Safety Not Guaranteed (2012) Zaman Yolcuları

Colin Trevorrow ve Derek Connoly’nin kafa kafaya vererek ilk uzun metraj sinema deneyimlerini ortaya koydukları Zaman Yolcuları (Safety Not Guaranteed), bilim kurgu türünden beslenen bir romantik komedi aslında. Aynı dergide çalışan üç arkadaşın ilginç bir haber dosyası hazırlamak için Washington’a yaptıkları seyahatte başlarına gelen ilginçlikleri izliyoruz. Dosyanın konusu ise zamanda yolculuk yapmak için kendisine bir partner arayan çılgın bir adamın ta kendisi. İlk aşklar, ilk cinsel deneyimler ve geçmişten kopan güzelliklerle romantizm havasını fazlasıyla solumamızı sağlayan film, bir yandan da Back to the Future’a selam edercesine zaman yolculuğu temasını ana odağına alıyor.

Birbirinden eğlenceli diyaloglar yazan Derek Connoly, senaryosunda yalnızca bunlardan beslenmekle kalmayarak içini doldurduğu, eksiksiz karakter yaratımlarına imza atmış. İşin içinde Hintli bir nerd,  duygusallaşmaya bir hayli meyilli bir zampara ve eziklikten terfi etmeye hazır esas kız gibi klişeler yer alsa da taslağını oluştururken zorlanmadığını düşündüğüm bu karakterleri perdeye yansıyacak hale sokarken oldukça samimi ve gerçekçi bir tutum sergilemiş. Düz bir romantik komedi yapmayı seçmek yerine işin içine çok da sık rastlamadığımız biçimde bilim kurgu türünü de yedirmesiyle tadı damaklarda kalan ve pek çok soruyu da beraberinde getiren bir öykü yaratmış.

Yönetmen Trevorrow ise daha önce yaptığı kısa metraj denemeleriyle popüler kültüre hizmet etmiş ve seyircinin ihtiyacı olanla sinemanın gerektirdiğini harmanlama işini on ikiden vurmuşa benziyor. Derinlere dalmayan anlatımıyla bir yandan seyircisinin çok fazla şey düşünmesine engel olurken öte yandan çaktırmadan da olsa uzay-zaman meselelerine sağlam bir giriş yaparak kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Fakat bunları ben filmin bir eksikliğinden ziyade güzelliği olduğuna inanıyorum. Eğer kendisi bu stili devam ettirecek olursa son yıllarda ümidimin bir hayli azaldığı komedi türünde çok daha iyi örnekler izlettireceğine şüphe duymam.

Diğer yazıları Burak Hazine

Oscar’a Doğru #12: Toy Story 3

İlki 1995’te çıkan John Lasseter yönetimindeki Toy Story serisinin 3. ve son...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir