Belâlı Rehine (2013) Life of Crime

ABD’li genç senarist ve yönetmen Daniel Schechter tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Belalı Rehine / Life Of Crime’; Jennifer Aniston, John Hawkes, Yasiin Bey, Tim Robbins, Charlie Tahan, Mos Def gibi isimleri bir araya getirirken, son dönemde hızla tırmanışa geçen ‘romantik komedi’ filmlere farklı bir soluk katacak gibi gözüküyor. 2013’te kaybettiğimiz Amerikalı ünlü yazar ve senarist Elmore Leonard’ın 1978 yılında yazdığı ‘The Switch’ adlı romanından uyarlanan filmi farklı açılardan değerlendirmek lazım. Benzerleri 1990’lı yıllarda yine sinemanın gündemine geldiğinde gişelerden istenilen gelirin üzerinde para kazanan yapımcılar, bu sefer sinemasal estetik katarak elde ettikleri konuyu seyirciye naif bir üslupla sunmuş. Oyuncu kalitesi ve genç oyuncu dinamiği gözlerden kaçmayan filmin görüntü yönetmenliğini Eric Alan Edwards yapmış. Filmin senaryosu ise oldukça cezbedici. Kitaptan uyarlama şeklinde beyaz perdeye aktarılan yapımlarda genel olarak senaryo zenginliği göze çarpar.

Konu Ordell Robbie ve Louis Gara isminde iki tane hırsızın yaşamı üzerinden ilerliyor. Araba hırsızlığından hapis yatan ikili, cezaları bitince dışarı çıkmışlar, fakat yapacak normal işleri olmadığı için suç işlemeye devam ederler. Detroit şehrinin en zengin yatırımcısı olan Frank Dawson’un eşi Mickey’i kaçıracak olan iki hırsız, yüksek miktarda fidye alıp yaşamlarını farklı bir kulvara çekme niyetindedirler. Fakat olaylar onların istediği gibi gitmez. Frank zaten karısını istememekte, bu nedenle fidye vermeyeceğini söyler. Hatta Robbie ve Gara’ya yaptıkları iş için teşekkür dahi eder. Bunu üzerine elindeki kozları tükenen hırsızlar kadını bırakmak isterlerken, bu kez Mickey bu adamları bırakmaz. Mickey’ in hırsızlardan bir talebi olacaktır. Onlara para karşılığında kocasını kaçırmalarını istediğini söyler. Bu olay ile kocasının gerçek yüzünü gören ve bir zamanlar sevdiği adamdan intikam almayı hedefleyen Mickey için zor zamanlar başlar.

life of crime

Belâlı Rehine, yönetmenin üçüncü uzun filmi. Konuyu seçerken Elmore Leonard’ın çok satanlar listesinde uzun süre kalan kitabını kendisine çıkış yapması tesadüf değil. 1997 yılında Quentin Tarantino yazarın ‘Jackie Brown’ adlı romanını sinemaya uyarlamış, hatta romanın senaryosunu yazıp, Samuel L. Jackson ile Robert De Niro’ yu başrol koltuğuna oturtmuştu. Yazar Laonard’ ın gerçekten bir tılsımı var. Yarattığı karakterler normal dünyada sahici insanların yaşamlarına ayna tutar biçimde.

Daniel Schechter suç kavramı üzerinden giderken ‘karanlık komedi’ diyebileceğimiz zekice kurguyla oyuncuları birbiriyle fevkalade iyi çatıştırıyor. Frank (Tim Robbins), Mickey (Jennifer Aniston), Melanie (Isla Fisher), Marshall (Will Forte), Louise (John Hawkes), Ordell (Yasiin Bey/Mos Def), Richard (Mark Boone Junior) rolleri ile karşımızda. Burada Jennifer Aniston’ un her zamanki gibi güzel, zeki, kendisinden emin kadın yaratımına tanıklık ediyoruz. Tabi filmin başında karşılaştığımız örgüye göre gelişme bölümünde bambaşka bir olayla karşılaşmak izleyici için çarpıcı bir nokta. İntikam duygusuna karşılık başka bir intikamın konuya dahil olması, ‘Frank’ ta Tim Robbins’ in güçlü konumdayken komik durumlara düştüğü karakterine kattıkları çok iyi! Yönetmenin bilindik ve de en etkili filminin ‘Belalı Rehine’ olacağına kesin gözle bakıyorum. Karakterize olmuş tipler konuya her dahil oluşta komedi seyrine doyulmaz bir hale dönüşüyor. Görüntü kalitesindeki ustalık bir kenarda dursun, sanatsal anlamda pek bir şey ifade etmeyen yapım, ‘eğlenceli’ diyebileceğimiz Hollywood sinema üretimi.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

İntikam Kapanı (Everly)

Hollywood’da güzelliğiyle insanları kendisine hayran bırakan Salma Hayek, karakter yaratmadaki ustalığını her...
Devamı