Tüm Zamanların En Büyük Bütçeli 5 Filmi

#5: “Harry Potter ve Melez Prens”

Yönetmen David Yates, kendi rekorunu kırmak için çok çabalayıp altıncı Harry Potter filmi için yaklaşık 250 milyon Dolar harcadı. Eh, karşılığını almasına aldı. Film tüm dünyada 925 milyon Dolar hasılat yaparak tüm zamanların en çok para kazandıran sekizinci filmi haline geldi. Fakat hayranlar bu yapımı ne kadar sevdi, orası tartışılır.

#4: “John Carter”

A Princess of Mars isimli klasik bilim kurgu romanından uyarlanan John Carter için çeyrek milyar Dolar para harcandı. Fakat ne yazık ki film, bütçesini ancak çıkarabildi ve tüm dünyada 282 milyon Dolar hasılat yapabildi. Yüksek bütçeli filmlerin her zaman umulan başarıyı elde edemeyeceğinin de bir kanıtı oldu.

#3: “Örümcek Adam 3”

Örümcek Adam serisinin üçüncü ve son filmi, aynı zamanda tüm zamanların en pahalı üçüncü filmi olma niteliğini de taşıyor. Yaklaşık 258 milyon Dolar bütçeyle çekilen film, serinin en fazla kazandıran filmi de oldu. Tüm dünyada milyonlarca insan, Tobey Maguire’ın son kez Örümcek Adam kostümünü giydiğini görmek için toplamda 891 milyon Dolar para harcadı.

#2: “Karmakarışık (Tangled)”

Bu listede bir animasyon filminin olması eminim herkesi şaşırtmıştır; hele ki listenin ikinci sırasında yer alması ayrı bir şaşkınlık yaratmıştır. İnanılmaz derecede olan 260 milyon Dolar bütçeyle yaratılan bu el çizimi ve bilgisayar karışımı animasyon, Disney’in ünlü prensesi Rapunzel’e tüm dünyada 590 milyon Dolar kazandırdı.

#1: “Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu”

Birinci ya da ikinci değil, Karayip Korsanları serisinin üçüncü filmi olan Dünyanın Sonu, tüm zamanların en yüksek bütçeli filmi olma şerefine nail oldu. Hatta film, yapım sermayesi 300 milyon Dolar sınırının üstünde olan tek film olmasıyla da dikkat çekiyor. Çok şükür ki harcanan paralara değdi ve Dünyanın Sonu tüm dünyada yaklaşık 1 milyar Dolar hasılat yaptı.

Kaynak: answers.com
Diğer yazıları Burak Hazine

Horns Fragman

Yönetmen: Alexandre Aja Oyuncular: Daniel Radcliffe, Juno Temple, Max Minghella, Joe Anderson, James Remar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir