I Am Divine (2013) Ben Divine

Dünyanın en iğrenç insanı sıfatı herkese nail olmaz. Belki gündelik hayatta o an için midemizi bulandıran birine karşı böyle bir laf sarf edebiliriz ama bir kesim, bu kalıbın tek bir sahibi olduğunu bilir. Bir gösteri sanatçısı, bir sinema oyuncusu, bir şarkıcı, bir efsane olan Divine’dan bahsediyorum elbette. Bir diğer efsane olan usta yönetmen John Waters’ın uzatmalı dostu Divine’ı bunca sene sonra, (ne yazık ki 43 seneye sığan) kısacık yaşantısının derinliklerine inen biyografik eser I Am Divine’da tekrar selamlıyoruz. Waters’ın en ünlü filmlerindeki uç karakterleri ile hafızalara kazınan; Pink Flamingos ve Female Trouble ile efsaneleşen, Polyester ile sinema kariyerinde farklı bir ton yakalayan, son olarak Hairspray ile esas hayaline bir adım daha yaklaşmışken aniden geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Divine’ı 2009 yılında hayata gözlerini yuman annesi, kadim dostları ve kariyeri boyunca ona eşlik eden arkadaşlarının dilinden dinliyoruz.

John Waters & Divine dosyasını okumak için tıklayın.

En az Divine kadar gösterişli ve görkemli, en az onun tiplemeleri kadar eğlenceli olan I Am Divine genel olarak efsanenin annesi ve John Waters’la yapılan söyleşiler etrafında seyrediyor. Anne, asıl adı Glenn olan oğlunun genç erişkinlik dönemine kadar hatırladığı anılarıyla belgeselin en zengin kısmını dile döküyor. Henüz küçücük bir çocukken Divine’ı götürdüğü doktor tarafından “oğlunuz maskülen olmaktan uzak, feminen bir karaktere sahip” lafını duyan kadın, onu her şeyiyle ve özüyle kabul ettiğini anlatırken hatıraların arasında kayboluyor. Okul yaşantısı boyunca arkadaşları tarafından dalga konusu olan Divine, zamanla kadın kostümleri giyerek içinde hapsettiği drag kimliğini gün yüzüne çıkarıyor. Lise yıllarında tanıştığı komşusu John Waters’ın ilk film denemelerinin kahramanı olduktan sonra ünü yavaş yavaş yayılan efsanenin kariyerinin nasıl gün geçtikçe zirveye doğru yükseldiğini hem kendisine ait eski röportaj arşivlerinden hem de çalıştığı arkadaşlarından dinliyoruz. Divine’ın dopdolu kariyeri kadar aşk yaşantısı, iç dünyası ve hayallerine de göz atıyoruz. Dünyanın en iğrenç insanı sıfatıyla bir köpeğin dışkısını dahi yiyen, insanları eğlendirmek için kılıktan kılığa giren bir adamın o gösterişli kostümleri çıkardığı zaman neye dönüştüğüne tanık oluyoruz -ki bunun muhteşem bir deneyim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Divine’ı bir şekilde seyretmiş/bilen/duyan herkesin aklındaki küçük ve basit sorular böylelikle bir bir yanıtlanmış oluyor ve kendisine olan saygımızı da katlıyoruz. Böylesi kısa bir yaşantının ve kariyerin, bu kadar hızlı yükseldikten sonra zirve noktasında sonlanmış olması ise on yıllardır pek çok kişinin kalbinde bir yaradır. Yaptığı her absürt hareketin, her uç tiplemenin ötesinde, özünde hayalleri olan basit bir adam olan Divine’ın bir zaman sonra ciddiye alınmak istemesi üzerine artık erkek karakterlere hayat verme girişimleri ne yazık ki sonuç vermiyor. Sonuç vermemesinin sebebi Divine’ın başarısız bir aktör olması değil -ki başarısız olduğunu iddia edeni yaşatmazlar, aksine her zaman şikayetçi olduğu ama asla kurtulamadığı kiloları sonucu hayatını kaybetmesiydi.

Kısacık hayatına kalabalık bir kariyer sığdıran, arkasında milyonlarca hayran bırakan Divine’a layık bir güzelleme I Am Divine. Yönetmen Jeffrey Schwarz’ın bu projesini duyduğumda bırakın ülkemizde vizyona girmesini, yasal olmayan yollardan bile bulup seyretme şansımın olmayacağına inandığım belgesel !f İstanbul 2014’ün benim için en büyük hediyesiydi. Divine’ı tüm çıplaklığıyla, her şeyden öte normal bir insan olarak görmek harika bir duygu. İnsan “acaba yaşasaydı neler değişirdi” diye düşünmeden edemiyor. I Am Divine ise bu efsaneyi yaşatmaya çalışıyor.

i am divine

Diğer yazıları Burak Hazine

33. İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından onuncu kez Akbank’ın desteğiyle düzenlenen İstanbul...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir