Başka Söze Gerek Yok (Enough Said)

Yönetmenlik geçmişi daha çok televizyon komedileri üzerine kurulu olan Nicole Holofcener’in eleştirmenlerce çok beğenilen son filmi Başka Söze Gerek Yok (Enough Said) Filmekimi 2013 programı dahilinde yer alan en iddialı komedi filmlerinden. Geçtiğimiz günlerde Veep’teki performansı ile dördüncü kez Emmy ödülüne layık görülen Julia Louis-Dreyfus ile önceki ay hayatını kaybeden usta aktör James Gandolfini’yi buluşturan yapım, beyazperdede pek çok kez seyrettiğimiz ikinci baharını yaşayan çift masalını mizahi yönü ağır basan ve usta oyuncuların şapka çıkarılası eforlarıyla renklenen farklı bir versiyon ile anlatıyor.

Film daha ilk dakikalarında yüksek doz mizah kullanarak seyircisini kendine bağlıyor. İlişkiler konusunda pek başarılı olmayan orta yaşlı Eva’nın (Julia Louis-Dreyfus) masörlük yaptığı müşterileri ile olan etkileşimlerine kısa bir bakış attıktan sonra ilk zamanlarda onu heyecanlandıracağından pek de emin olamadığı Albert (James Gandolfini) ile tanışmasını izliyoruz. Başkalarına ikili ilişkiler konusunda tavsiye vermekte bir hayli başarılı olan Eva’nın oklar kendi üzerine döndüğündeki umutsuzluğu, Albert’a gün geçtikçe ısınması ile farklı bir boyut alıyor. Masörlük yaptığı müşterilerinden birinin Albert’ın pek de iyi bahsetmediği eski eşi olduğunu öğrendiğinde ise küçük çapta bir hayal kırıklığı yaşıyor. Bir tarafta uzun zaman sonra hoşlanabildiği bir erkek, diğer tarafta ise tek arkadaşı Eva olan şair bir kadın: Eva’nın iki arada bir derede kalış hikayesinin yeni bölümü de tam olarak bu şekilde başlıyor.

Oyuncuların doğallıktan ödün vermeksizin seyirciyi kendilerine hayran bırakan performanslarının yanı sıra bir an olsun düşmeyen temposu ve kahkaha tufanı yaratan replikleri ile sımsıcak bir ikinci bahar öyküsü Başka Söze Gerek Yok. Yönetmenin hikayeyi dallandırıp budaklandırmadan anlatması da bu sıcaklığı ve sempatiyi körükleyen önemli birer unsur. Tam her şeyden umudu kesip, Eva’nın yaşantısını rutin şekliyle devam edeceğini ve hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünürken bu güzel masalı tatlıya bağlaması da salonu terk ederken son bir kez tebessüm etmenize sebep oluyor. Gandolfini’nin son vuruşunu yaptığı, Dreyfus’un ise komedi kulvarında rakip tanımayan isimlerden olduğunu kanıtladığı Başka Söze Gerek Yok’un sezonun en iddialı bağımsız komedilerinden biri olduğunu söylemek de hiç abartı olmaz.

Diğer yazıları Burak Hazine

Locke (2013)

Senarist kimliği ile sinema sektöründe adını duyuran ve 2002 tarihli Kirli Tatlı...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir