 yılında töreni sunmuştu. Görevleri tamamlandıktan sonra pek de iyi eleştiriler almamışlar ve giydiği kostümle dikkatleri üzerine çeken Cher gibi yıldızların gölgesinde kalmışlardı. Jane Fonda daha önce 1977 yılında Warren BeattyEllen Burstyn veRichard Pryor ile birlikte sunuculuk da yapmıştı.

williams_fonda_alan

Paul Hogan, Goldie Hawn & Chevy Chase

Akademi, 1987 yılındaki tören için bir başka üçlüyü göreve getirmişti. Sunuculardan Paul Hogan, ödülü alamayan adaylara hitaben “Televizyonları başında bizi izleyen seyircileri düşünüp onlara biraz değişik şeyler göstermeyi deneyin. Mesela birkaçınız göz yaşlarına boğulup somurtarak bu salonu terk edebilirsiniz. Ya da biraz yuhlamak fena olmazdı!” diyerek tarihe geçmişti. Goldie Hawn daha önce 1976 yılında Gene Kelly,Walter MatthauGeorge Segal ve Robert Shaw ile birlikte töreni sunmuştu.

hogan_hawn_chase

Chevy Chase

1988 yılında sunuculuk yapan Chase, meslektaşlarını iğneleyerek törene başlamıştı: “İyi akşamlar Hollywood’un sahtekarları!”

chevy

Diğer yazıları Burak Hazine

Yi dai zong shi (The Grandmaster – Büyük Usta)

Hala hayatta olan Uzakdoğulu yönetmenler çetelesini tuttuğumuzda zirveye oynayacak isimlerden Wong Kar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir