Ruhlar Bölgesi Bölüm 2 (Insidious Chapter 2)

Bu sene The Conjuring ile özgün içerik üretmekte, üretmeye çalışsa bile başka şekillerde ele ayağa düşmüş olan korku sinemasına yeni bir soluk getirmeyi başaran ve ortalama seyirciyi memnun eden James Wan, 2010 tarihli Ruhlar Bölgesi‘nin devam filmini de The Conjuring ile aynı sezon içine sığdırmayı başardı. Üçüncü filminin 2015 yılında vizyona gireceği üçlemenin ilk filmini (çoğunluğun aksine) hiç beğenmesem de Ruhlar Bölgesi Bölüm 2’nin salt değerlendirmesi bir yana, iyi bir devam filmi olduğunu söylemek fazlasıyla mümkün.

insidious-philip-friedman1İlk filmin kaldığı yerden devam eden Ruhlar Bölgesi Bölüm 2, tahmin edeceğiniz gibi oğlunu kurtarmak için kendini feda eden Josh (Patrick Wilson) ve eşi Renai’in (Rose Byrne) yaşadıkları travma sonrasında yeni bir hayata adım atma çabaları üzerine kuruluyor. 1986 yılından bir bölümle daha ilk dakikalarda korku dozunu üst seviyelerde tutan yönetmen James Wan, ilk filmde de parmağı bulunan Leigh Whannell ile kafa kafaya verip yüksek zeka ürünü bir metot kullanarak ilk filmin hikayesindeki boşlukları tamamen doldurmayı başaracak bir hikaye kaleme alıyorlar. Gizemi daha bol, adrenaline bağlı yönü daha güçlü bir film olarak karşımıza çıkan Ruhlar Bölgesi Bölüm 2, bu yönden ele alındığında kendi başına ayakta duran bir filmden ziyade ilk filmin açıklarını kapatmak üzere üzerine gidilmiş bir zorunluluk gibi dursa da Ruhlar Bölgesi’ne göre daha profesyonel olduğunu söylemek mümkün. Tarihten aldığı korku klişeleriyle modern korku sinemasına bakışı harmanlayan yönetmen, bir hayli hızlı akıp her anında seyircisini şaşırtmayı başardığı bu hikayesinde The Conjuring ile birlikte korku türündeki olgunluğunu bir üst seviyeye taşıyor.

3S7C1849.CR2

Modern korku sinemasındaki performansların dikkate bile alınmadığını düşündüğümüzde, özellikle Patrick Wilson’ın karakteriyle bütünleşmesiyle ilgi çeken rol yeteneği, Ruhlar Bölgesi Bölüm 2’nin yalnızca iyi bir devam filmi olmasından ziyade yönetmenin her anlamda filme hakim olduğunu ve bu hakimiyetini oyuncular üzerinde de gösterebildiğini kanıtlar nitelikte. Senaryodaki ince kurnazlıklar ve kalabalık oyuncu kadrosu da bunu destekliyor zira karakterler de filmde her biri için tam kıvamında diyebileceğimiz bir dozda işlenmiş. Gereksiz ya da gerekli ayrımı yapmaya müsaade etmeden, her bir tiplemenin hikayeyi tamamlayıcı bir unsur olduğunu bizzat gözlemlemek James Wan sineması için umutları arttırmak konusunda da hayli etkili diyebiliriz.

Üçlemenin son filmi için seyircinin pek anlam vermesini beklemediğim bir finalle kapanışını yapan ve ilk filmde olduğu gibi meraklandıran Ruhlar Bölgesi Bölüm 2, belki tek başına ayakta duramasa da öncülü orada var olduğu sürece onun (bana göre olmayan) başarısını katlayan bir yapım. Wan’in The Conjuring’de uyguladığı klasik ve modern korku türü harmanlaması üzerinden gittiği temasıyla korku sinemasına farklı bakış atan kesimleri orta noktada buluşturmayı hedeflediğini iddia etmek çok da absürt olmayacaktır.

Diğer yazıları Burak Hazine

Sight & Sound’dan 2014’ün En İyi 20 Filmi

2014’ün de sonuna geldik. Biz biraz erken davranıp belli aralıklarla güncellenen 2014’ün...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir