White House Down (2013) Beyaz Saray Düştü

İnsan ister istemez düşünüyor; en son Amour ile gönülleri fetheden Michael Haneke de Almanya’da doğmuş, tek başarısı Independence Day olarak görülebilecek Roland Emmerich de Almanya’da doğmuş. İlahi adalet bu iki yönetmeni de vurmuş; birinin attığı her adım sinema adına ilerici ve kıymetli iken diğeri adım atmayı hiçbir zaman başaramamış.

En son Anonymous için yönetmen koltuğuna oturarak hobisi olan bilim kurgu ve aksiyon filmlerine kısa da olsa ara veren Roland Emmerich, aradan çok uzun geçmeden bir diğer felaket filmi ile seyircisinin karşısına çıkmış durumda. Bu sefer uzaylılar dünyaya saldırmıyor ya da kıyamet kopmuyor, küresel ısınmadan dolayı milyonlar ölmüyor. Fakat odak değişmiyor; ABD mağdur olmaya devam ediyor ve tüm dünyanın dertlerini çeken keçi olma görevini sürdürüyor. Zodiac ve The Amazing Spider-Man’in senaryolarında da kalemini oynatmış James Vanderbilt’in pek yaratıcı felaket öyküsü Beyaz Saray Düştü’yü beyazperdeye aktaran Emmerich, yanına Jamie Foxx gibi başarılı bir oyuncu ile aksiyon filmlerinin yeni gözdesi Channing Tatum’u da alarak iki saat süren ve neredeyse tek bir mekanda (evet, Beyaz Saray) geçen bir film yapıyor.

Başkanlık binasında çalışan Cale (Channing Tatum), özel yetkili koruma olmak için çok çabalasa da eğitimi gereği bu göreve getirilmemiştir. Kızı ile olan ilişkisi de dalgalanmalar halindeyken bir gün onu Beyaz Saray’da gezdirmek üzere iş yerine getirir. O sırada çok sayıda militan, ABD başkanı Sawyer’ı (Jamie Foxx) ele geçirmek için büyük bir terör saldırısı hazırlığındadır ve bu hazırlıklar tam da dünyanın en güvenli yeri olarak lanse edilen Beyaz Saray’ın ortasında sürdürülmektedir.

İki saat süren adrenalin pompası görevi dışında öykü anlamında yedinci sanata hiçbir şey katmayan Beyaz Saray Düştü, yönetmeninin son çırpınışları gibi duran büyük bütçeli bir film olmasına karşın türü sevenleri bile memnun edemeyecek kadar kötü bir film. Artık seyircinin biraz daha özgün hikayeler aradığını bilmeyenler tarafından yapıldığı aşikar olan filmde yine ters köşeye yatırmalar, birbirlerine bağırmaktan hoşlanan teröristler, küçük işler başararak halk kahramanı olan çocuklar, tüm devletin tek umudu kıvamındaki seksi bir adam var. Fazlasıyla alışılmış olan bu çırpınışlara çarpık ve üstünkörü geçiştirilmiş aile ilişkileri, ABD’nin dünyaya verdiği dostluk mesajları, Ortadoğu’ya karşı barışçıl bir tutum sergileyen bir başkan da eklenince ortaya, sinemada kaçıncı kez izlediğimizi sayamadığımız bir diğer ABD-saldırı-altında-filmi çıkıyor. Aslına bakılırsa Emmerich’in bu gibi klişelerle yoğrulmuş filmlere zaafı olduğunu söylemek mümkün zira yönetmenin kariyeri yalnızca bu tür yapımlarla dolu. Yaptığı işi sinemaya hizmet olsun diye değil de birilerinin cebini doldurmak için yaptığı artık herkesçe bilinse de her seferinde farklı bir şey çıkarabileceği umuduyla sinema salonlarına akın eden topluluk var olmaya devam ediyor.

Channing Tatum’un oyunculuk namına pek bir şey sergilemesine izin vermeyen karakteri, Jamie Foxx’un sempatik ve kendine güvenen başkan portresiyle bir araya gelince hiç de fena olmayan bir ikili ortaya çıksa da Beyaz Saray Düştü’de teknik elemanlar dışında sinemaseverleri çekecek hiçbir canlı öge yer almıyor. Görsel efektleri ve ses kurgusu baskın olan filmin müzikleri, Hans Zimmer’dan etkilendikleri aşikar olan Harald Kloser ve Thomas Wanker imzası taşıyor.

Sonuç olarak kahramanlıkta sınır tanımayan bir başka ABD vatandaş(lar)ı imajı çizmek dışında bir şey sunmayan bir film var karşımızda. Roland Emmerich gün gelir de sinema adına bir şeyler yapma gücünü kendinde bulur mu bilinmez ama böylesi yenilikle yakından uzaktan alakası olmayan işlerle seyirci karşısına çıktığı sürece sinemaseverleri hiçbir zaman mutlu edemeyeceği kesin. Keza aksiyon filmlerini herkes yapıyor. Özellikle de yükselişe geçmiş bir bilim kurgu sineması var olduğu sürece böylesi tanıdık yapımlara bel bağlamak pek mantığa uymuyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Un vie de chat (A Cat In Paris – 2010) Hırsız Kedi Paris’te

Yaptıkları kısa animasyon filmlerin ardından 2010 tarihli Une vie de chat (Bir...
Devamı

1 Comment

  • zayıf filmdi ,benzer konulu olympus has fallen bundan daha ıyıydi, baskanın kahramanlıkları bazuka kullanması ıyıce geyiğe gercekdısılıga vurmuslar, ama bir film abd propagandası abd saldırı altında kahraman abdli dıye eleştirilince garipsiyorum, napacaklardı adamlar holywoodda, almanyayı mı kurtaracaklardı, transformers 2 mısıra gitti adamların ne işi var mısırda dıye eleştiriler getirildi bu sefer de gijoe da pariste eyfelı sonra londrayı yıktılar yıne benzer eleştiriler … neresi saldırı altında olunca hosunuza gıdecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir