Wrong Cops (2013) Fena Polisler

Kim, niye katil bir tekerleğin (evet, bildiğimiz araç tekerleği) başrolde oynadığı bir filmi çeksin ki demeyin; Quentin Dupieux kendisini 2010 senesinde çok geniş kitlelere bu absürt, manasız, kimine göre deneysel korku komedi filmiyle tanıtmıştı. Yönetmenin !f’i ikinci kez ziyaret etme sebebi olan Fena Polisler de en az kült komedi Rubber (Lastik) kadar tuhaf. Los Angeles’ın yapacak iş bulamamaktan sıkılmış(!) polislerinin kısa süreli maceralarına göz attığımız film, anlamlandırması güç olaylara ve karakterlere gebe kalan; sinemada absürtlüğün kitabını baştan yazmaya hazırlanan bir eser.

Fena Polisler’in ne kadar garip olduğunu anlatabilmek, filmi seyrederken anlayabilmek kadar zor aslında. Marilyn Manson’ın isyankar bir lise öğrencisini canlandırdığı, üstelik sokak ortasında işeyen bir polisin aletine baktığı için tutuklandığı bir filmden daha ne beklenebilir ki demeyin: Bu polisler gerçekten fena. Biri elindeki malı satabilmek için farelerin karınlarını yarıp içlerine uyuşturucu saklayarak işini görüyor, biri parkta gördüğü güzel bir kadının memelerini görebilmek için kadının başına silahı dayıyor, tek gözlü biri dünyanın en iğrenç disko müziğini yaptığı halde iyi olduğunu düşünüp yapım şirketlerinin kapısını çalıyor, biri eski bir eşcinsel porno dergisine verdiği pozdan ötürü yapılan şantajdan kaçmak için yol arıyor, bir diğeri ise bu şantajı yapanın ta kendisi. Polislerin gariplikleri, filmin diğer karakterlerinin normal gözükmesi için de yeterli değil. Kapı komşusu olan polisle hunharca sevişen bir kadının bu durumu hiçbir şekilde anlamayan kocası, ölen polis eşinin cenazesinde yas tutmak yerine bir diğer polise kitap yazması için ısrar eden kadın ve dahası… Fena Polisler, Dupieux’nün Lastik’i kadar alt metni kuvvetli bir eseri olmasa da vakti zamanında Polis Akademisi adı altında sayısız filmi çekilen başarısız seriye güzel bir taşlama niteliğinde. Üstelik seyircisini güldürmek için karakterlerini ve olayları kurgulayış şekli (absürditesi) o kadar da göze batmıyor.

Yönetmenin kült filmler serisinin yeni üyesi olmaya aday, yerden yere vurulsa dahi çoğu çöp film denemesinden daha kaliteli bir eser Fena Polisler. Kimine göre doksan dakikalık bir zaman kaybı olabilir lakin Marilyn Manson’ın elleri koli bandıyla tutturulmuş halde karşısında slip donla ona müzik zevki aşılamaya çalışan bir polisle muhatap olan bir liseliyi canlandırdığı rolü için dahi izlenebilir.

wrong_cops_h_2013

Diğer yazıları Burak Hazine

Labor Day Fragman

Yönetmen: Jason Reitman Oyuncular: Kate Winslet, Josh Brolin, Tobey Maguire Vizyon Tarihi: 31...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir