4. İtalyan Sinemasıyla Buluşma Başlıyor!

“APPUNTAMENTO CON IL CINEMA ITALIANO 2013”

Sonbaharın en sevilen ve beklenen etkinliklerinden biri olan “İtalyan Sinemasıyla Buluşma” 29 Kasım Cuma günü Beyoğlu Cine Majestic Sineması’nda başlıyor.

5 Aralık tarihine kadar sürecek olan sinema haftasında gösterimde olacak filmler Türkçe alt yazılı olarak izleyici ile buluşacak. İtalya’nın son dönem sinemasına ışık tutacak etkinlikte yer alacak filmler dünya festivallerinde gösterilmiş ve büyük beğeni toplamış örneklerden oluşuyor. İtalyan sinemasının Roberto Ando, Paolo Zucca, Maria Sole Tognazzi gibi usta yönetmenlerinin ve Toni Servillo, Margherita Buy, Antonio Albanese, Stefano Accorsi, Valerio Mastandrea gibi en parlak oyuncularının yer aldığı filmler İstanbul izleyicisine keyif dolu sinema günleri yaşatacak.

FİLMLER:

1. Viva La Liberta’ / Yaşasın Özgürlük (Yönetmen: Roberto Ando’)

Ana muhalefet partisinin sekreteri olan Enrico Oliveri krizdedir.  Gelecek seçim anketleri kaybedeceğini göstermektedir. Bir gece gene bir anlaşmazlık sonucunda iz bırakmadan ortadan kaybolur. Kurumsal ortamlarda ve parti içinde söylentiler ayyuka çıkmıştır ve bu arada eşi Anna ve can sıkıcı lideri Andrea Bottini, kaçışın sebeplerini anlama ve olası  bir suç ortağının kimliğini ortaya çıkarma çabasındadırlar…

2. L’Arbitro / Hakem (Yönetmen: Paolo Zucca)

Sardunya  üçüncü liginin en kötü takımı olan Atletico Pabar kırların efendisi Atletico’nun “peones”lerini kızdırmaya alışık kaba bir “fazendero” olan Brai idaresindeki Montecrastu takımı tarafından her sene olduğu gibi ezilmektedir. Genç göçmen Matzutzi’nin  köye dönüşü şampiyonalık dengelerini  bozar, gençliği ve iyi oyunuyla Atletico Pabarile üstüste zafer kazanmaya başlar. Uluslararası arenada isim sahibi hakem Cruciani’nin profesyonel yükselişi ve bir kan davasına karışan Montecrastu takımındaki iki kuzen futbolcunun da devreye girişiyle ile takımların maceraları  bir döngü kazanır.

3. La Variabile Umana / İnsan Faktörü (Yönetmen: Bruno Oliviero)

Geceleyin, Milano’daki binaların pencereleri arkalarında özel hayatlar ve odalar saklamaktadır. Bazen, aynen bu gece olduğu gibi, ofisleride, bir adamı da, 3 sene önce ölen karısından sonra işinden yorgun düşen müfettiş Monaco’yu da saklar. Müfettişin masasına belgeler, cinayet fotoğrafları, soğumuş suç delilleri vardır. Monaco’nun dayanabilmek için kendine koymuş olduğu kurallar, suç kokularıyla, insanlarla ilişkiyi öngörmemektedir. Sadece kontrol edilmesi gereken belgelerdir. Bu gece, Emniyetin bu odasına, Bay Ullrich cinayetinden başka, üzerinde bir silahla yakalanan müfettişin kızı Linda da girer. Bürokrasi tarafından korunan yıkılmaz komser kimliği, babalık kimliğiyle tehlikeye düşmek üzeredir. Monaco, özel hayatını çok fazla ihmal ettiğini ve ayrıca artık bir zamanlardaki gibi pek çok polisin hocası olan – hatta öğrencisi ve dostu Levi’nin bile – o polis olmadığının çok acı bir şekilde farkına varır.

4. L’intrepido / Korkusuz (Yönetmen: Gianni Amelio)

Farzedelim yeni bir iş olsun ve bunun adı “yedekçilik” olsun. Bu işi her gün yapan işsiz bir adam düşünelim. Gerçekten sınırlarının üstünde çalışsın ve kendi çapında mutlu biri olsun. Tek yaptığı, her gün bir kaç saatliğine de olsa şu yada bu nedenle işine gidemeyen insanların yerini alıp onların işini yapsın.  Kahramanımız azla yetinmesini, mutlu olmasını bilmektedir ve onun için para hayattaki tek şey değildir: formda kalmak, kriz anlarında paniğe kapılmamak daha önemlidir. Farzedelim ki, kahramanımızın 20 yaşında ilah gibi saksofon çalan sanatçı bir oğlu olsun. Tün bunlarında arasında   hayata bir adım atmak için duyduğu arzunun ardında bir sır saklayan huzursuz ve tedbirli bir Lucia’nın da var olduğunu düşünelim. Hepsi gelecek bölüme sağ salim varmayı başarabilecekler mi?

5. Viaggio Solo / Yalnız Geziyorum (Yönetmen: Maria Sole Tognazzi)

İrene, 40 yaşında, kocasız, çocuksuz ama herkesin düşlediği bir işe sahiptir: işi ise büyük lüks otellerin kalite standartlarını kimliğini bildirmeden denetleyen “süpriz konuk”olmaktır. İşi dışında hayatında; uçuk kaçık hep koşuşturma içinde olan evli ve çocuklu kızkardeşi Silvia, eski nişanlısı Andrea yer almaktadır. İrene istikrarlı bir hayata karşı hiç istek duymamaktadır. Kendisini özgür ve ayrıcalıklı hissetmektedir. Ama bu gerçek özgürlük müdür? Bir şeyler bu olguyu tartışmaya açacaktır.

6. La Mia Classe / Sınıfım (Yönetmen: Daniele Gaglianone)

Kendilerini oynayan yabancıların oluşturduğu bir sınıfta öğretmen kimliğine bürünen  italyanca dersleri veren bir aktör. Ama çekimler esnasında meydana gelen bir olay gerçeğin ortaya çıkmasına neden olur. Yönetmen “stop” der ama grubun tamamı  artık oyuna katılmıştır: şimdi hepsi “gerçek bir kurguda” bir hikayenin oyuncuları durumundadır.

7. Gli Equilibristi / Cambazlar (Yönetmen: Ivana De Matteo)

Giulio (Valerio Mastandrea) 40 yaşındadır ve görünüşte sakin bir hayat sürmektedir. Kirada bir ev, sabit bir iş, taksitle alınmış bir araba, sempatik ama asi bir kız evlat, tatlı ve hayal aleminde bir bebek, seven ve ihanet eden bir eş (Barbara Bobulova). Giulio terkedilir ve masalı bir anda çöker gider. Günümüzde ayrılmaya “cesaret edemeyen” bir çiftin başına neler geliyor? Cambazlar, bir dizi trajik ve ironik olaylar vasıtasıyla, zenginlikle fakirlik arasındaki sınırın ne kadar kırılgan olduğunu bir insanın aniden keşfetmesini anlatıyor.

*FİLMLER BEYOĞLU CİNE MAJESTİC SİNEMASININ 4 NUMARALI SALONUNDA GÖSTERİMDE OLACAK.

*BİLETLER 5 TL VE KAPIDAN ALINABİLECEK.

* SEANS SAATLERİ:

29 KASIM, CUMA AÇILIŞ FİLMİ SAAT 20.30 – VIAGGIO SOLO / YALNIZ GEZİYORUM – FİLMİN YÖNETMENİ MARİA SOLE TOGNAZZI’NİN KATILIMIYLA
*30 KASIM İTİBARİYLE SEANS SAATLERİ 16.00 / 18.00 / 20.30

 

BEYOĞLU CİNE MAJESTİK
ADRES: Kuloğlu Mah. 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
TEL: +90 212 244 97 07

Diğer yazıları Burak Hazine

Piranha 3DD (2012)

2010 yılında vizyonda korku komedi türünün beğenilen örneklerinden Piranha’nın devam filmi Piranha...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir