World War Z (2013) Dünya Savaşı Z

Zombi kelimesi ilk kez bundan on yıllar önce, 1929 yılında bir dergide kullanıldıktan üç yıl sonra çekilen Victor Halperin imzalı White Zombie, sinema tarihinin ilk zombi filmi olarak kabul edilirken bazılarına göre 1919 yapımı dışavurumcu Alman filmi The Cabinet of Dr. Caligari alt türün ilk örneğidir. O günlerden bu yana sayısız zombi filmi seyircinin beğenisine sunulsa da ciddi bir çoğunluğu sinemanın yalnızca eğlence amacına hizmet ettiği için unutulmaya yüz tutarken Evil Dead, Night of the Living Dead, Shaun of the Dead, 28 Days Later gibi başarılı örnekler ismini altın harflerle yazdırdı. Seriye Hollywood sektöründen katılan son halka ise Brad Pitt’in başrolünde oynadığı Marc Forster filmi Dünya Savaşı Z oldu.

Max Brooks’un aynı isimli kıyamet romanından uyarlanan filmin macerası, henüz senaryo aşamasında sekteye uğrayarak kendi felaketini hazırladı. Kitaba sadık kalarak öyküyü beyazperdeye hazırlayan ilk isim J. Michael Straczynski oldu ve yapım şirketinin para hırsına kurban giderek hem görevinden alındı hem de filmin senaryosu başka isimlere teslim edildi. Önce Kutsal Vampir Avcusu Buffy ve Angel dizileri ile Cloverfield ve The Cabin In the Woods filmlerinden tanıdığımız senarist Drew Goddard’a verilen senaryo, daha sonra felaketin habercisi Damon Lindelof’un (Prometheus, Star Trek Into Darkness, Lost) önüne kondu. Lindelof’un senaryo üzerinde yaptığı değişiklikler filmin son halini ortaya koymuş olsa da kitapla olan bağını kopardı ve seyircinin, filmi seyrederken fark edebileceği bir ayrım noktası oluşturdu. İkinci yarıdan itibaren kendi hikayesini konuşturan Lindelof, iddialı başlayan bir zombi filmini böylelikle alışılmış bir Amerikan-dünya-kurtarıcısı öyküsü haline getirirken tatmin edici olmayan finalle de seyircilerin kafasında soru işareti bırakma sanatını yanlış anladığını bir kez daha göstermiş oldu.

Dünya Savaşı Z, hemen yukarıda bahsettiğim gibi oldukça dinamik ve iddialı başlayan bir felaket filmi. Her ne kadar insanları neyin zombileştirdiğini bir türlü öğrenemesek de sebebin açıklanmadan salgın odaklı hızlı bir girişle adrenalini en baştan yüksek tutmak film adına başarılı bir seçim olmuş. Brad Pitt’in hayat verdiği eski Birleşmiş Milletler çalışanı Gerry’nin eşi ve iki kızını önce zombi istilasından kurtarmaya çalışması, hemen sonrasında ise bir takım yüksek rütbeli ABD insanının bu karakteri dünyayı kurtarabilecek tek insan olarak göreve göndermesini işleyen filmin gidişatını tahmin etmek çok da zor olmuyor açıkçası. Filmi vasat kefesine sokacak en önemli sorunu da bu noktada başlıyor. Herkesin kendi canının peşine düştüğü bir kıyamet senaryosunda seyirci artık daha farklı şeyler beklerken hala ve hala aile bağlarının gücü üzerinden seyreden hikayelerin ucuzluğundan kurtulamayan Hollywood, paranın derdine düşerek bir kez daha umut ışıklarını söndürüyor. Politik göndermeler yaptıklarını sanarak iyi ve kötü kavramlarını sorguladığını düşünen yapımcılar, bir kitap uyarlaması yaptıklarının farkında olmaksızın popüler kültürden ve basit/ucuz işlerden hoşlanan insanların tembelliğinden faydalanıyor. Haliyle dakikalar ilerledikçe gerilimin dozu artmasına rağmen seyirci neler olacağını pek ala kestirebiliyor. Sürprizlere gebe olma şansı olan bir film de böylelikle harcanmış oluyor.

Hiç şüphe yok ki özel efektleri, felaket filmlerinin klişesi haline gelmiş küçük detayların abartılmamış olması ve Hans Zimmer bestelerini andıran Marco Beltrami imzalı müzikleri itibariyle Dünya Savaşı Z bazı yönleriyle kötü olmaktan son anda kurtulmayı başarıyor. Brad Pitt’in hayli kötü performansına siyasi yalakalık ve dünyayı kurtaran adam olgusu da eklenince ipler aşağı çekilse de sonuç olarak meraka yenik düşürüp eninde sonunda seyredilecekler listesine giriyor. Fakat kesin olan bir şey var ki eğer her şey Straczynski’nin istediği gibi olsaydı zombi filmlerine yepyeni bir soluk gelecekti.

Diğer yazıları Burak Hazine

Hayao Miyazaki’nin Evreni – 2

Miyazaki dosyasının ilk bölümünü okumak için buraya tıklayın. Gake no ue no...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir