J.R.R. Tolkien’in Hayatı Sinemaya Uyarlanıyor!

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin arkasında olan şanslı stüdyo Warners Bros’tu fakat sonunda bu epik fantastik öykülerin kaynağı olan muhteşem zekayı beyazperdeye taşıyacak olan yapım şirketi Fox Searchlight oldu. Hayır, elbette bahsettiğimiz isim Peter Jackson değil.

LA Times’ın haberine göre yapımcı şirket, Orta Dünya efsanesinin yaratıcısı J.R.R. Tolkien’in hayatını beyazperdeye uyarlamak için kolları sıvadı. Senaryoyu İrlandalı sinemacı David Gleeson’a teslim eden ekip, projenin isminin şimdilik Tolkien olacağını da duyurdu. Sorumlu yapımcı koltuğunda oturacak isim ise The Heat’ten tanıdığımız Peter Chernin. Habere göre senarist Gleeson, sıkı bir Tolkien hayranı ve Orta Dünya konusunda da hayli bilgili.

J.R.R. Tolkien 1892 yılında Güney Afrika’da doğdu ve babasının ölümünün ardından İngiltere’ye yerleşti. Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü ve I. Dünya Savaşı’nda cephede yer aldı. Savaşın ardından Pembroke Üniversitesi’nde profesör olarak işe başladı. O sırada çocukları için yazdığını söylediği Hobbit masalını ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk iki kitabını kaleme aldı.

Gleeson’ın senaryosu daha çok Tolkien’in I. Dünya savaşı ve Pembroke Üniversitesi dönemlerine odaklanacak ve teması, yazarın gerçek yaşantısının eserlerindeki kurguyu ne yönde etkilediği üzerine olacak.

Tolkien projesi ünlü yazarın hikayesini anlatmak için atılan ilk adım değil fakat bugüne kadar kendisini anlatan ciddi bir uzun metraj biyografik film yapılmadı. Daha önce Steve Hillard’ın Tolkien’in II. Dünya Savaşı dönemlerini anlattığı romanı Mirkwood’u uyarlamaya çalışanlar çıksa da söz konusu proje devam ettirilmemişti. Tolkien’in şimdiki mirasçılarının yeni proje için senarist Gleeson ile işbirliği yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Un amour de jeunesse (Goodbye First Love – 2011) Elveda İlk Aşk

Gençlik aşkları unutulmaz derler. Yaşamın sillesini yememiş, kendi hayal dünyalarında yaşayan ve...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir