Aşka Dair (2013) A Case of You

Life Happens (2011), And While We Were Here (2012) filminden sonra üçüncü kez yönetmen koltuğuna oturan yönetmen/oyuncu/prodüktör Kat Corio, 2014 yılında modern dünyada yaşanabilecek saf bir aşk öyküsünü, Aşka Dair’i (A Case of You) bizlere sunuyor. Justin Long, Evan Rachel Wood ve Keir O’Donnell’in başrolleri paylaştığı film için tamamen kadınsı duyguların ön planda olduğu, hayallerini elde etmek için ‘aşk’ kavramını kendisine çıkış yapmayı arzulayan insanların romantik arayışı diyebiliriz. Tabi konuya hemen giriş yaparak ortalama doksan dakika süren komediden kurtulmak amacında değilim. Fakat konudaki duygusal yoğunluğa bakarak sırılsıklam aşkı yaşayan insanların konudan fazlasıyla etkileneceğini söyleyebilirim.

Olay, üçüncü sınıf yazarlık yaparak yaşamını sürdüren Sam’ in kendi anlamsız hayatını değiştirme arzusuyla başlıyor. Fantastik bilim kurgu sinema filmlerinin romanını yazarak yaşamına devam eden Sam, yapmakta olduğu işten sıyrılarak, özgün bir eser yazma arzusuna yönelir. Bu esnada kahve içmek için uğradığı kafedeki Birdie ile yakınlık kurmanın peşine düşer. Kızdan hoşlanmıştır hoşlanmasına, ama hoşlandığı kızı etkilemek için Birdie’ nin facebook profilini inceleyip o’ nun hoşlandığı tarzda bir adam olmaya çalışır. Sam ve Birdie tanışmasının hemen ardından yaşadıklarını bölüm bölüm senaryo şeklinde yazıya döken çaylak yazar, kendisini hor gören yayıncısını etkilemeyi başarır. Tüm bunlar yaşanırken Birdie, Sam’e aşık olmuş, fakat Sam kızı etkilemenin peşine düşerken hem yazdıklarıyla hem de kendisini ifade etmeyen zorlama davranışlarla yaşamına yabancılaşır. Kızla yaşadıklarını yazarken geçmişiyle, kişiliğiyle yüzleşmeye başlayacaktır.

aşka dair sinematopya

Christian Long, Justin Long, Keir O’Donnell üçlüsünün yazdığı senaryo enteresan biçimde kadınsı duyguların ağır bastığı fazlaca romantik bir komediye dönüşmüş. Sam’ in kızı etkilemek için düştüğü komik durumlar dışında, Birdie karakterinin devamlı duygusal anlar yaşaması, ağlamaklı konuşmalarla ‘aşkı’, ‘bağlılığı’ fazlaca ön plana çıkarması fena sıkıcı. Yönetmenin kadın olması tabi olaylara bakış açısını bütünüyle değiştiriyor. Kat Corio, Sam’ in yayıncısıyla eser hakkında konuştuğu son bölümde adeta filmin önüne geçmiş. Senaryonun en zayıf halkası diyebileceğimiz sahneyi öylesine gözümüzün içine sokmuş ki, ‘bak Sam, biz seyirci olarak böyle düşünmüyoruz, lütfen sana deliler gibi aşık olan kızı bırakma, hiçbir kadın erkeğine aşığım deme lütfundan bulunmaz’ mesajını beynimize işlemiş.

Justin Long ‘Sam’ rolünde adeta sohbet ederek rolünü oynuyor. Bu doğallık komediyi kurtaran önemli bir durum. Çünkü Evan Rachel Wood bu dünyaya ait olmayan ‘Birdie’ rolüyle karşımızda. ‘Bu dünyaya ait olmayan’ tanımlamasını oyuncunun kendisi için yaptım. Rolünün önemine, değerine bir türlü inanmadığı için her duygusal sahnede gözleri dolan Wood’un en etkili anı tuhaf olacak ama son bölümdeki dans sahnesi. Saf, aptal kadın tanımlamasının yıkıldığı, aşkın mantıksal düzleme kaydığı o bölüm filmin vurucu noktası olmayı başarmış. Duygusal komedi alanında kendisine ortalama düzeyde yer bulacağını düşündüğüm Aşka Dair (A Case of You), aşık olduğunuz kadınla ya da adamla beraber duygusal dakikalar yaşayabileceğiniz sıcak bir konuya sahip.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Jazz, Tarih ve Daima Genç Kalmak: Ölümsüz Aşk

Bu hafta sinemalara cymbaltaonline-pharmacy.com öylesine farklı bir film girdi ki, izleyenler için...
Devamı