‘Yerçekimi’ İçin Kısa Metraj Spin-Off: Aningaaq

Alfonso Cuaron’ın pek çoğuna göre sinemada devrim yaratan ve hasılatını gün geçtikçe arttırmaya devam eden uzay filmi Gravity‘yi (Yerçekimi) izleyenler Sandra Bullock’un karakteri olan Ryan Stone’un bir Rus uzay kapsülünde kapana kısılıp yabancı bir erkek sesiyle radyo frekansı üzerinden iletişime geçmeye çabaladığı sahneyi rahatlıkla hatırlayacaktır. İşte o sahnede, radyo dalgalarının ulaştığı diğer uçta gerçekleşen olaylar, Yerçekimi‘nin senaristlerinden ve Alfonso Cuaron’un oğlu Jonas Cuaron’un çektiği 7 dakikalık kısa filmde işlendi.

Aningaaq ismini taşıyan kısa film Warner Home Video tarafından finanse edildi ve ilk başta filmin Blu-Ray sürümünün ekstralarında yer alması planlandı. Fakat Aningaaq’ın serüveni Venedik ve Telluride gibi önemli festivallere kadar uzandı. Şimdilerde ise Warner Bros şirketi bu kısa filmi En İyi Kısa Metraj Film Oscar’ı kategorisinde aday göstermek için çabalıyor. Eğer bunu başarırlarsa Akademi Ödülleri tarihinde bir ilk gerçekleşmiş olacak: Aynı hikaye kurgusundan çıkan hem uzun metraj bir film hem de onun spin-off’u olan kısa metraj film aynı sene içinde Oscar’a aday gösterilecek.

Aningaaq’ı yaratma fikri, Cuaron’ların Yerçekimi senaryosu üzerinde çalıştıkları zamana dayanıyor. Filmde Grönland’da bir kumanda fiyordunda elinde telsiziyle bir Eskimoyu seyrediyoruz. Jonas Cuaron, filmde geçen malum sahne için “O an, seyircinin ve baş karakterin sonunda esas problemi çözdüğüne dair umutlarını yükselttiği andı. Sonra fark ettiler ki her şey birdenbire yok oldu” diyor. Gerilla stiliyle çektiği kısa filmi için yaklaşık 100 bin Dolar harcayan genç sinemacı, Aningaaq’ın çekimlerini de Yerçekimi’nin son ses miksajlarının yapıldığı dönemde bitirmiş. Ortaya ise Aningaaq ve Doktor Ryan arasında geçen bir diyalog filmi çıkmış. Jonah Cuaron, yaptığı işin Yerçekimi’nden bağımsız olarak ayakta durabilecek bir kısa film olması konusunda dikkatli davrandığını da belirtiyor.

Filmi aşağıdan izleyebilirsiniz. Yerçekimi’ni sevdiyseniz Aningaaq’ı da fazlasıyla seveceğiniz kesin. Cuaron’ların Oscar tarihini yeniden yazacak olma ihtimali ise hepsinden daha güzel.

Diğer yazıları Burak Hazine

Drinking Buddies (2013) Akşamdan Kalanlar

Joe Swanberg deyince akan sular durur, durmalı. Amerikan bağımsız sinemasının en yeni(likçi),...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir