En Tatmin Edici 10 İntikam Filmi

Yedinci sanatın ilk günlerinden bu yana yaklaşık 100 yıl geçmiş olsa da bazı şeyler hiç değişmiyor. Klasik anlatı nasıl hala o günkü kadar popülerse Melies’in fantastik türe kattığı heyecan ve yanılsama sinema dahil pek çok olgu bugün de o kadar popüler. Seyirciyi rahat evinden kaldırıp sinema salonlarına getirmek için yapımcıların kılı kırk yardığı dönemler devam ededursun, bu eylemi gerçekleştirebilmek için en çok başvurulan metotlardan birine, intikam temasına göz atacağız bu yazıda. Hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyecek olan bu fenomen, seyirci için cezbedici ve içselleştirmeye hayli yatkın yapısıyla sinemacılar tarafından fazlasıyla sevilmek için ne gerekiyorsa onu barındırıyor. Aşağıda intikam temasını işleyen ve türdeşlerine göre kendini göstermiş, seyirciyi tatmin etme konusunda başarılı 10 film yer alıyor. Kendi seçimlerinizi eklemekten çekinmeyin.

İlk sırada İtalya’nın medar-ı iftiharı Sergio Leone imzalı C’era una volta il West (Bir Zamanlar Batıda – Once Upon a Time in the West) isimli filmi var. Efsane olmak konusunda sıkıntı çekmeyen bu Western yapımı, tanıdık bir hikayeyi ilk defa anlatan filmlerden biriydi. Mızıka melodileriyle unutulmazlar arasına giren film, güzel bir kadını korumak için kendini siper eden gizemli bir yabancıyı odağına alıyordu. Leone’nin bu filmle başlayan üçlemesi, Bir Zamanlar Amerika’da eseri ile sonlanmıştı.

onceuponwestsrl1

Listenin ikinci sırasında bir diğer Western türü örneği olan Unforgiven yer alıyor. Clint Eastwood’un hem yönetip hem de başrolünde oynadığı 1992 tarihli bu filmde baş karakter Munny, eski ortağı ve genç bir adamın yardımıyla son kez bir işi halletmek üzere silahı eline alıyordu.

unforgivensrl1

Quentin Tarantino’nun üçüncüsünü çekmeye hazırlandığı Kill Bill serisi, ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulamayacağı için her iki filmi de tek başlık altında listeye dahil etmeyi uygun gördük. Dört yıllık bir komadan uyanan Gelin’in, karnındaki çocuğunun intikamını almaya çalıştığı film hala pek çokları için Tarantino’nun filmografisinin en iyisi olarak yıldızını parlatıyor. Bir yıl sonra gelen devam filminde gelinimiz eski patronu ve sevgilisinin peşinden koşmaya devam ediyor.

killbillsrl1

Biraz daha geçmişe, 70’lere gidiyoruz. Bir Zamanlar Batıda filminde boy gösteren Charles Bronson başrolde, Michael Winner ise kameranın başında. Death Wish, karısı sokak çetesi tarafından katledilen New York’lu bir mimarın gözünün dönmesinin ardından eline silahını alıp geceleri sokaklara çıkmasını anlatıyor.

deathwishsrl1

On yıl sonraya, 80’lerin başına geçiyoruz. Kaç filmi çekildiğine dair kimsenin ezberden bir rakam veremediği Star Trek serisinin The Wrath of Khan isimli bu filmde Kaptan Kirk ve ekibi, Khan Noonien Singh’ın üstün güçlere sahip bir silahı kullanmasına engel olmaya çalışıyor. Filmin hem hayranlar hem de eleştirmenler tarafından beğenildiğini not düşelim.

wrathkhansrl1

Hadi bir on yıl daha sonraya, 1994’e gidelim. Muhtemelen listede yer alan filmler arasında en çok hayranı olan Leon‘a. Natalie Portman’ı bir yıldız yapacak performansı ile dikkat çeken bu Luc Besson filmi, ailesi polislerce katledilen küçük bir kızı kurtaran bir suikastçiyi anlatıyor. İkisinin arasında yeşeren ilişki ise sinema tarihinde eşine zor rastlanır bir seyirci-hikaye çekimi doğuruyor.

leonsrl1

Ridley Scott’ın kariyerindeki en iyi işlerden kabul edilen Gladyatör, Russell Crowe’un unutulmaz performansı ile en iyi film dahil 5 dalda Oscar ödülüne layık görülmüş epik bir film. İhanete uğrayan ve ailesi imparatorun oğlu tarafından katledilen Romalı bir generalin intikam öyküsünü izlememiş insan az olduğu için daha fazla söze gerek yok sanırım.

gladiatorsrl1

Aksiyon filmlerinin popülaritesini kaybetmemiş yönetmenlerinden Tony Scott’ın adını anımsamayanlar için Top Gun demek yeterli olacaktır. Yönetmenin her filmi hareketli ve adrenalin dozunu üst düzey tutuyor fakat 2004 tarihli Man on Fire‘ın özel bir yanı var. Denzel Washington, Dakota Fanning ve Christopher Walken’ın başrollerinde oynadığı film eski bir suikastçinin Meksika’ya yerleşip zengin bir ailenin küçük kızını koru(yama)ma görevi almasını anlatıyor.

manonfiresrl100

David Slade’in beyazperdedeki ilk uzun metraj deneyimi olan Hard Candy, psikolojik sorunları olan ve henüz reşit olmayan küçük bir kızın internetten tanışıp buluştuğu Jeff isimli bir adama çektirdiği işkenceleri anlatıyor. Oscar adayı Ellen Page’i sektöre tanıtan film, her anı gerilim dolu ve kendini tekrar tekrar izlettiren bir modern sinema anlatısı örneği.

hardcandysrl1

Listenin en sonunda 2006 tarihli Lucky Number Slevin var. Daha çok televizyon sektöründe yer almayı tercih eden Paul McGuigan’ın bu çok ses getiren filmi, New York’un en güçlü iki mafya babasından birinin diğerinden almaya çalıştığı intikamın öyküsünü anlatıyor. Oldukça kaotik bir öyküye sahip filmin en ilgi çekici yönü ise Ben Kingsley, Morgan Freeman, Bruce Willis, Stanley Tucci gibi usta aktörleri kadrosunda barındırıyor oluşu.

luckynumbersrl1Liste İngilizceden çevrilmiştir.

Diğer yazıları Burak Hazine

Gone (2012) Kayıp

Yaşamış ve yaşayan büyük yönetmenlerin evi olan Hollywood’un on yıllardır zirvede olmasının...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir