Ünlü Olmadan Önce…

Çağımızın muhteşem sinemacılarının bugünlere nasıl geldiğini hiç merak ettiğiniz oldu mu? Açık konuşalım, Christopher Nolan elini kolunu sallayarak gelip “İşte filmim Memento, tek kelimeyle harika bir iş, bayılacaksınız!” demedi. Hollywood’da oyunculuk sektöründe yükselmek kolay olsa da yönetmenler için aynı şey ne yazık ki geçerli olmuyor. Koşmaya başlamadan önce uzun bir yürüme evresi gerekiyor, yürüyebilmek içinse öncesinde yıllarca emeklemeniz bekleniyor. Bunun kanıtı da şu an Hollywood’un en parlak yönetmenlerinin kariyerlerinde saklı.

Aşağıda göreceğiniz videolar, seçilmiş yönetmenlerin emekleme evresinde ortaya koyduğu kısa filmler, müzik klipleri ve televizyon reklamlarından oluşuyor. Nereden nereye demek için güzel bir seçki.

DOODLEBUG

Yazan & Yöneten: Christopher Nolan

Inception’ı andıran yapısıyla Doodlebug, Nolan’ın stilinin 1997’den bugüne değişmediğini gösteriyor. Duygusal anlamda yıkılmış bir kahraman, hızlı çekimler ve sürpriz son, Nolan’ın filmlerini güzel yapan belirgin özelliklerden bazıları. Aslında yönetmen, bu filminden önce 1989’da PBS kanalında yayınlanan Tarantula isimli bir kısa film daha çekmişti fakat ne yazık ki zamanın külleri arasında kayboldu.

Nike/Scottie Pippen “I Jam, Therefore I Am”

Yönetmen: David Fincher

David Fincher, Alien serisinin üçüncü filmiyle yıldızını parlatmadan önce uzun süre reklam filmleri ve müzik klipleri yönetti. Nike için çektiği aşağıdaki reklamın yanı sıra Coca Cola, Pepsi, AT&T gibi firmalar için çalıştı; Madonna ve Aerosmith gibi ünlü müzisyenlere/gruplara klipler çekti. Onun reklamlarında 90’ların nostaljik atmosferini hissetmek fazlasıyla mümkün.

The Big Shave

Yönetmen: Martin Scorsese

B-filmlerinin efsane yapımcılarından Roger Corman’ın dikkatini çekmeden önce Martin Scorsese, New York Üniversitesi sinema öğrenciliği döneminde pek çok kısa film yaptı. 1968 tarihli The Big Shave de, yönetmenin 70’teki Woodstock filmi dışında kurgu platformunda yer aldığı bir kısa metraj.

Testere (Kısa Film Versiyonu)

Yönetmen: James Wan

Aslında bunu pek çoğunuz daha önceden seyretmiştir fakat arada kaçıranlar için koymayı uygun gördüm. Uzun metraj versiyonundan farklı olarak Testere’nin kısa versiyonunda yönetmenin sanatçı kimliğini rahatlıkla gözlemlemek mümkün. James Wan’in kan görmeye dayanamadığını da not düşelim.

Amblin

Yönetmen: Steven Spielberg

1968 tarihli Amblin, 50’ye yakın filmde imzası bulunan Steven Spielberg’i ünlü yapan eserlerinin başında geliyor desek yeridir. Filmde birlikte seyahat eden iki yabancının dostluğu ve sevgiyi birbirlerinde bulmalarının öyküsünü seyrediyoruz.

Diğer yazıları Burak Hazine

PGA Adayları

Öncelikle adaylıkları beklenen, şaşırtan ve olmayan adaylıkları ile yarıştan kısmen elenen filmler...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir