71. Altın Küre Ödülleri Tahminleri

Günler çabuk geçiyor. Oscar adayları gelecek hafta açıklanacak. Meslek birlikleri ve BAFTA Ödülleri adayları ise çoktan açıklandı. Artık yarışta kimlerin olacağını az çok biliyoruz; bu bilginin kaynağı ise  büyük oranda Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin dağıttığı Altın Küre Ödülleri’nin 2013 adaylarıydı. Bu yıl 71’inci kez düzenlenecek olan Altın Küre Ödülleri popüler sinemaya meyli, kategorileri drama ve komedi/müzikal şeklinde ayırıyor oluşu ve -daha çok katılanlar için geçerli olsa da- sınırsız içki sunmasıyla diğer törenlerden ayrılıyor.

Bu yıl 12 Years a Slave ve American Hustle’ın yedişer adaylıkla başı çektiği Altın Küre’ler aslında listeler itibariyle herkesi fazlasıyla memnun etmeyi başardı. Önceki senelerde reyting uğruna Angelina Jolie’nin çektiği filmi dahi yabancı dilde en iyi film kategorisinde aday gösterme gafletinde bulunan HFPA, bu sene oldukça adil olduğunu düşündüğüm ve kesinlikle başarılı olduğu halde yarışta kendine yer bulmakta zorlanan isimler ve filmleri listelerine ekleyerek oldukça doğru bir işe imza attı (darısı Akademi’nin başına). Şimdi yavaş yavaş ve en önemlisi kısa kısa, 71. Altın Küre Ödülleri tahminlerine başlayalım. Adayları hatırlamak için buraya tıklamanız yeterli.

En İyi Film – Drama

Kimin kazanacağı aylar öncesinden belliydi fakat yine de bir umut Gravity’nin beğeni toplaması ihtimali üzerinde durmak gerekiyor. Nasılsa HFPA zamanında Avatar’ı bu ödüle layık görmüştü (keşke Akademi de aynı tercihte bulunsaydı!)

Kazanacak: 12 Years a Slave
Kazanabilir: Gravity
Kazanmalı: Gravity

12_years_a_slave_featured1-618x400

En İyi Erkek Oyuncu – Drama

Aslında tahmin yürütmenin zor olduğu bir kategori. İçten içe Redford ve McConaughey diyesim gelse de frontrunner’ı iki ödülle göndereceklerine inanmadığım için Ejiofor’dan yana kullandım oyumu.

Kazanacak: Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Kazanabilir: Robert Redford (All Is Lost)
Kazanmalı: Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

En İyi Kadın Oyuncu – Drama

Bir şeyler yazmaya gerek var mı? Kadın ikinci Oscar’ını kucaklayacak, biz hala tahmin de tahmin…

Kazanacak: Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Cate Blanchett (Blue Jasmine)

Cate Blanchett (Blue Jasmine)

En İyi Film – Komedi/Müzikal

Kelam etmeye gerek olmayan bir diğer kategori. Fakat gönül Coen’lerin son başyapıtı (her ne kadar birileri beğenmemek için çok çaba sarf etse de) Inside Llewyn Davis’ten yana.

Kazanacak: American Hustle
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Inside Llewyn Davis

En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal

Riskli bir kategori. Eğer HFPA popüler takılmaya karar verirse ödül banko DiCaprio’nun. Her’deki performansı ile Joaquin Phoenix de bahislerde ön plana çıksa da DiCaprio’yu ödülden mahrum bırakacak bir kişi varsa o da Bruce Dern’den başkası değil. 

Kazanacak: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Kazanabilir: Bruce Dern (Nebraska)
Kazanmalı: Bruce Dern (Nebraska)

wolf of wall street

En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal

Amy Adams’ın ilk ödülü mü yoksa Meryl Streep’in dokuzuncu ödülü mü? HFPA’nın yanıtlayacağı soru bu olacak. Kraliçe Streep BAFTA’ya dahi aday gösterilmemişken Altın Küre kazanması fazla samimiyetsiz durmaz mı? Üstelik Amy Adams’ın kariyeri de ortada. Gençlerin yolunu açalım lütfen.

Kazanacak: Amy Adams (American Hustle)
Kazanabilir: Meryl Streep (August: Osage County)
Kazanmalı: Julia Louis-Dreyfus (Enough Said)

En İyi Yönetmen

Ne yazık ki HFPA demek her zaman için Akademi demek değil. İşin içinde onurlandırılması gereken bir yönetmen varsa ve o yönetmen aynı zamanda senenin en çok konuşulan isimlerinden biriyse HFPA tercihini ondan yana kullanır. Şimdiden tebrikler Cuaron!

Kazanacak: Alfonso Cuaron (Gravity)
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Alfonso Cuaron (Gravity)

GRAVITY

En İyi Senaryo

Eh, David O. Russell’ın ödül kazanabileceği başka bir yol yok. Üstelik adamcağız yalnızca aday olmakla yetiniyor her defasında. American Hustle ise Hollywood’un bayıldığı bir yaşan stilini tasvir ediyor. Renkli, ateşli ve eğlenceli. Daha ne olsun?

Kazanacak: American Hustle
Kazanabilir: Her
Kazanmalı: Nebraska

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Jared Leto bir eşcinseli, üstelik HIV pozitif bir eşcinseli canlandırıyor. Banko. Daniel Brühl ise gecenin sürprizine gebe.

Kazanacak: Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Kazanabilir: Daniel Brühl (Rush)
Kazanmalı: Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Bir diğer soru: Jennifer Lawrence yeni yetme Meryl Streep olmaya devam mı edecek yoksa oy verenler burunlarını silmekten vazgeçip tercihlerini öyle mi yapacak? Bu kategoride yaşlılara yol açamıyor muyuz?

Kazanacak: Jennifer Lawrence (American Hustle)
Kazanabilir: Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Kazanmalı: June Squibb (Nebraska)

En İyi Animasyon

Bu cümleyi hiç yazmadım varsayın.

Kazanacak: Frozen
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Frozen

Yabancı Dilde En İyi Film

Bir tarafta Rossellini ve Fellini’yi andıran Muhteşem Güzellik, diğer tarafta 2013’ün belki de en çok konuşulan filmi Mavi En Sıcak Renktir. Sonucu gerçekten merak ediyorum. Her ikisine de hayır demem ama bir seçim yapmak gerekiyor.

Kazanacak: The Great Beauty
Kazanabilir: La vie d’Adele
Kazanmalı: The Great Beauty

3-La-grande-bellezza

En İyi Özgün Müzik

Steven Price’ın besteleri dahiyane olsa da Hans Zimmer’ın frontrunner kontenjanı olduğunun farkındayız. Üstelik kendisinin 12 Years a Slave için yaptığı müzikler oldukça başarılı. Sonucun merak konusu olacağı bir diğer kategori.

Kazanacak: 12 Years a Slave
Kazanabilir: Gravity
Kazanmalı: Gravity

En İyi Şarkı

Ve hoşgeldiniz popülizm yarışına! İşte HFPA’nın trendini ortaya koyup koymayacağı kategorinin ta kendisi! Bir tarafta U2, bir tarafta Justin Timberlake. Diğer tarafta Oscar’ın favorisi ile Taylor Swift ve Coldplay gibi iki önemli aday. Tahmin yapmak fazlasıyla güç. Birini söyleyip aradan sıyrılmakta fayda var.

Kazanacak: Ordinary Love – U2 (Mandela: Long Walk to Freedom)
Kazanabilir: Please Mr. Kennedy – Justin Timberlake (Inside Llewyn Davis)
Kazanmalı: Let it Go – Idina Menzel (Frozen)

Inside-Llewyn-Davis

Diğer yazıları Burak Hazine

İstanbul Film Festivali 2014 Önerileri: Kaçırılmaması Gereken 11 Film

Bu sene 5-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali için...
Devamı

2 Comments

 • En İyi Film kategorisinde benim de tahminim 12 years a slave. Gravity süpriz olabilir ama hakettiğini düşünmüyorum. Görsel açıdan başarılı olabilir ama uzaydan dünyaya üç vesaitle gelen abla hikayesini çekici bulmadım. Bu arada avatar’ın oscarı hakkettiğine inanmanızı tuhaf buldum. (Bana kalırsa o senenin en iyisi Black Swan’di.)

  En İyi Film yönetmen de tahminim alfonso cuaron. Burdaki makasın en iyi film kategorisindeki kadar geniş olduğunu düşünmüyorum.

  En iyi erkek oyuncu dramada Matthew McConaughey ve Ejiofor’la birlikte öne çıkarılan Robert Redford’un performasını ben beğenmedim. Eleştirmenlerin seçimi genelde Ejiofor’dan yana olduğu için tahminim o yönde.

  En iyi kadın dramada cate blanchett aldı varsayıyoruz zaten. Sandra bullock’un almasından iyidir. Keşke adele’i aday olarak görebilseydik bu kategoride.

  En iyi komedi müzikalde tahminim american hustle. Geçen senenin silver linings playbook’undan daha çok beğenildi. Scorsese’in filmine bayılanlar kadar nefret edenler de var. Hayatımdan 3 saati çaldı diye yazan amerikalı eleştirmenler olmuştu. Bu, durumu dengeleyecek aradan american hustle sıyrılacaktır.

  En iyi erkek oyuncu komedi müzikalde sizin de belirttiğiniz gibi 5 adayda çok iyi. Phoenix’e the master’da hayran kalmıştım. Inside llewyn davis’i film olarak vasat bulmuştum ama oscar isaac iyiydi. Christian bale zaten modern zamanların max von sydow’u oldu. DiCaprio yükselişte ve kategorinin favorisi olarak gösteriliyor. Ama www ile hiçbir ödül töreninden ödülle dönemedi. Oyuncuların seçiminde aday bile olamadı. Golden Globe popülariteye oynamak isterse DiCaprio’ya verebilir. Ama bence oyunculuğa oynayıp Nebresca’yla Bruce Dern’e verecektir.

  En iyi kadın oyuncu komedi müzikal meryl streep’le amy adams arasında gidip geliyor. İkisinin şansı eşit görünüyor. Bende artık streep’e ödül vermeyi bırakıp gençlere yol açacaklarını düşünüyorum. Sanırım oscarlarda wrestler’la aday olup kategorinin favorisiyken alamayıp ödülülü melisa tomei’ye bırakmıştı. Umarım bi benzeri bu gece yaşanmaz. Belirttiğiniz üzere Julia Louis-Dreyfus’un performansı da çok iyiydi.

  En iyi yardımcı erkek Dallas Buyers Club’ın ödül alacağı tek kategori olacaktır diye düşünüyorum. Jared Leto şu ana kadar aday olduğu kategoride başkasına ödül kaptırmadı.

  En iyi yardımcı kadın da 12 years slave’den lupita nyongo ile jennifer lawrence arasında geçiyor gibi görünüyor. Nyongo ödül sezonunda adının daha sık duyduğumuz bir isim. Lawrence biraz popülariteyle ilerliyor gibi görünüyor bu sene. En son silver linings playbook’la en iyi kadın komedi müzikali almıştı. Bu sene ödülü adresi farklı olacaktır diye düşünüyorum. Tahminim Lupita Nyongo

  En iyi yabancıda burayı okuyana kadar la vie d’adale’in alacağından emindim :) Bu sene izlediğim en iyi filmdi. The past oscarda son 9’a bile kalamayarak yarıştan koptu. Ben yine de ödülü alacak olanın la vie d’adale olduğunu düşünüyorum. The great beauty benim açımdan büyük süpriz olur.

  En iyi animasyon tabiki frozen’a gidecek.

  En iyi şarkı’da car ve tangled’la gelen animasyona verme geleneği devam edebilir. Benim adaylar arasında en beğendiğim şarkı taylor swift’in sweeter than fiction’ı oldu.

  Son olarak batman serisinden tanıdığımız hans zimmer’da en iyi müzik kategorisinde ödülü alacaktır. Kategoride bugüne kadar verilen ödüllerde gravity’den üstün durumda.

 • En iyi senaryoyu atlamışız. En iyi senaryo son zamanlarda teselli ödülüne dönüşmüş durumda. Bir ödülü hakedip de hiçbir kategoride alamayan filme bu kategoride ödül veriliyor. Oscar için konuşmak gerekirse: Little miss sunshine, brokeback mountain, juno, milk, django gibi örnekleri var. Bir benzerinin bu gece de yaşanacağını düşünüyorum. Tahminim: Her.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir