Pelo Malo (2013 – Bad Hair) Kıvırcık Saç

Venezuelalı yönetmen Mariana Rondón’a geçtiğimiz seneki San Sebastian Film Festivali’nde büyük ödülü getiren kariyerinin üçüncü uzun metraj filmi Kıvırcık Saç, babası yakın zamanda ölmüş küçük bir erkek çocuğunun annesiyle olan çatışmalı ilişkisine odaklanıyor. Venezuela’nın sosyal ve politik yapısını geri planında eleştiren yönetmen, maskülen bir anne ile eşcinsel eğilimi olan oğlunun bir türlü uyuşmayan yıldızlarının merak uyandırıcı ve dramatik bir kesitini seyircisine sunuyor.

Marta, dokuz yaşındaki Junior ve henüz bebek olan diğer oğluna bakmak için evlere temizliğe gitmektedir. Asıl mesleği güvenlik görevliliği olan genç kadın yaptığı bir hata sonucu işinden atıldıktan sonra geçim sıkıntıları çeker fakat ne yapıp edip patronuna yalvararak işini geri kazanmak ister. Oğlu Junior ise akranı bir kızla Venezuela’nın tehlikeli sokaklarında vakit geçirmek yerine kapana kısılmışlık hissi doğuran yüksek binalar arasında kendi uydurdukları oyunları oynar. Junior yakın zamanda okula başlayacaktır ve bunun için fotoğraf çektirmesi gerekir fakat annesinin buna ayıracak parası yoktur. Kıvırcık saçları olan çocuk, çektirmek istediği fotoğrafta düz saçlı ve bir şarkıcı gibi gözükmek ister. Saçlarını düzleştirmek için her yolu mubah gören küçük çocuk, annesinin korkuları ve endişelerinin cezasını çekeceğinden bihaberdir.

kıvırcık saç2

Kıvırcık Saç aslında cinsel yönelimini rayına yeni yeni oturan küçük bir çocuğun uğradığı aile baskısı sonucu verdiği ödünlerin hikayesi. Yönetmen Rondón her ne kadar silahlı çatışmalara sahne olan, tecavüzlerin eksik olmadığı, tek gündemi Chavez’in hastalığı olan Venezuela’nın gerçekçi bir portresini geri planda çizmeye çalışıyorsa da filmin özünde derin bir aile draması yatıyor. Junior’ın annesi oğlunun kendini yeni yeni gösteren bir takım özelliklerinden rahatsız olup onu doktora götürüyor. Bu farklılığın sebebini kendinde arıyor. Aslında doktor da kaynağın kendisi olduğunu söylüyor fakat farklı bakış açılarına sahipler: Marta varoşlarda yaşayan ve iyi bildiği bir konu olduğuna dair şüphe duyduğumuz cahil bir kadın olarak büyük oğlunun cinsel organına yeterince dokunmadığı için eşcinsel yönelimleri olduğuna inanırken doktorun tezi, kadının oğluyla yeterince ilgilenmediği ve vakit geçirmediği, ona bir kadın ve bir erkeğin birbirlerini sevebileceğini göstermediği yönünde. Bunu duyan Marta işi oğlunun önünde ilişkiye girmeye kadar ilerletiyor. Aslında doktorun tezi, Junior’un erkek bedeninde saklı kadının kaynağını bir nevi baba figürünün eksikliğine ve annenin maskülen dominansına bağlıyor. Babanın ölümünün çok uzun zaman önce olmadığını bilsek de Marta’nın evladına yeterince özen gösterip onu belli şeylerle tanıştırmadığı ya da mesleği gereği farklı bir yönde tanıttığı gerçeği var. Junior kabul etmek istemese de bakkalın sahibi olan seksi erkeği dikizlemesi, arkadaşları rap müzik eşliğinde dans edip eğlenirken onun figürlerini daha farklı seçiyor olması ruhunda yatan karşı cinsin açık göstergelerinden. Ayrıca baskın babaannesinin Junior’ın saçlarını düzleştirip ona şarkı söylemeyi, dans etmeyi öğretmesi ve torununa diktiği şarkıcı kostümü de küçük çocuğun cinsel gelişimini etkileyen multifaktöriyel durumun göstergelerinden. Esasında yönetmen Rondón, bu malzemeleri kullanarak eşcinsel kimliğin sonradan çevresel faktörlerle edinilen bir olgu olduğu mesajını vermeye çalışıyor gibi görünüyor. En azından aksini göstermeye çalıştığı, Junior’un toplumsal cinsiyetine uygun bir öze sahip olduğuna dair işaretler Kıvırcık Saç’ta karşımıza çıkmıyor.

Olmaması gereken ufak tefek detaylara rağmen iyi kurgulanmış bir senaryoya sahip olan Kıvırcık Saç, varoşlarda geçen bir aile içi çatışma öyküsünü kendine has taktiklerle evirmeye çalışan, seyretmeye değer bir yapım. Başarılı görüntü yönetmenliği ve çocuk oyuncuların kendine hayran bırakan performansları da işin tuzu biberi.

Diğer yazıları Burak Hazine

Post Tenebras Lux (2012) Karanlıktan Aydınlığa

2002 tarihli Japon ile başlayan kariyerinde Meksikalı Carlos Reygadas’ı bir kefeye koymak...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir