Oscar Sunucularının 30 Yılı

Billy Crystal

Bugüne kadar 9 kez Oscar’ı sunma onuruna sahip olan Billy Crystal, töreni 19 kez sunan Bob Hope’tan sonra ikinci sırada geliyor. 90’lı yılların törenlerini domine eden aktör 1990’dan itibaren dört yıl sunuculuk yapmış, 1997 ve 1998 senelerinde ise bu görevine devam etmişti. Crystal en son 2012 yılında töreni sundu.

billy_crystal

Whoopi Goldberg

90’lı yıllarda Billy Crystal’ı sahnede göremediğimizde görev Whoopi Goldberg’e devredilmişti. Toplamda dört kez sunuculuk yapan Goldberg ilk olarak 1994 yılında bu görevi yerine getirdi, daha sonra ise 96, 99 ve 2002 yıllarında Oscar sahnesinde insanlara seslendi. Kendisi Jack Lemmon ile birlikte Akademi tarihinin en çok sunuculuk yapan üçüncü kişisi.

GOLDBERG

David Letterman

The Late Show’un ustası olan Letterman, 1995 yılında yaptığı sunuculuk görevinde pek de iyi eleştiriler almayı başaramadı. Öyle ki The New York Times, törenle ilgili yazısının başlığını “Kazanan David Letterman Değil” şeklinde attı. Kendisi özellikle acıklı konuşması dolayısıyla tarihin en kötü Oscar sunucularından biri olarak kabul ediliyor.

david

Steve Martin

İlk kez 2001 yılında töreni sunan Steve Martin, iki yıl sonra tekrar bu görevi yerine getirmiş; en son da 2010 yılında Alec Baldwin ile sunucu sıfatıyla Oscar sahnesini süslemişti.

steve

Chris Rock

2005 yılında töreni sunan Chris Rock, ödül seramonisinde oyunculuğa dair hiçbir şey olmadığı şakasıyla gündeme gelmişti: “Oscar’larda gördüğünüz oyunculuk, yalnızca kaybedenlerin üzülmediğine dair görüntülerden ibaret.”

rock-52252938-620

Jon Stewart

2006 ve 2008 yıllarında sunuculuk yapan The Daily Show’un yıldızı Jon Stewart, senaristlerin grevini tiye alarak Hollywood’u ikiye böldüklerini söylemişti. “Bu gece ise barışma seksi yapıyoruz” diye de eklemişti.

jon stewart

Diğer yazıları Burak Hazine

Belgesel Oscar Aday Adayları

84. Oscar Ödülleri’nde animasyon kategorisi sonrasında en iyi belgesel film kategorisinde de...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir