David Ayer’den Çarpıcı Bir Eser: Fury

1945 yılının Nisan ayında Alman Naziler, müttefik ülkelerin saldırıları karşısında Afrika’dan başlayarak Almanya içlerine doğru hızla çekilmeye başlar. SS subayları bu çekilme esnasında kendi saflarında savaşmayan –çocuklar da dahil- herkesi asarak kurşuna dizer. ABD’nin öncülüğünde oluşturulan ağır tank birlikleri Naziler’i yok etmekle görevlidir. Yüksek teknolojik teçhizata sahip Alman tanklarına karşı pasif direnişten aktif hücuma doğru ilerleyen zoloft online müttefik kuvvetler, buldukları her tankı yok etmek için özel görev birlikleri oluşturmuştur. İşte konumuz, adına Fury dedikleri bir tank takımının başından geçen olayları anlatmaktadır. Film kritiklerinde konudan başlayarak olayları anlatma taraftarı olmadım hiç. Fakat yakın tarihimizin en kanlı dünya savaşını anlatan böylesi bir filme giriş noktamız ancak tarihsel anlatımla gerçekleşebilirdi. David Ayer’in yönettiği Fury, 1970’li yılların sinema teknikleri kullanılarak oluşturulmuş, sıra dışı, farklı bir proje.

1968 doğumlu David Ayer ‘Hesaplaşma’ http://abilifygeneric-online.com/catalog/Depression/Zyban.htm (2002), ‘Acımasız Hayat’ (2005), ‘Sabotaj’ (2014) gibi filmlerle beraber kariyeri boyunca aksiyon filmleriyle öne çıkmış bir yönetmen. Daha önce onlarca kez sinemada denenmiş olan, genel anlamda Hitler’in Yahudiler üzerinden işlediği –Er Ryan dışında- 2. Dünya Savaşı bu sefer bir grup tank takımının bakış açısından irdelenmiş. Brad Pitt’in “Don ‘Wardaddy’ Collier” rolünde, kendi tankına Fury ismini vererek savaşta yaşadıklarını aktardığı yapıtın dikkat çekici noktası ekibe katılan acemi asker Norman Ellison. Fury tankının en donanımlı ağır silah kullananı ölünce ordudaki boşluğu sadece ‘hızlı yazı yazma accutane and birth control eğitimi’ alan Norman dolduruyor. Kendisine verilen görevin altında ezilen acemi asker, Çavuş Collier’ın ekibiyle Naziler’in elindeki kasabaları, yerleşim yerlerini, yolları almak için büyük bir tank savaşının içine girer.

Fury-2014-sinematopya

Filmde yönetmenle ilgili aktaracağım birkaç önemli nokta var. Müthiş bir seçimle filmdeki görüntü kalitesini en altta tutan Ayer, savaşın en acımasız zamanlarının yaşandığı 1945 yılını görsel algıyla önümüze koyuyor. Ses efektinin kalitesi bir yanda dursun, sahne geçişlerindeki üst üste görüntü bindirmeler, gerçeğin dışında görüntüye olabildiğine müdahale edilmekten kaçınılması Fury’yi klasik savaş filmlerinin dışında tutmuş. Yani karşınızda teknolojisi bol, gürültüsü çok bir film yok. Belli bir zaman aralığında, saatler üzerinden geçen öykünün diğer çarpıcı noktası oyunculara film içinde geniş aralıklar sunulması. Karakterlerin savaşın önüne geçmesi, ayrıca son sahnede tutulması gereken yol üzerindeki büyüleyici çatışma sahnesi filmi ayrıcalıklı kılmış. Ayer, tankın içerisinden pek çıkmayarak konuyu dar alanda tutmayı başarıyor. Karakterlerin Fury isimli tankın içinden düşmanla karşılaşması, Tanrı inancını sorgulaması, içmesi, eğlenmesi, yaralanması, ölmesi seyircinin canını fazlaca sıksa da, yönetmenin bilindik savaş filmlerinden inatla kaçındığı gerçeği apaçık karşımızda!

Oyuncuların kalitesi ilk dakikadan son dakikaya kadar belleğimize kazındı. Brad Pitt’ in ustalıkla canlandırdığı Çavuş Collier rolü filmin nirengi noktası olurken, Zyban konuya sonradan dahil olan ve öykünün asal kaynağı konumuna geçen Norman Ellison rolündeki Logan Lerman karakterinin tüm psikolojik unsurlarını başarıyla canlandırıyor. Korku, panik, acıma, aşk… derken savaşın acımasızlığıyla yüzleşen Norman, inatla acımasız ölüm makinesine dönüşmüyor. Lerman, insani duyguları dengede tutan olumlu psikolojiye sahip sıradan karakterini, özellikle son sahnedeki Alman SS Subayı ile yüzleşme anında büyüleyici sergilemiş.

David Ayer’in Fury filmi, Brad Pitt’e normalde Oscar getirir, yönetmene ise adaylık. Ama iki isim de Akademi tarafından inatla sevilmeyen şahıslar olduğu için bu filme ödül çıkması çok zor. Benim düşüncem şu ki, Logan Lerman yardımcı oyuncu dalında Oscar alabilir.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Jüpiter Yükseliyor (2015) Jupiter Ascending

Matrix üçlemesinin yaratıcısı Andy Wachowski ile Lana Wachowski kardeşlerin yeni filmi Jüpiter...
Devamı