Asla Seyretme Şansına Erişemeyeceğimiz 10 Film

5. The Story Of The Kelly Gang (1906)

Yirminci yüzyılın başlangıcından yalnızca altı yıl sonrasında çekilen bir filmin koca bir asrı nasıl etkileyebileceğini kimse kolay kolay tahmin edemez. O dönemlerde çekilen filmlerin yaklaşık 10 katı uzunlukta (70 dakika) olan Avustralya yapımı Kelly Gang’in Hikayesi çekildiği zaman da kimse tarihin ilk uzun metraj filmini koruyup kollamayı aklına getirememiş anlaşılan. Gerçek bir cinayette ilham kaynağı olduğu için bu film çekildikten bir yıl kadar sonra yasaklanmış. 1940’lı yıllarda tarihten silindiği resmi olarak açıklanan Kelly Gang’in Hikayesi’nin bazı parçaları yıllar geçtikçe bir araya getirilip özgün versiyonundan çok daha kısa hali oluşturulmuş. Haliyle tüm zamanların ilk uzun metraj yapımı böylece gün geçtikçe kısa metraj bir film haline gelmiş.

4. Cleopatra (1917)

Cleopatra

Birkaç çıplak sahne dolayısıyla 1917 yılında müstehcen bulunup yasaklanan Kleopatra’nın, daha sonra Fox şirketi ve Modern Sanat Müzesi’nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda iki farklı kopyasının hala var olduğu anlaşıldı. Femme fatale karakterlere hayat verip Charlie Chaplin kadar ünlenen aktris Theda Bara filmde başrol oynamıştı.

3. Humor Risk (1921)

HumorRisk

Marx kardeşlerin oynadığı ilk filmle karşınızdayız. Daha sonra It’s A Wonderful Life ve Gone With the Wind filmlerinin senaristliğini de üstlenecek Jo Swerling’in yazdığı ilk film olan Humor Risk yalnızca bir kez gösterilmişti. Marx kardeşlerden filmde kötü karakteri oynayan Groucho, daha sonra bu film için pek de olumlu şeyler düşünmediğini itiraf etmişti. Peki filme ne oldu? Bazılarına göre kaza eseri projektörün içinde kalıp yanlışlıkla çöpe atıldı, bazılarına göreyse Groucho filmi bizzat kendisi yaktı. Bir kısım ise hayaletleri suçlamaya devam ediyor.

2. The Mountain Eagle (1927)

MountainEagle

Hazır olun, karşınızda Alfred Hitchcock’ın kayıp olan tek uzun metraj filmi var! Filmin gerçekliğini kanıtlayan yalnızca 30 kare bugüne kadar ulaşmış durumda ve film, İngiliz Film Enstitüsü tarafından “en çok aranılan kayıp filmler” listesinde bir numarada yer alıyor! Yönetmen Hitchcock’a göre film pek de güzel değildi ve kendisi kaybolmasından da oldukça memnundu. Kısaca filmin içinde bulunduğu durum, tüm sanat topluluklarının sizin lise sonda yazdığınız berbat bir şiirin peşinden koşması gibi bir şey.

1. Georges Melies’in Filmlerinin Çoğu (1896-1913)

GMelies

Eğer George Melies gibi bir sinemacıyı Martin Scorsese gibi bir ustadan öğrenmek istiyorsanız yapacağınız şey belli: 5 Oscar ödüllü Hugo’yu seyretmek (gerçi yüzyıl önce işin içinde sevimli yetimlerin olmadığına bahse girerim). 500’den fazla film yaptığı bilinen bu efsane sinemacının filmlerinin çoğunun askerlerin çizmelerine topuk yapılabilmek için ordu tarafından yakıldığını bilmek çok acı. Kendisinin seyredebildiğimiz ikonik filmlerinden öte kaybolmuş yüzlerce filmini göremiyor olmanın verdiği hüznü sinema tarihinde daha başka ne verebilir ki?

Diğer yazıları Burak Hazine

Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Eğer anadili İngilizce olan birinin hayat hikayesini beyazperdede seyrediyorsanız ve o film...
Devamı

3 Comments

  • Çok güzel bir liste olmuş.Bu arada blogun müptelası oldum sürekli yorum yazasım var artık IMDB yerine buraya giriyorum :) Listeye gelirsek The Story of Louis Pasteur da eklenebilir buraya 1936 yapımı filmin maalesef bir kopyası olmadığı yazıyor Wikipedia’da.Oysa ki Oscar bile kazanmış bir film.Bunun atlanması dışında liste çok iyi ve gerçekten Georges Melies’in çok az filmine erişim olması çok kötü.Bu arada Power of Love’un adını hiç duymamıştım ilk kez burada duydum gerçekten IMDB’den bile daha iyi :) Böyle güzel dosyaların devamına diyelim eline sağlık :)

  • liste on numara olmuş. eline sağlık. “palyaço’nun ağladığı gün”ü duymamıştım hiç ama Naziler tarafından tutsak edilen bir palyaçonun Yahudi çocuklarla birlikte ölüme gitmesi şöle sağlam ele alınabilse aslında fena olmayabilir gibi geldi bana. :)

  • bir de bizden bir film var ya hani türk sinemasının ilk filmi olarak kabul edilen ve 14 kasım’ı sinemamızın doğum günü olarak kutlatan ama değil elimizde filmin olması, çekilip çekilmediği konusunda bile tartışmaların olduğu “ayestefanos’taki rus abidesinin yıkılışı”, bu filmi de seyretme şansımız hiç olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir