Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Mavi Mürekkep’te

Mavi Mürekkep Sanat Atölyesinde Editörlerden Yaratıcı Yazma Dersleri Başlıyor.

Sinema yazarları Ege Görgün ve Rıza Oylum’un da ders vereceği Editörlerden Yaratıcı Yazarlık Atölyesi 15 Mart’ta başlıyor. Alman şair Gerrit Wustmann’ın konuk eğitmen olarak katılacağı Mavi Mürekkep  Yaratıcı Yazarlık Dersleri Atölyesi 15 Mart’ta başlıyor. Atölyede yayınevi editörleri, çevirmenler, polisiye romancılar, dergi editörleri ve sinema yazarları yaratıcı yazarlık dersleri verecek.  Yazı kültürünü arttırmayı hedefleyen atölyede amaç farklı konularda yaratıcı metinler yazılmasını sağlamak.

Yazar ve çevirmen Cihat Taşçıoğlu, editör Nazlı Berivan Ak,  polisiye roman yazarı Çağatay Yaşmut, sinema yazarı ve çevirmen Ege Görgün, editör ve sinema yazarı Rıza Oylum ve roman yazarı Ayça Atçı’nın farklı konularda dersler vereceği atölyede;  sinema yazarlığından blog yazarlığına;  öykü yazma pratiklerinden karakter yaratmaya kadar uzanan zengin bir ders içeriği var. 

8 Hafta sürecek programda dersler hafta sonları cumartesi günü 13.00- 15.00 arası yapılacak.

Yeni Dönem 15 Mart’ta başlıyor.

mavi murekkep 2

___

Dersler

1.Hafta

1. Ders: Mekânların Dili Olsa

2. Ders: Karakter Yaratmak   

2.Hafta

1. Ders:  Çok Gezen mi Çok Yazan mı?        

2. Ders:  Sosyal Medya Yazarlığı

3. Hafta

1.Ders: Tarih- Edebiyat İlişkisi  / Kurgu Metinde Tarih Gerçekliği

2. Ders: Bestseller Nasıl Yazılıyor ? / Herkes İçin Edebiyatın Şifreleri

4. Hafta

1.Ders: Öykü Yazma Üstüne

2. Ders: Kitapların Kitabevi Yolculuğu

5. Hafta

1. Ders:  Polisiye Romanda Merak Unsuru / Katil Kim?

2. Ders: Kelimelerin Yolculuğu / Hangi Metinde Hangi Kelime

6. Hafta

1. Ders: Edebiyatta Görsellik-Sinema Edebiyat İlişkisi

2.Ders: Postmodern Kurgular

7.Hafta

1. Ders: Editör Bakışı

2. Ders: Roman Bölümlemeler ve Geçişler

8. Hafta

1.Hafta: Hangi da bağımsız da (Yazım hataları)       

2. Hafta: Politik Edebiyat 

___

Kadro

Cihat Taşcıoğlu

Çevirmen, Editör, Yazar

Mimarlık eğitimi aldı ve yirmi beş yıl meslekle uğraştı, o arada Alberta Üniversitesi’nin eğitim setlerini ve bazı basit kitapları Türkçeye çevirdi. İki sonuçsuz girişimden sonra on bir yıl önce kendini emekli etmeyi başarıp profesyonel kitap çevirisine döndü. Bu süre içinde çeşitli yayınevlerinden 40’a yakın çevirisi çıktı. 2006 yılında April Yayıncılık’ta editör/yayın danışmanı/lektör olarak çalışmaya başladı; 2010 yılının sonunda Kırmızı Yayınları ile de mesai birliği yaparak aynı görevleri sürdürdü ve Yeni Dergi’yi çıkardı. Bu dönemde 80’den fazla kitabın editörlüğünü yaptı.

Kurucu ortağı olduğu Tembelhayvan ve Ekslibris adlı iki yayınevini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Salı ve Gereği Düşünüldü başlıklı iki romanı var.

Ege Görgün

Çevirmen, Editör, Gazeteci, Yazar

1972, Kocaeli olan Ege Görgün 1995 yılında girdiği medyada bugüne dek pek çok yayın grubunun çeşitli mecralarında farklı pozisyonlarda görev aldı. Dergilerde yayın yönetmeni (Max, Milliyet Kardeş, Beşiktaş, Erkekçe, Goal) editör (Haftalık, Esquire) ya da yazar (AD Net, T3, FourFourTwo vs.) olarak; gazetelerin haftasonu eklerinde köşe yazarı, sinema yazarı, müzik yazarı ya da kitap sayfası yazarı (Milliyet, Vatan, Akşam) olarak;  internet portallarında yine yayın yönetmeni ve yazar (E-kolay, Veezy.com, Goal.com) olarak; TV kanallarında yorumcu, danışman ve program editörü (TRT, Bloomberg HT) olarak çalıştı. 1990’ların ikinci yarısından bu yana çok sayıda çizgi romanın (Hellboy, Zagor, Teks, Nathan Never, Martin Mystere, Dylan Dog) ve çocuk dergisinin/kitabının (Casper, Maske, Herkül, Star Wars, Power Rangers, Hotwheels, Ben10) editörlüğünü ya da çevirmenliğini üstlendi. Öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde (Adam Öykü, Gösteri, Düşler, Yazıyor) yayımlanan Görgün’ün bir bilimkurgu öyküsü de 2003’de Okuyanus yayınlarından çıkan Gelecek Öyküler derlemesinde yer aldı. Cinbaz isimli öykü kitabı Marjinal Yayınları’ndan 20013’te yayınlanan Görgün, tüm külliyatını 1 Ocak 2008’de hayata geçirdiği www.tersninja.com blogunda paylaşıyor.

Nazlı Berivan Ak

Editör – Metin Yazarı – Çevirmen

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Klasik Filoloji eğitimi gördü. Aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı Şu sıra Dinler Tarihi Bölümü’nde doktora çalışmasını yapıyor.

Metin yazarlığı, editörlük ve çevirmenlik yapan Ak, atölyede editörlük ve yayıncılıkta sosyal medya kullanımı konularında ders veriyor.

Çağatay Yaşmut

Polisiye Roman Yazarı

1968’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonometri bölümünü bitirdi. Uzun süre bankacılık, finans, ilaç sektörlerinde çalıştı. Halen Maltepe Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans eğitimi alıyor. Bir Başkomiser Galip başlığı altında yazdığı Beyoğlu Çıkmazı, Şarkılar Susunca, Beni Yavaş Öldür, ve Kadıköy Cinayetleri romanları Oğlak Yayınları’ndan yayınlandı. Kadıköy Cinayetleri romanı 2012’de Dünya Kitap Altın Sayfa Polisiye Ödülü’nü aldı. Düzenli olarak Kitapçı Dergisi’nde yazan Yaşmut, şu sıralar Bir Başkomiser Galip serisinin beşinci kitabını yazıyor.

Atölyede; polisiye romanda merak ve karakter yaratmak üstüne dersler veriyor.

Rıza Oylum

Editör – Yazar

1984’te İstanbul’da doğdu. Kültür Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu) eğitimi aldı. Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Kültür Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Kongresi’ne kabul edildi. Edebiyat Dergiciliği isimli bildirisi 2008’de, Melamilik Araştırmaları isimli bildirisi 2009’da kitaplaştırıldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Altyazı, Filmarası, Modern Zamanlar, Spot, Kitapçı, Sendika.org ve Tersninja.com gibi farklı yayın organlarında sinema ve edebiyat merkezli metinler yazdı. Başka Yerler Yayınları için 2010’dan beri Dünya Sineması Kitaplığı isimli seriyi hazırlamaya başladı. Farklı ülkelerinin sinema hareketlerinin anlatıldığı seriden; Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması ve Sinema Dersleri kitaplarını yazdı. Türk Sinemasında Sosyal Meseleler kitabına 2000 Sonrası Türk Sinemasında Devrimcilik Olgusu isimli makaleyle ve Kültür Bakanlığı’nın yayınlayacağı Türk Sinemasının 99. Yılı isimli kitap için Ortadoğu ve Türkiye Sinemalarının Etkileşimi isimli makaleyle katkıda bulundu. Hâlihazırda Başka Yerler Yayınları’nda ve Kitapçı dergisinde editörlük yapıyor.

Atölyede; editöryel bakış, farklı metin türlerinin hazırlanması ve sinema edebiyat ilişkisi üstüne dersler veriyor.

Ayça Atçı

Roman Yazarı

1975 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği okudu.  Hiç otel işletmedi.  Medya sektöründe çalıştı. Kitapevlerinde yöneticilik yaptı.  Kitapçı Dergisi’nin Yayın Danışmanlığı’nı sürdürüyor. Matruşka (roman), Peri Masalında Güzel (deneme) ve Uyuşturucu Tarikatı (roman) kitaplarını yazdı.

Atölyede; karakter yaratımı üstüne dersler veriyor.

 

Mavi Mürekkep Sanat Atolyesi

Kalemlerimiz hokkalara batırmak için gün sayıyoruz. Mavi Mürekkep parlak kumaşlara kalıcı izler bırakmak için yola çıkıyor. “Küçük Kara Balık” olmuştuk büyürken göllere sığamadık, okyanusları merak ettik. Kaf Dağı’nı aşan Anka Kuşu’nun peşi sıra takıldık kanadına. Tozlu kütüphane rafları, aksakallı sahaflar gördük… “Bahçe bizim gül bizdedir.” demişti şair. Bahçemizde yeni güller yeşerttik. Albatros kuşu misali uzun okyanusları aşacak uzun yolculuk yapmak için sığındığımız bir tek liman vardı o da edebiyattı. Kuşkusuz edebiyat yalnızların işi. Çünkü hayat bu kadar renkli ve heyecan vericiyken üstelik bu denli kısayken ancak ruhunda derin boşlukları olanlar bütün bu renklerden vazgeçip yaşamayı değil de yazmayı seçer.

Sizin de içinizi bir boşluk hissi, bir huzursuzluk kavuruyorsa “yazmazsam çıldıracağım”, “yazsam ne güzel olurdu”, “hayatımı yazsam roman olurdu” ya kadar hepsi kabulümüz. Mavi Mürekkep Yazı Atölyesi’nde yayıncılık dünyasına, metinlere, yazma uğraşına içerden bir bakışla derinlere uzanacağız. Yayınevleri editörleri, roman yazarları, dergi yazarları, polisiye roman  ve sinema yazarları gibi farklı yazı deneyimleri olanlarla pratiğe dönük metinler üstünden bir atölye çalışması için derslerimiz başlıyor.

mavimurekkep_logo

Diğer yazıları Burak Hazine

Stanley Kubrick’in En İyileri

Sosyal medya, Stanley Kubrick’in yaş gününü kutlarken Twitter’da yazılanlar, onun Dr. Strangelove, The Shining,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir