71. Altın Küre Ödülleri Tahminleri

Günler çabuk geçiyor. Oscar adayları gelecek hafta açıklanacak. Meslek birlikleri ve BAFTA Ödülleri adayları ise çoktan açıklandı. Artık yarışta kimlerin olacağını az çok biliyoruz; bu bilginin kaynağı ise  büyük oranda Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin dağıttığı Altın Küre Ödülleri’nin 2013 adaylarıydı. Bu yıl 71’inci kez düzenlenecek olan Altın Küre Ödülleri popüler sinemaya meyli, kategorileri drama ve komedi/müzikal şeklinde ayırıyor oluşu ve -daha çok katılanlar için geçerli olsa da- sınırsız içki sunmasıyla diğer törenlerden ayrılıyor.

Bu yıl 12 Years a Slave ve American Hustle’ın yedişer adaylıkla başı çektiği Altın Küre’ler aslında listeler itibariyle herkesi fazlasıyla memnun etmeyi başardı. Önceki senelerde reyting uğruna Angelina Jolie’nin çektiği filmi dahi yabancı dilde en iyi film kategorisinde aday gösterme gafletinde bulunan HFPA, bu sene oldukça adil olduğunu düşündüğüm ve kesinlikle başarılı olduğu halde yarışta kendine yer bulmakta zorlanan isimler ve filmleri listelerine ekleyerek oldukça doğru bir işe imza attı (darısı Akademi’nin başına). Şimdi yavaş yavaş ve en önemlisi kısa kısa, 71. Altın Küre Ödülleri tahminlerine başlayalım. Adayları hatırlamak için buraya tıklamanız yeterli.

En İyi Film – Drama

Kimin kazanacağı aylar öncesinden belliydi fakat yine de bir umut Gravity’nin beğeni toplaması ihtimali üzerinde durmak gerekiyor. Nasılsa HFPA zamanında Avatar’ı bu ödüle layık görmüştü (keşke Akademi de aynı tercihte bulunsaydı!)

Kazanacak: 12 Years a Slave
Kazanabilir: Gravity
Kazanmalı: Gravity

12_years_a_slave_featured1-618x400

En İyi Erkek Oyuncu – Drama

Aslında tahmin yürütmenin zor olduğu bir kategori. İçten içe Redford ve McConaughey diyesim gelse de frontrunner’ı iki ödülle göndereceklerine inanmadığım için Ejiofor’dan yana kullandım oyumu.

Kazanacak: Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Kazanabilir: Robert Redford (All Is Lost)
Kazanmalı: Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

En İyi Kadın Oyuncu – Drama

Bir şeyler yazmaya gerek var mı? Kadın ikinci Oscar’ını kucaklayacak, biz hala tahmin de tahmin…

Kazanacak: Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Cate Blanchett (Blue Jasmine)

Cate Blanchett (Blue Jasmine)

En İyi Film – Komedi/Müzikal

Kelam etmeye gerek olmayan bir diğer kategori. Fakat gönül Coen’lerin son başyapıtı (her ne kadar birileri beğenmemek için çok çaba sarf etse de) Inside Llewyn Davis’ten yana.

Kazanacak: American Hustle
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Inside Llewyn Davis

En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal

Riskli bir kategori. Eğer HFPA popüler takılmaya karar verirse ödül banko DiCaprio’nun. Her’deki performansı ile Joaquin Phoenix de bahislerde ön plana çıksa da DiCaprio’yu ödülden mahrum bırakacak bir kişi varsa o da Bruce Dern’den başkası değil. 

Kazanacak: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Kazanabilir: Bruce Dern (Nebraska)
Kazanmalı: Bruce Dern (Nebraska)

wolf of wall street

En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal

Amy Adams’ın ilk ödülü mü yoksa Meryl Streep’in dokuzuncu ödülü mü? HFPA’nın yanıtlayacağı soru bu olacak. Kraliçe Streep BAFTA’ya dahi aday gösterilmemişken Altın Küre kazanması fazla samimiyetsiz durmaz mı? Üstelik Amy Adams’ın kariyeri de ortada. Gençlerin yolunu açalım lütfen.

Kazanacak: Amy Adams (American Hustle)
Kazanabilir: Meryl Streep (August: Osage County)
Kazanmalı: Julia Louis-Dreyfus (Enough Said)

En İyi Yönetmen

Ne yazık ki HFPA demek her zaman için Akademi demek değil. İşin içinde onurlandırılması gereken bir yönetmen varsa ve o yönetmen aynı zamanda senenin en çok konuşulan isimlerinden biriyse HFPA tercihini ondan yana kullanır. Şimdiden tebrikler Cuaron!

Kazanacak: Alfonso Cuaron (Gravity)
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Alfonso Cuaron (Gravity)

GRAVITY

En İyi Senaryo

Eh, David O. Russell’ın ödül kazanabileceği başka bir yol yok. Üstelik adamcağız yalnızca aday olmakla yetiniyor her defasında. American Hustle ise Hollywood’un bayıldığı bir yaşan stilini tasvir ediyor. Renkli, ateşli ve eğlenceli. Daha ne olsun?

Kazanacak: American Hustle
Kazanabilir: Her
Kazanmalı: Nebraska

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Jared Leto bir eşcinseli, üstelik HIV pozitif bir eşcinseli canlandırıyor. Banko. Daniel Brühl ise gecenin sürprizine gebe.

Kazanacak: Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Kazanabilir: Daniel Brühl (Rush)
Kazanmalı: Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Bir diğer soru: Jennifer Lawrence yeni yetme Meryl Streep olmaya devam mı edecek yoksa oy verenler burunlarını silmekten vazgeçip tercihlerini öyle mi yapacak? Bu kategoride yaşlılara yol açamıyor muyuz?

Kazanacak: Jennifer Lawrence (American Hustle)
Kazanabilir: Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Kazanmalı: June Squibb (Nebraska)

En İyi Animasyon

Bu cümleyi hiç yazmadım varsayın.

Kazanacak: Frozen
Kazanabilir: –
Kazanmalı: Frozen

Yabancı Dilde En İyi Film

Bir tarafta Rossellini ve Fellini’yi andıran Muhteşem Güzellik, diğer tarafta 2013’ün belki de en çok konuşulan filmi Mavi En Sıcak Renktir. Sonucu gerçekten merak ediyorum. Her ikisine de hayır demem ama bir seçim yapmak gerekiyor.

Kazanacak: The Great Beauty
Kazanabilir: La vie d’Adele
Kazanmalı: The Great Beauty

3-La-grande-bellezza

En İyi Özgün Müzik

Steven Price’ın besteleri dahiyane olsa da Hans Zimmer’ın frontrunner kontenjanı olduğunun farkındayız. Üstelik kendisinin 12 Years a Slave için yaptığı müzikler oldukça başarılı. Sonucun merak konusu olacağı bir diğer kategori.

Kazanacak: 12 Years a Slave
Kazanabilir: Gravity
Kazanmalı: Gravity

En İyi Şarkı

Ve hoşgeldiniz popülizm yarışına! İşte HFPA’nın trendini ortaya koyup koymayacağı kategorinin ta kendisi! Bir tarafta U2, bir tarafta Justin Timberlake. Diğer tarafta Oscar’ın favorisi ile Taylor Swift ve Coldplay gibi iki önemli aday. Tahmin yapmak fazlasıyla güç. Birini söyleyip aradan sıyrılmakta fayda var.

Kazanacak: Ordinary Love – U2 (Mandela: Long Walk to Freedom)
Kazanabilir: Please Mr. Kennedy – Justin Timberlake (Inside Llewyn Davis)
Kazanmalı: Let it Go – Idina Menzel (Frozen)

Inside-Llewyn-Davis

Diğer yazıları Burak Hazine

La grande bellezza (Muhteşem Güzellik)

Seyahat etmek yararlıdır, hayal gücünü geliştirir. Geriye kalan her şey hüsran ve...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir