Hayao Miyazaki Çizim Tahtasına Geri Dönüyor (GÜNCELLEME)

Şimdilerde Ghibli Stüdyoları’nın en çok beğenilen işlerinden olan The Wind Rises (fragman), Oscar maratonundaki macerasına devam ededursun; yaşayan en büyük yönetmenlerden ve muhtemelen en büyük animasyoncu Hayao Miyazaki’nin emekli olacağı haberleri bir kez daha rafa kaldırılacak gibi gözüküyor. Sonbaharda katıldığı festivallerde artık işini sonlandıracağına dair açıklamalarda bulunan 82 yaşındaki sinemacının yeni dönem planları Ghibli Stüdyoları’nın yapımcısı tarafından sızdırıldı.

wind risesHer ne kadar uzun metraj animasyon kulvarına dönüş yapıp yapmayacağına dair bir şey söylenmemiş olsa da Miyazaki’nin çizim tahtasına dönmesi için çok fazla beklememize gerek olmayacak. Geçtiğimiz hafta sonu bir Japon TV kanalına konuşan Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki, stüdyonun kurucusunun yakın dönem planları hakkında ipuçları verdi. “Sanırım yeni bir manga dizisine başlayacak. En başından beri hoşuna giden şeyleri çizmeye bayılıyordu. Bu onun problemleriyle başa çıkma metodu,” diyen Suzuki, Miyazaki’nin şimdilerde üzerinde çalıştığı projenin Japon Eyalet Savaşları döneminde geçen bir samuray savaşçısı temalı olduğunu söyleyip, “daha fazla konuşursam kızacaktır, en iyisi konuşmayı burada keselim” diye ekledi.

Miyazaki’nin son filmi The Wind Rises, Pearl Harbor’ı yerle bir edecek uçağı yaratan adamın hayatını anlatıyor. Filmin yapımcıları, 71. Altın Küre Ödülleri‘nde Japonya adına yabancı dilde en iyi film kategorisinde, 86. Oscar Ödülleri‘nde ise en iyi animasyon film kategorisinde yarışmak için başvuruda bulundu. Ghibli Stüdyoları’nın iki kurucusundan diğeri olan yönetmen Isao Takahata (yeni filmi Prenses Kaguya‘nın fragmanı burada) da arkadaşı Miyazaki hakkında “bu sefer ciddi olduğunu söyledi ama bence fikrinin değişme ihtimali var -ki bence değişecek çünkü onu çok uzun zamandır tanıyorum. Eğer bu gerçek olursa çok fazla şaşırmayın” dedi.

GÜNCELLEME

Yönetmenin üzerinde çalıştığı manga çizimlerinden ilk görseller yayınlandı.

miyazaki

miyazaki_1

miyazaki_2

miyazaki_3

miyazaki_4-620x348

Diğer yazıları Burak Hazine

Oscar Sürprizleri

Amerikan Akademi’si sağolsun her yıl en az 2-3 kategoride çoğu seyirci, yorumcu...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir