Özgün Müzik Oscar Ödülü İçin 114 Film Aday

86. Akademi Ödülleri için geri sayım hızla devam ederken gün geçtikçe çeşitli kategorilerde aday adayı statüsü kazanan filmler ve isimler de açıklanıyor. Animasyon, yabancı dilde film, görsel efekt, belgesel, kısa film, kısa animasyon ve kısa belgesel kategorilerinin ardından sıra en iyi özgün müzik Oscar 2014 aday adaylarına geldi. Diğer listelerden farklı olarak 114 gibi kalabalık bir film/müzisyen listesi açıklayan Akademi, özgün müzik Oscar’ı için oldukça katı kurallar koymuş durumda. Bir filmin bu kategoride adaylık elde edebilmesi için müziklerin daha önce hiçbir yerde ve hiçbir formatta yayınlanmamış olması, o filmin özgün ruhuna hitap etmesi, var olan şarkıların ya da bestelerin üzerinde oynama yapılarak elde edilmemesi, şarkılar tarafından domine edilen bir yapıda olmaması ve çoklu isimlerce bestelenmemesi şartları aranıyor.

Aşağıda yer alan 114 film ve besteci, Akademi’nin müzisyenler branş üyeleri tarafından değerlendirilerek puanlamaya tabi tutulacak ve en yüksek puanı alan 5 isim adaylık statüsü elde edecek. 86. Akademi Ödülleri adayları 16 Ocak 2014 günü Türkiye saati ile 15.30’da açıklanacak. Altın Küre’ye aday olan yapımlar ve bestecilerin aşağıdaki listede kırmızı ile vurgulandığını belirtelim. Listede yer alan sürpriz ise turuncu olarak vurgulanmış durumda.

“Admission,” Stephen Trask, besteci
“Ain’t Them Bodies Saints,” Daniel Hart, besteci
“All Is Lost,” Alex Ebert, besteci
“Alone Yet Not Alone,” William Ross, besteci
“The Armstrong Lie,” David Kahne, besteci
“Arthur Newman,” Nick Urata, besteci
“At Any Price,” Dickon Hinchliffe, besteci
“Austenland,” Ilan Eshkeri, besteci
“Before Midnight,” Graham Reynolds, besteci
“The Best Man Holiday,” Stanley Clarke, besteci
“The Book Thief,” John Williams, besteci
“The Butterfly’s Dream,” Rahman Altin, besteci
“The Call,” John Debney, besteci
“Captain Phillips,” Henry Jackman, besteci
“Closed Circuit,” Joby Talbot, besteci
“The Company You Keep,” Cliff Martinez, besteci
“The Conjuring,” Joseph Bishara, besteci
“Copperhead,” Laurent Eyquem, besteci
“The Counselor,” Daniel Pemberton, besteci
“The Croods,” Alan Silvestri, besteci
“Despicable Me 2,” Heitor Pereira, besteci
“Elysium,” Ryan Amon, besteci
“Ender’s Game,” Steve Jablonsky, besteci
“Enough Said,” Marcelo Zarvos, besteci
“Epic,” Danny Elfman, besteci
“Ernest & Celestine,” Vincent Courtois, besteci
“Escape from Planet Earth,” Aaron Zigman, besteci
“Escape from Tomorrow,” Abel Korzeniowski, besteci
“Evil Dead,” Roque Baños, besteci
“47 Ronin,” Ilan Eshkeri, besteci
“42,” Mark Isham, besteci
“Free Birds,” Dominic Lewis, besteci
“Free China: The Courage to Believe,” Tony Chen, besteci
“Fruitvale Station,” Ludwig Goransson, besteci
“G.I. Joe: Retaliation,” Henry Jackman, besteci
“Gangster Squad,” Steve Jablonsky, besteci
“Gravity,” Steven Price, besteci
“The Great Gatsby,” Craig Armstrong, besteci
“The Hangover Part III,” Christophe Beck, besteci
“Hansel & Gretel Witch Hunters,” Atli Örvarsson, besteci
“Haute Cuisine,” Gabriel Yared, besteci
“Her,” William Butler & Owen Pallett, besteci
“The Hobbit: The Desolation of Smaug,” Howard Shore, besteci
“Hollywood Seagull,” Evgeny Shchukin, besteci
“Hours,” Benjamin Wallfisch, besteci
“How Sweet It Is,” Matt Dahan, besteci
“The Hunger Games: Catching Fire,” James Newton Howard, besteci
“Identity Thief,” Christopher Lennertz, besteci
“The Incredible Burt Wonderstone,” Lyle Workman, besteci
“Insidious: Chapter 2,” Joseph Bishara, besteci
“Instructions Not Included,” Carlo Siliotto, besteci
“The Internship,” Christophe Beck, besteci
“The Invisible Woman,” Ilan Eshkeri, besteci
“Iron Man 3,” Brian Tyler, besteci
“Jack the Giant Slayer,” John Ottman, besteci
“Jobs,” John Debney, besteci
“Kamasutra 3D,” Sreejith Edavana & Saachin Raj Chelory, besteci
“Labor Day,” Rolfe Kent, besteci
“Lee Daniels’ The Butler,” Rodrigo Leão, besteci
“Live at the Foxes Den,” Jack Holmes, besteci
“Love Is All You Need,” Johan Söderqvist, besteci
“Mama,” Fernando Velázquez, besteci
“Man of Steel,” Hans Zimmer, besteci
“Mandela: Long Walk to Freedom,” Alex Heffes, besteci
“The Missing Picture,” Marc Marder, besteci
“Monsters University,” Randy Newman, besteci
“The Mortal Instruments: City of Bones,” Atli Örvarsson, besteci
“Mud,” David Wingo, besteci
“Murph: The Protector,” Chris Irwin & Jeff Widenhofer, besteci
“Now You See Me,” Brian Tyler, besteci
“Oblivion,” Anthony Gonzalez & Joseph Trapanese, besteci
“Oldboy,” Roque Baños, besteci
“Olympus Has Fallen,” Trevor Morris, besteci
“Oz The Great and Powerful,” Danny Elfman, besteci
“Pacific Rim,” Ramin Djawadi, besteci
“Pain & Gain,” Steve Jablonsky, besteci
“Percy Jackson: Sea of Monsters,” Andrew Lockington, besteci
“Philomena,” Alexandre Desplat, besteci
“The Place beyond the Pines,” Mike Patton, besteci
“Planes,” Mark Mancina, besteci
“Prisoners,” Jóhann Jóhannsson, besteci
“R.I.P.D.,” Christophe Beck, besteci
“Reaching for the Moon,” Marcelo Zarvos, besteci
“Romeo & Juliet,” Abel Korzeniowski, besteci
“Runner Runner,” Christophe Beck, besteci
“Rush,” Hans Zimmer, besteci
“Safe Haven,” Deborah Lurie, besteci
“Salinger,” Lorne Balfe, besteci
“Saving Mr. Banks,” Thomas Newman, besteci
“The Secret Life of Walter Mitty,” Theodore Shapiro, besteci
“Short Term 12,” Joel P. West, besteci
“Side Effects,” Thomas Newman, besteci
“The Smurfs 2,” Heitor Pereira, besteci
“The Spectacular Now,” Rob Simonsen, besteci
“Star Trek Into Darkness,” Michael Giacchino, besteci
“Stoker,” Clint Mansell, besteci
“Thor: The Dark World,” Brian Tyler, besteci
“Tim’s Vermeer,” Conrad Pope, besteci
“Trance,” Rick Smith, besteci
“Turbo,” Henry Jackman, besteci
“12 Years a Slave,” Hans Zimmer, besteci
“2 Guns,” Clinton Shorter, besteci
“The Ultimate Life,” Mark McKenzie, besteci
“Unfinished Song,” Laura Rossi, besteci
“Wadjda,” Max Richter, besteci
“Walking with Dinosaurs,” Paul Leonard-Morgan, besteci
“Warm Bodies,” Marco Beltrami & Buck Sanders, besteci
“We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks,” Will Bates, besteci
“We’re the Millers,” Theodore Shapiro & Ludwig Goransson, besteci
“What Maisie Knew,” Nick Urata, besteci
“Why We Ride,” Steven Gutheinz, besteci
“The Wind Rises,” Joe Hisaishi, besteci
“Winnie Mandela,” Laurent Eyquem, besteci
“The Wolverine,” Marco Beltrami, besteci

Diğer yazıları Burak Hazine

The Counselor Soundtrack

Ridley Scott’ın yönettiği ve Brad Pitt, Michael Fassbender, Javier Bardem, Cameron Diaz,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir