Short Term 12 (2013) Kısa Dönem 12

İnsan karşısındakinin acısını anlayabilmek için onunla aynı acıyı mı paylaşmalıdır? Paylaşıyorsa bile kendi geçmişini bir kenara bırakıp, karşısındaki için mi çabalamalıdır? Destin Cretton’ın 2008 tarihli kısa filmi Short Term 12’den uyarladığı aynı isimli ilk uzun metraj denemesinde cevaplamaya çalıştığı; en azından seyircinin kafasına yerleştirdiği sorular bunlar. 21 Jump Street’le ismini duyuran, bu senenin diğer bağımsız yapımları The Spectacular Now ve Don Jon’da da boy gösteren yetenekli genç aktris Brie Larson’ın ailelerinden izole edilmiş çocukların kaldığı bir koruma evinin gözetmenini canlandırdığı Short Term 12, hüzünlü başlayıp çarpıcılığı katlayarak ilerleyen oldukça başarılı bir ilk film denemesi.

Kendisi de gözettiği çocuklar gibi sosyal hizmetler tarafından bir zamanlar koruma altına altına alınmış olan Grace, sevgilisi Mason ile birlikte çalıştığı koruma evinde birbirinden oldukça farklı, her birinin sorunu başka yönlere kaymış çocuklarla ilgilenmektedir. Koruma evine yeni gelen Jayden ise diğer çocuklardan da farklı bir portre çizmektedir. Grace, Jayden’la yakınlaşmaya çalışsa da küçük kızın duvarlarını aşmayı ilk başta başaramaz. Gittikçe yakınlaşmalarını müteakip, her ikisinin de ortak acılarla yoğrulmuş bir geçmişi paylaştıklarını anlarlar.

02short

Herhangi bir Amerikan bağımsız filmi edasında başlayan Short Term 12, aslında hepimizin farkında olduğu fakat dile getirmekten hoşlanmadığımız problemleri ele alıyor. Yönetmen Cretton bunu yaparken alışılmış tüyolar vermekten kaçınıyor ve dile getirmeyen insan modelini bu konu üzerinde yoğunlaşmaya iten bir anlatım ve işleyiş ile zihinleri doldurmayı amaçlıyor. Kaitkyn Dever’ın şapka çıkarılası performansıyla hayat verdiği Jayden’ın ruh halini anlamak için Grace’le birlikte yoğun bir çaba içerisine giren seyirci, bir zaman sonra kaçındığı ve duymayı reddedeceği gerçeklerle karşılaşıyor. Tüm bunlar perdede akarken yönetmen de filmin en saygı duyulası yanlarından olan düşük drama dozunun kıvamını ustalıkla ayarlıyor. Böylece seyirci, duygularının pençesine düşmektense filme odaklanmaya ve bu harika kurgunun peşinden sürüklenmeye devam edebiliyor.

Baş karakter Grace, herkesin hayatının bir bölümünde tanıdığı fedakar insan tiplemesinin Short Term 12’deki tasviri olsa da çözümlemesi bununla kalmıyor. Grace, her zaman kendi hayatından bir şeyleri eksiltip çevresindekilere veren biri. Erkek arkadaşına karşı da böyle, bakmakla yükümlü olduğu koruma altındaki çocuklara karşı da. Kendi problemlerini unutan genç kadın, geçmişini de bir kenara bırakarak hiçbir suçu olmayan çocukların kendisi gibi olmaması için çabalıyor. Fakat çanlar elbette bir noktada çalmaya başlıyor. Bir aile kurması gerektiğini anlıyor, öte yandan hiç anımsamak istemediği geçmişi, pençelerini onun yüreğinden çekmemek için yeni baştan işliyor. Zamanında yapmak isteyip de yapamadıklarını, Jayden’da kendini gördüğü için ve aslında bir bakıma koruma içgüdüsü ile şimdi yapıyor. Fakat tüm bunlar, Grace’in kendi problemlerini çözüme kavuşturacak şeyler değil. Yine başkaları için yapıyor genç kadın ne yapıyorsa; yine çocukların peşinden koşup onları sakinleştiriyor, kötü alışkanlıklardan korumaya çalışıyor, vakti zamanında görmediği şeyleri onlara gösterebilmek için çabalıyor. Kimse de onun içindekileri dinlemek adına bir adım atmıyor.

Yönetmen Cretton’ın anlatımı, herhangi bir büyüme dönemi ya da ortak anılar temasından çok daha farklı Short Term 12’de. İncelikle işlediği, seyredenin zihnine kazınan bir hikaye kurgulamış kendisi. Oyuncu ekip de bu güzel hikayenin tamamlayıcı bir parçası olmuş. Short Term 12 için 2013’ün en başarılı bağımsızlarından demek mümkün; içinde unutulmayacak çok şey var. Hele bir ahtapot hikayesi var ki on yıllar sonra bile Cretton’ı anmamız için adının geçmesi yeterli olacak.

Diğer yazıları Burak Hazine

Pera Müzesi’nde Azerbaycan Sineması: Bu Kino Çox Gözal

Pera Müzesi’nde Azerbaycan Sineması: Bu Kino Çox Gözal 24 Ocak- 02 Şubat...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir