Frances Ha (2012)

Mürekkep Balığı ve Balina, Fantastic Mr. Fox, Margot at the Wedding gibi filmlerde imzası bulunan Oscar adayı senarist ve yönetmen Noah Baumbach’ın yeni filmi Frances Ha, Berlin Film Festivali’nde gösterileli çok olmadan !f 2013’te bizim topraklarımıza da uğramıştı. New York’taki bir dans topluluğunda yardımcı asistanlık görevi yapan Frances’ın önce sevgilisi, daha sonra da en yakın arkadaşı Sophie ile aralarının açılması üzerine kendini bulması ve yetişkinler dünyasına adım atması yolculuğunu anlatan film, siyah beyaz çekilmesi ve sinemanın o dönemine atıfta bulunan retrospektif müziklerle süslenmesi dolayısıyla da dikkat çekiyor.

Sevgilisinin birlikte yaşama fikrine sıcak bakmayan Frances, bu sebepten biten ilişkisinin sıkıntısını atamadan bir darbeyi de en yakın arkadaşından alıyor. Hayallerindeki mahalleye taşınacak olan Sophie, Frances’ı ortada bırakmasına rağmen Frances yeni tanıştığı ve oldukça kafa olan iki erkeğin yanına yerleşiyor. Bu çılgın sarışının işleri hiçbir zaman istediği gibi gitmiyor, haliyle bir de para sıkıntısı çekmeye başlıyor. Kendini kanıtlamak için iki günlüğüne Paris’e uçmak gibi hareketler dahi yapan Frances’in bir yalandan ibaret olan hayatını idame etmeye çalışmasını izlerken yönetmenin yalın anlatımı ve seyirciyi sıkmayan kurgusu sayesinde bir buçuk saatlik bu filmi salondan mutlu ayrılacak şekilde sonlandırıyorsunuz.

Siyah beyaz bir filmde ana karakterin telefonunun iPhone melodisi ile çalması başlarda garip hissettirse de zamanla Baumbach’ın bu fantastik evrenine kolayca alışıyorsunuz. Daha önceki senaryo denemelerinde her seferinde birbirinden özgün işler çıkaran sinemacı, bu sefer de komedi dozu yüksek bir işe imza atıyor, üstelik eskiden yaptığı gibi yetişkinliğe adım atma meseleleri üzerinde durma tavrını koruyor. Gerçi filmin başarısında adı geçmesi gereken tek isim Baumbach değil. Frances’e hayat veren Greta Gerwig, kendine hayran bırakan performansının yanında filmin senaryosuna da el atmış bir isim.

Diğer yazıları Burak Hazine

Yi dai zong shi (The Grandmaster – Büyük Usta)

Hala hayatta olan Uzakdoğulu yönetmenler çetelesini tuttuğumuzda zirveye oynayacak isimlerden Wong Kar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir