Cheatin’ (2013) Aldatma

Kendine özgü stiliyle uzunlu kısalı 60’tan fazla animasyon filmin yaratıcısı olan, bağımsız animasyonun kralı lakaplı Bill Plympton’ın son eseri Aldatma, ilk anda birbirine tutulan bir kadın ve bir erkeğin efsane aşklarına rağmen küçük bir yanlış anlaşılma sonucu aralarının bozulmasını anlatıyor. Daha önce iki kez Oscar’a aday gösterilen, 3 kez de Cannes’da yarışan yönetmen, yine ödüllere layık sıradışı ve marjinal bir iş ortaya koymuş anlaşılan.

Herhangi bir uzun metraj animasyondan daha kısa süren Aldatma’da karakterler şaşırma, beğenme, tatmin olma, ağlama gibi eylemlerde ortaya çıkan ünlemler dışında hiçbir ses çıkarmıyor. Diyaloglar yerine kıpır kıpır, oldukça hareketli çizgilerden yararlanan Plympton aynı zamanda klasik müzik eserlerini birtakım sahnelerde filmine dahil ederek seyretmesi zevk veren bir ambiyans yakalıyor.

Oldukça çekici bir kadın olan Ella, elinde kitabıyla karnavalın kapısından içeri girdiği andan itibaren yanından geçtiği her erkeği kendine hayran bırakır. Karnavaldaki göstericilerden biri, Ella’yı etkilemek için ona çarpışan arabaların tüm biletlerini verir. Ella ve çevresindeki meraklı insanlar, bu fırsattan istifade edip oyuncağın tadını çıkarmaya başlarlar. Fakat genç kadının başına gelen bir kaza onu tehlikeli bir duruma sokar ve bu sorundan kurtulması da kaslı ve yakışıklı Jake’in sayesinde olur. O anda birbirlerine aşık olan ikili evlenir evlenmez sevişmeye başlarlar. Hayatlarının önemli bir kısmı yatakta birbirlerini tatmin etmekle geçerken Jake’e gönlünü kaptıran bir diğer kadın, Ella’ya tuzak kurarak kocasının ondan uzaklaşmasına sebep olur. İkilinin dillere destan aşkı artık bir intikam mücadelesine dönüşmüştür.

aldatma2

Animasyonları canlı aksiyondan ayıran kıstaslara baktığımızda herkesin aklına ilk olarak çocuk kitleye hitap etmesi gelir. Fakat gün geçtikçe herkes bilir ki Hollywood’un büyük prodüksiyon şirketleri dahil çoğu yapımcı ve yönetmen, animasyon tekniği ile yaptıkları eserlerinde asıl hedef kitlesini yetişkinler olarak seçmektedir. Yine de bu tür animasyonların bir ucundan tuttuğumuzda çocukları da etkilemeyi başardıklarını söylemek mümkün. Fakat Aldatma gibi bazı marjinal örneklerde bu durum geçerli değil. Plympton’ın bu eseri sadece ve sadece yetişkinlere yönelik olarak hazırlanan bir oyun esasında. Yetişkin filmi dediğime bakmayın, Aldatma’nın vermek istediği bir mesaj, eleştirdiği bir durum, çözüm sunduğu bir sorun yok. Herkesin yolda yürürken dahi aklına gelebilecek bir senaryoyu biraz daha uçlara itekleyerek, aralara serpiştirilmiş mizahi ve dramatik oyunlarla süsleyerek önümüze koyan yönetmenin asıl bahsedilmesi gereken tercihleri teknik anlamda kendini gösteriyor. Heyecanlı karakterler yerine en az onlar kadar heyecanlı çizgilerini konuşturmayı seçen animasyon ustası, kendi eliyle çizdiği filmde storyboard atmosferini yakalayarak da hikayesi kadar saf bir iş ortaya koymuş oluyor. Çizgilerin ahengi, alışılagelmişin dışındaki yerleştirmeleri ve birleştirmeleri filmi zaman zaman soyut bir hale büründürebiliyor. Böylelikle de basit bir anlatım ve öyküye sahip Aldatma, bazı seyirciler için daha derin okumaların önünü açmış oluyor.

Daha en başından itibaren finalini tahmin etmekte güçlük çekmediğimiz Aldatma, buna rağmen seyirciyi ellerinden tutarak merak duygusunun çürümesine engel oluyor. Filmin tekniği kadar çizimlerde tasvir edilen mekanlar, kostümler ve saçlarla da nostaljik bir hava yakalanıyor. Aldatma, dağıtım şansı bulmayacağına (ne yazık ki) kesin gözüyle bakılabilecek başarılı bir bağımsız animasyon; aynı zamanda festivalleri sevmemizin güçlü bir nedeni.

Diğer yazıları Burak Hazine

Legolarla Oscar 2011 – Bölüm 2

İlk bölümde lego karakteri ile yapılan film afişlerine burada göz atmıştık. Şimdi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir