Ingmar Bergman & Liv Ullmann Fotoğraf Sergisi

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 15 Kasım – 29 Aralık 2013 tarihleri arasında İskandinav sinemasının dünyaca ünlü çifti, Liv Ullmann ve Ingmar Bergman fotoğraflarından oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor.

Norveç Büyükelçiliği tarafından, Norveç Film Enstitüsü ve TÜRVAK-Türker İnanoğlu Vakfı işbirliğinde, Det Norske Veritas ve Jotun desteğiyle gerçekleştirilen sergi, Norveçli aktris Liv Ullmann ve İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman’ın, hem kişisel hem de profesyonel ilişkilerine tanıklık eden 35 fotoğraftan oluşuyor. Film sahneleri, kamera arkası görüntüleri ve özel portrelerin yer aldığı sergi, St. Petersburg ve Moskova’dan sonra İstanbul’da, TÜRVAK Sinema Müzesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide Liv Ullmann’ı, aynı filmlerde rol aldığı arkadaşları Bibi Andersson, Max von Sydow, Per Oscarsson, Harriet Andersson, Erland Josephson ve Ingrid Bergman’la aynı kare içinde sunan fotoğraflara, Liv ve Ingmar birlikteliğine tanıklık eden özel fotoğraflar eşlik ediyor. Kariyeri boyunca gizemli ve karmaşık kadın karakterlere hayat veren efsanevi aktris Liv Ullmann’ın yakın plan portreleri, Bergman sinemasının özelliklerini yansıtıyor.

Sergi kapsamındaki film programında, ikisi belgesel sekiz yapım ilk kez Türkçe altyazıyla TÜRVAK Müzesi Sinema Salonu’nda sinemaseverlerle buluşuyor. Gösterimler 15 Kasım Cuma akşamı, Hintli sinemacı Dheeraj Akolkar’ın, 42 yıl süren Liv Ullmann ve Ingmar Bergman birlikteliğini beyazperdeye taşıdığı “Liv & Ingmar” adlı belgesel filmiyle başlıyor. Liv Ullmann’ın başrol oynadığı ilk filmlerin yanı sıra, yönetmeni olduğu filmlere de yer veren program, Ullmann ve Bergman ilişkisindeki ikinci döneme odaklanıyor.

Liv Ullmann & Ingmar Bergman

1938 yılında Tokyo’da doğan Liv Ullmann, çocukluğunun büyük bölümünü Trondheim’da (Norveç) geçirdi. Londra’da tiyatro eğitimi aldı ve sahneye ilk kez 1957’de Stavanger’deki Rogaland Tiyatrosu’nda Anne Frank rolü ile çıktı. Tiyatro kariyerine Oslo’da devam eden Liv Ullmann, sinema filmlerinde de rol almaya başladı ve 1959’da Norveçli usta yönetmen Edith Carlmar’ın Asi Kız filminde ilk kez başrol oynadı.

Liv Ullmann’ın kariyerini, kendi ifadesiyle “yaşamını değiştiren” erkek Ingmar Bergman oldu. Norveçli aktris Liv Ullmann ve İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman, 1964 yılında Stockholm’de tanıştı. 5 yıl büyük bir aşk yaşayan ve bir kız çocukları (Linn Ullmann) olan çift, Ingmar Bergman’ın 2007’deki vefatına kadar dostluklarını ve iş arkadaşlıklarını sürdürerek on iki yapımda birlikte çalıştı. İskandinav sinemasının uluslararası sinema tarihinde yerini almasını sağlayan bu yapımlar, kuzey ülkelerindeki bağımsız sinemanın gelişmesine de öncülük etti.

İlk ortak çalışmaları Persona (1966), Liv Ullmann’ın dünya çapında tanınmasını sağladı. Ingmar Bergman’ın başyapıtlarından biri olan Persona, o dönemde birlikte yaşadıkları, Bergman’la özdeşleşen İsveç’teki Fårø Adası’nda çekildi. Bergman’ın ilham perilerinden biri olarak adlandırılan Liv Ullmann, Persona’dan sonra usta yönetmenin Utanç (1968), Kurtların Saati (1968), Tutku (1969), Çığlıklar ve Fısıltılar (1973), Evlilik Yaşamından Sahneler (1973), Yüz Yüze (1976), Yılanın Yumurtası (1977) ve Sonbahar Sonatı (1978) filmlerinde de başrol oynadı.

Broadway’de sahnelenen, Henrik Ibsen’in Bebek Evi (1975) oyunundaki Nora rolüyle bir tiyatro oyuncusu olarak da uluslararası ün kazanan Ullmann, 1977 yılında Değişim isimli otobiyografik kitabı yayınladı. 1992’de Sofie filmiyle yönetmenliğe adım attı. İkinci filmi Kristin Lavransdatter (1995) ardından yönettiği Özel İtiraflar (1996) ve Sadakatsiz (2000) filmlerinin senaryolarını Ingmar Bergman yazdı.

Yaşamı boyunca elliyi aşkın filme yönetmen ve senarist olarak imza atan; Shakespeare, Molière, Ibsen, Çehov ve Strindberg’in oyunlarını sahneye koyan Ingmar Bergman, son filmi Saraband (2003)’da da yine Liv Ullmann’la çalıştı. 2012 yılında Hintli sinemacı Dheeraj Akolkar, Liv & Ingmar belgeseliyle, 42 yıl süren bu efsanevi birlikteliği beyazperdeye taşıdı.

“Ibsen’in Sıradışı Kadınları”

Bahar Akpınar’ın “Ibsen’in Sıradışı Kadınları” kitabının tanıtımı da “Liv Ullmann&Ingmar Bergman” sergisi kapsamında, Norveç Büyükelçiliği tarafından, Jotun desteğiyle TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde gerçekleşiyor. Modern tiyatronun kurucularından biri olarak adlandırılan Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in (1828-1906), Türkçe’ye çevrilmiş tüm oyunlarının dramaturjik analizlerini arka plan bilgileriyle birlikte ilk kez sunan bu çalışma, Feminist Metodoloji’yi kullanarak, Liv Ullmann’ın da hem tiyatro sahnesi hem de beyazperdede canlandırdığı, Ibsen oyunlarındaki sıradışı kadın karakterlerini inceliyor.

Liv Ullmann & Ingmar Bergman Fotoğraf Sergisi

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde 15 Kasım – 29 Aralık 2013 tarihleri arasında ziyarete açık olan sergi, Liv Ullmann ve Ingmar Bergman’ın hem kişisel hem de profesyonel ilişkilerini gözler önüne seren, film sahneleri, kamera arkası görüntüleri ve özel portrelerin yer aldığı 35 fotoğraftan oluşuyor.

Sergide Liv Ullmann’ı, aynı filmlerde rol aldığı arkadaşları; Bibi Andersson, Max von Sydow, Per Oscarsson, Harriet Andersson, Erland Josephson ve Ingrid Bergman’la aynı kare içinde sunan fotoğraflara, Liv ve Ingmar birlikteliğine tanıklık eden özel fotoğraflar eşlik ediyor. Kariyeri boyunca gizemli ve karmaşık kadın karakterlere hayat veren efsanevi aktris Liv Ullmann’ın yakın plan portreleri, Bergman sinemasının özelliklerini yansıtıyor.

“Liv Ullmann & Ingmar Bergman” fotoğraf sergisi, müzenin ikinci katında bulunan TÜRVAK Sergi Salonu’nda Pazartesi günleri hariç her gün, 10:00-18:00 arasında gezilebilir.

Film Programı

Sergi kapsamındaki film programı; ikisi belgesel sekiz yapımı izleyiciyle buluşturuyor. Liv Ullmann’ın başrol oynadığı ilk filmlerden örneklerin yanı sıra, yönetmeni olduğu filmlere de yer vererek, Ullmann ve Bergman ilişkisindeki ikinci döneme odaklanıyor.

15 Kasım 2013, 20:00
Liv & Ingmar (2012)
Yönetmen: Dheeraj Akolkar
Süre: 80 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

16 Kasım 2013, 14:30
Asi Kız / Un Flukt (1959)
Yönetmen: Edith Carlmar
Senaryo: Otto Carlmar
Eser: Nils Johan Rud “Ettersøkte er 18 år”
Oyuncular: Liv Ullmann, Atle Merton, Rolf Søder
Süre: 90 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

16 Kasım 2013, 16:30
An-Magritt (1969)
Yönetmen: Arne Skouen
Senaryo: Arne Skouen
Eser: Johan Falkberget “Nattens brød”
Oyuncular: Liv Ullmann, Per Oscarsson, Wolf von Gersum, Claes Gill
Süre: 96 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

23 Kasım 2013, 15:00
Bir Yaşamdan Sahneler / Scener fra et Liv (1997)
Yönetmen: Edvard Hambro
Süre: 77 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

30 Kasım 2013, 15:00
Sofie (1992)
Yönetmen: Liv Ullmann
Senaryo: Liv Ullmann, Peter Poulsen
Eser: Henri Nathansen “Mendel Philipsen og soen”
Oyuncular: Karen-Lise Mynster, Ghita Nørby
Süre: 145 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

7 Aralık 2013, 15:00
Kristin Lavransdatter (1995)
Yönetmen: Liv Ullmann
Senaryo: Liv Ullmann
Eser: Sigrid Undset “Kristin Lavransdatter”
Oyuncular: Linus Aaberg, Gisken Armand, Berard Arnø
Süre: 180 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

14 Aralık 2013, 15:00
Özel İtiraflar / Enskilda Samtal (1996)
Yönetmen: Liv Ullmann
Senaryo: Ingmar Bergman
Oyuncular: Pernilla August, Max von Sydow, Samuel Fröler
Süre: 196 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

21 Aralık 2013, 15:00
Sadakatsiz / Troløs (2000)
Yönetmen: Liv Ullmann
Senaryo: Ingmar Bergman
Oyuncular: Lena Endre, Erland Josephson, Krister Henriksson
Süre: 150 dakika
İngilizce ve Türkçe altyazılı

* Film gösterimleri halka açık ve ücretsizdir

TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ VE SANAT KİTAPLIĞI
Yeniçarşı Caddesi No:24 Beyoğlu, İstanbul
0 212 245 80 92 www.turvak.com info@turvak.com

Diğer yazıları Burak Hazine

Like Crazy (2011)

Geçtiğimiz sene Sundance Film Festivali’nde drama dalında en iyi film ödülünü kazanarak...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir