Star Wars Bölüm 7’nin Gizli Kahramanları

Dün aldığımız habere göre yedinci Star Wars filminin senaristi olarak açıklanan Michael Arndt‘ın görevine son verilmişti. Yeni senaristler daha önce Empire Strikes Back, Return of the Jedi ve Indiana Jones serisinden Raiders of the Lost Ark ile beğeni toplayan Lawrence Kasdan ile filmin yönetmeni J.J. Abrams olarak lanse edilmişti. Bu isimlerle birlikte Disney, filmin teknik ekibini de açıklama lütfunu gösterdi. Aşağıda kısa tanıtımları olan ve filmin iskeletini oluşturacak ekibin çoğu daha önce George Lucas’la, Steven Spielberg’le ve J.J. Abrams ile çalışmış deneyimli ve bol ödüllü isimler. Star Wars Bölüm 7’nin dikkat çekici ekibine gelin kısaca bir göz atalım.

 

Director of photography Dan Mindel

Yedinci Star Wars filminde görüntü yönetmeni olarak karşımıza çıkacak olan isim Dan Mindel, Güney Afrika doğumlu ve Amerikan Sinematograflar Birliği üyesi bir sinemacı. Daha önce J.J. Abrams ile Görevimiz Tehlike 3, Star Trek, Star Trek Bilinmeze Doğru filmlerinde çalıştı. The Bourne Identity, John Carter, Oliver Stone imzalı Savages filmlerinde de görev alan Mindel şu sıralar İnanılmaz Örümcek Adam 2 filminin kamera ve ışık işleriyle meşgul. 

Ben Burtt

Dört Oscar ödüllü ve onların dışında 7 Oscar adayı ses tasarımcısı Ben Burtt pek çok Star Wars hayranının tanıdığı bir isim aslında. Kendisi George Lucas ile tüm Star Wars filmlerinin ses departmanında yönetici olarak çalıştı. Indiana Jones filmlerinin ses kurgusu ve miksajında da imzası olan sinemacı E.T. ve Wall E karakterlerinin seslerinin tasarımlarını da bizzat yaptı. Abrams için ise Star Trek, Super 8 ve Star Trek Bilinmeze Doğru filmlerinin seslerini kurguladı. Burtt’ün Kathleen Kennedy, George Lucas ve J.J. Abrams ile sıkı bir geçmişi var.

Rick Carter

Star Wars’u efsane yapan şeyler listesinin zirvesini zorlayan ögelerin başında hiç şüphe yok ki yapım tasarımları gelir. Işın kılıcı gibi popüler kültürün en önemli malzemelerinden birinin yanında pek çok tasarımı ve sanat yönetimi ile adından söz ettiren serinin yedincisinde bu görevi Rick Carter ve Darren Gilford üstlenecek. 4 Oscar adayı olan Carter 3 sene önce Avatar ile, geçtiğimiz sene ise Lincoln‘daki başarısıyla ödüle layık görülmüşken Gilford henüz sektörde yeni bir isim (fakat Tron: Legacy ve Oblivion filmlerinin tasarımcısı da kendisi). Carter aynı zamanda Geleceğe Dönüş‘ün devam filmlerinde çalışmış, bunun yanında Steven Spielberg ile Jurassic Park, Kayıp Dünya, Amistad, Yapay Zeka, Dünyalar Savaşı, Münih, Savaş Atı ve Lincoln filmlerinin yapım ürünlerini tasarlamış.

Michael Kaplan

Kostüm tasarımcısı olarak açıklanan Michael Kaplan, kariyerine 1980’lerin başında Blade Runner ve Flash Dance gibi iddialı yapımlarla başladı. David Fincher ile Se7en, The Game, Dövüş Kulübü ve Panik Odası filmlerinde çalıştı. Michael Bay’in Armageddon ve Pearl Harbor‘ında kostümleri tasarlayan Kaplan, J.J. Abrams ile Star Trek, Görevimiz Tehlike: Hayalet Protokol ve Star Trek Bilinmeze Doğru filmlerinde birlikteydi.

Special effects supervisor Chris Corbould

Bir aksiyon filminin en önemli ögelerinden özel efektlerin başında bulunacak isim, Star Wars için Chris Corbould oldu. Hayli başarılı ve dopdolu bir kariyeri olan süpervizör, sayısız James Bond filminde (son olarak Goldeneye, Die Another Day, Casino Royale, Quantum of Solace and Skyfall‘dagörev almakla birlikte Tomb Raider filmlerinde çalıştı. Christopher Nolan ile Batman Başlıyor, Kara Şövalye, Inception, Kara Şövalye Yükseliyor filmlerinde çalışan Corbould, Inception’daki başarısı ile Oscar heykelciğine kavuşmuştu. Başarılı sinemacının kariyerinde dikkat çeken diğer yapımlar arasında X-Men: First Class, John Carter, Mumya filmleri de var.

ZZ53955391

Ekibin en ödüle doymayan ismi ise ses miksaj departmanı süpervizörü görevini üstlenecek olan Gary Rydstrom. Indiana Jones and the Temple of Doom ile kariyerine başlayan sinemacı, Pixar kısalarının yanı sıra Oyuncak Hikayesi üçlemesi, Bir Böceğin Yaşamı, Monsters Inc, Kayıp Balık Nemo, Yukarı Bak ve Arabalar 2 animasyonlarının da ses miksajını yaptı. Toplamda 17 kez Oscar’a aday gösterilen Rydstrom, 7 kez altın heykelciği kucakladı. Hangi filmlerle mi? Terminatör 2, Jurassic Park, Titanik, Er Ryan’ı Kurtarmak. Aday gösterildiği diğer filmler ise Backdraft, Star Wars Bölüm 1: Gizli Tehlike, Monsters Inc, Azınlık Raporu, Lifted, Savaş Atı ve Lincoln. Yedinci Star Wars filminin en az bir kategoride (ses miksajı) -eğer o sene en iyi film kategorisine aday olan bir müzikal bu kategoride aday gösterilmezse- Oscar’ı garantilediğini söylemek mümkün.

ZZ470EA1FE

Miksajın yanında bir diğer ses unsuru olan kurgu da bilim kurgu yapımlarında başarılı gözükmesi olmazsa olmaz ögelerdendir. Matthew Wood ise yedinci filmde ses editörü olarak bu görevi üstlenecek. Son iki Star Wars filminde görev alan Wood, J.J. Abrams ile Super 8 ve Star Trek Bilinmeze Doğru yapımlarında çalıştı. Ayrıca Wall-E ve Kan Dökülecek filmlerindeki başarısıyla Oscar’a 2 kez aday gösterildi.

Roger Guyett

İş özel efektlerden görsel efektlere gelince Star Wars’ta karşımıza 2 Oscar adayı bir isim olan Roger Guyett çıkacak. Daha önce Mars Attacks, Er Ryan’ı Kurtarmak, Harry Potter serisi, Görevimiz Tehlike 3 ve son iki Karayip Korsanları filminde çalışan Guyett’in ilk Star Wars deneyimi ise Bölüm 3: Sith’in İntikamı filmiyle oldu. J.J. Abrams ile daha önce Star Trek filmlerinde görsel efekt süpervizörü ve ikinci ünite yönetmeni olarak çalıştı.

John Williams

Ve daha önceden de bildiğimiz üzere filmin müziklerini besteleyecek olan isim efsane John Williams. Oscar adaylık rekorunu elinde bulunduran müzisyen daha önce 5 kez ödüle kavuşmuştu. Star Wars serisinin ilk filmi için bestelediği unutulmaz müzikler ise Amerikan Film Enstitüsü tarafından “tüm zamanların en iyi film müziği” olarak kabul görüyor.

Son olarak filmin yapımcılarının Kathleen Kennedy, J.J. Abrams ve Bryan Burk olduğunu, sorumlu yapımların ise Tommy Harper (Görevimiz Tehlike: Hayalet ProtokolüJack RyanStar Trek Bilinmeze Doğru) ve Jason McGatlin (Tenten’in Maceraları, Dünyalar Savaşı) olduğunu hatırlatalım.

Diğer yazıları Burak Hazine

2014’te Sinemaseverleri Neler Bekliyor?

Henüz 2013 bitmiş değil, 2015 gibi efsane olmaya aday bir sene içinse...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir