Ünlü Filmlerden Kovulan 6 Ünlü Oyuncu

Sinema tarihinde önemli yer edinen filmlerde izlediğimiz bazı önemli karakterler, aslında başkaları tarafından oynanacakken son dakika hamleleriyle bir takım diğer oyunculara devredilmiştir. Film setlerindeki işlerine son verilen bu oyuncular gerek çenelerine hakim olamadıklarından, gerekse doğru ya da yalan sebeplerle role uygun olmadıkları için başkalarıyla değiş tokuş edilmek zorunda kalmış. Aşağıda 6 önemli filmde yer alması planlanan 6 oyuncunun, çeşitli sebeplerle karakterlerini başkalarının performanslarına bıraktıklarını anlattık. Zevk almanız umuduyla.

Ryan Gosling – The Lovely Bones

Ryan Gosling, The Lovely Bones’taki baba karakteri oynaması için en başta seçilen oyuncuydu. Kendisi bu rol için fazla genç olduğunu düşündüğünden karakterin görünümüne bürünmek için erimiş dondurmaları su gibi içerek yaklaşık 30 kilo almış ve uzun sakal bırakmıştı. Fakat film çekimlerinden hemen önce, yönetmenin istediği görünüme sahip olmadığı söylenerek kendisinin rolü Mark Wahlberg’e teslim edildi. Peter Jackson’a göre Gosling fazla şişmandı ve bu, baba karakterine uymuyordu.

James Purefoy – V for Vendetta

James Purefor, V for Vandetta’daki V rolünden kovulmuş ve yönetmen tarafından yerine Hugo Weaving getirilmişti. Purefoy’a göre filmden ayrılmasının sebebi yönetmenle aralarında yaratıcılık anlamında çok büyük farklılıklar olmasıydı fakat şimdilerde öne çıkan en yaygın dedikodu, oyuncunun tüm film boyunca malum maskeyi takmaktan hoşlanmamış olması. Film çekimlerine 6 hafta kala filmden kovulan oyuncuyu yine de V for Vendetta’da görmek mümkün -tabii ki Hugo Weaving’in sesiyle.

Stuart Townsend – The Lord of the Rings

Ünlü üçlemeye Aragorn karakteriyle katılıp iki ay boyunca kılıç kullanma eğitimi alan Stuart Townsend, film çekimlerinin başlamasından tam bir önce kovuldu. Yerine getirilen isim ise hepimizin bildiği gibi Viggo Mortensen oldu. Kovulma sebebi olarak bu rol için fazla genç olduğu gösterilen Townsend’in “en başta” da “genç” oluşu kafalarda soru işaretleri bırakmıyor değil.

Eric Stoltz – Back To The Future

Filmin çekimleri başladıktan beş hafta sonra, sorumlu yapımcı Steven Spielberg Marty McFly karakteri için Eric Stoltz’un yerine Michael J. Fox’u getirdi. Yapımcı olarak bunu gerçekleştirme sebebi ise komik bir karakter olmasını planladığı McFly’ın, Stoltz tarafından fazla ciddi bir şekilde canlandırılmasıydı. Fox’un rolünü daha az ciddiye almasının yanı sıra Stoltz’tan 15 cm kadar kısa olması da Biff’in daha ürkütücü gözükmesini sağladı.

Christian Bale – American Psycho

Her ne kadar American Psycho’da izlediğimiz oyuncu Christian Bale’in ta kendisi olsa da, ünlü aktör en başta filmde rol alması için teklif almış fakat daha sonra şansını kaybetmişti. Bateman karakteri için ilk teklifini aldığında yapımcı stüdyo fikrini değiştirip Bale’i kovdu ve onun yerine Leonardo DiCaprio’yu işe aldı. Fakat kısa süre sonra Leo’dan da vazgeçtiler çünkü o zamanlar Titanic çok büyük başarılara imza atıyordu. En sonunda Ewan McGregor’a teklif götüren şirket, bu sefer de reddedildi. Geriye pek fazla seçenek kalmayınca yapımcılar tekrar Bale’in kapısını çalmak zorunda kaldı.

Megan Fox – Transformers 3

Transformers serisinin ilk iki filminde önemli bir rolde yer alan Megan Fox, yönetmen Michael Bay’i Alman diktatör Hitler’e benzetince üçüncü filmde ekipten kovuldu. Bir İngiliz dergisine verdiği bu demeci duyan Steven Spielberg, Schindler’s List, Survivors of the Holocaust ve The Lost Children of Berlin filmlerinin yapımcılığını üstlenmiş biri olarak hemen Megan Fox’u arayarak bu iddiasının hafife alınmayacak kadar geçersiz olduğunu belirtti. Haliyle Fox, üçüncü filmde yer almayı başaramadı.

Bu liste İngilizce’den çevrilmiştir.
Diğer yazıları Burak Hazine

En İyi İlk Filmler: 25 Yönetmen, 25 İlk Film

İlk filmler taze yönetmenlerin sırtına çok büyük yük bindirir; tabiri caizse onları...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir